POŠTAR, FARMER, NOVINAR: Ovo su zanimanja kojih uskoro neće biti!
Zbog novih tehnologija potreba za pojedinim zanimanja se smanjuje, a najugoženije zanimanje je poštar, preneo je list Figaro.
Prosečna godišnja plata poštara u SAD je 53.000 dolara, a zbog sve manje potrebe za raznošenjem pošte od kuće od kuće koje je zamenjeno elektronskim pošiljkama oocenjuje se da će ih do 2020. biti otpušteno 28 odsto.
Na drugom mestu najugroženijih zanimanja je farmer čija prosečna godišnja plata u SAD iznosi 69.000 dolara. Zbog sve veće mehanizacije koja zamenjuje ljudsku radnu snagu smatra se da će do 2020. biti smanjeno 19 odsto ove radne snage.
Na trećem mestu su varioci čija prosečna plata u SAD iznosi 36.000 dolara. Procenjuje se da će zbog sve veće kompjuterizacije u fabrikama do 2020. biti otpušteno 19 odsto ove radne snage.
Na četvrtom mestu najugroženijih zanimanja su novinari jer tiraži pisanih izdanja vrtoglavo padaju a mnoge novine više ne izlaze u papirnom izdanju. Prosečna plata novinara na godišnjem nivou u SAD je 35.000 dolara a smatra se da će ih do 2020. biti otpušteno 13 odsto, navodi Figaro.
Na petom mestu su turistički agenti čija godišnja prosečna plata iznosi 34.000 dolara a kojih će do 2020. biti 12 odsto manje zbog sve učestalije prakse rezervacije aranžmana putem Interneta.
Na šestom mestu su drvoseče čiji će se broj drastično smanjiti do 2020.
Na sedmoj poziciji su stjuardese koje u proseku na godišnjem nivou zarade 35.000 dolara. Njihov broj do 2020. biće smanjen za sedam odsto zbog sve popularnijih ekonomičnijih letovi koji iziskuju i manje posade u aviou.
Na osmom mestu su metalostrugari jer njihovo mesto sve više zamenjuju roboti. Njihova prosečna plata je 32.000 dolara na godišnjem nivou, a procenjuje se da će ih do 2020. biti otpušteno šest odsto.
Na devetom mestu su grafički radnici čija sadašnja godišnja prosečna plata iznosi 32.000 dolara i kojih će do 2020. biti otpušteno pet odsto. Na desetom mestu su poreski agenti sa mesečnim prosečnim primanjima od 32.000 dolara, kojih će do 2020. biti pet odsto manje zbog sve učestalijeg plaćanja poreza putem Interneta.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mima
Pa u SAD-u da, oni tamo ne znaju vise ni sta je voce i povrce, sve rade kako ce njima biti lakse, da se ne muce!
Podelite komentar
Masno Srbin
Ko bi imao srca da otpusti ovakvu sluzbenicu poste sa slike?!
Podelite komentar