Decu izbacuju iz vrtića zbog dugova?
Predškolskim ustanovama u glavnom gradu roditelji duguju više od 1,3 miliona evra. Vrtići najavili ispisivanje dece od februara, a uspaničeni roditelji već su krenuli da izmiruju dugove.
U Sekretarijatu za dečiju zaštitu kažu za "Mondo" da je zaključno sa 31. decembrom dug iznosio tačno 155.115.189 dinara.
Najveća dugovanja su na teritoriji opština Novi Beograd, Čukarica i Zemun, gde i boravi najviše dece u vrtićima.
Predškolska ustanova "11. april" ima najveća dugovanja. Ovoj ustanovi roditelji duguju 27.390.899 dinara, od kojih su 12.130.665 dinara potraživanja za decu koja su ispisana iz vrtića i koja se naplaćuju sudskim putem. I nаjveći pojedinаčni dug je upravo u ovoj predškolskoj ustanovi – čak 96.448 dinara, piše "Mondo".
U beogradskim obdaništima boravi više od 50.000 mališana. Najmanji račun za vrtić iznosi 593 dinara, dok je najveći mesečni iznos koji roditelji plaćaju 9.660 dinara.
U beogradskim vrtićima kažu da su roditeljima izašli susret i omogućili im da dug plate u ratama.
- Omogućili smo korisnicima da dug plate na rate, potpisali smo ugovore, tako da još uvek ne ispisujemo decu. Sačekaćemo da prođe jo neki mesec - rekla je za "Mondo" direktorka PU "Rakovica" Radmila Aranđelović.
- Dug našoj ustanovi je u januaru iznosio sedam miliona. Vaspitačima smo dali taj neprijatan zadatak da obaveste roditelje o dugu i ukažu im na mogućnost da ukoliko ga ne izmire, dete može biti vraćeno iz vrtića - kaže Aranđelovićeva i naglašava da su već krajem januara pojačane uplate.
U sekretarijatu kažu da je ispisivanje dece isključivo u nadležnosti direktora predškolskih ustanova jer se i ugovori o boravku dece potpisuju između korisnika usluga, odnosno roditelja i predškolske ustanove.
- Predškolskа ustаnovа može jednostrаno rаskinuti ugovor, uz otkаzni rok od 15 dаnа, u slučаju dа roditelj ne izvrši uplаtu u ugovorenom roku i ne dostаvi dokаz o uplаti. U slučаju problemа sа nаplаtom dugovаnjа, nаkon usmenih opomenа, predškolske ustаnove, uglаvnom, roditeljimа dostаvljаju pisаni Poziv zа izmirenje dugа u određenom roku, а аko ne postupe - opomenu pred utuženje, а ponekаd i poslednju opomenu pred utuženje, zаtim obаveštenje o jednostrаnom rаskidu Ugovorа i ukoliko i po tome ne izmire dug, podnose tužbu sudu - objasnili su iz Sekretarijatu za dečju zaštitu i obrazovanje.
(Telegraf.rs)
Video: RHMZ upozorava na olujne udare vetra, zahlađenje i sneg
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Hmmm
Ne znam cemu ovakav naslov. Pa normalno, ako se nesto ne plati, nema ni usluge. Toliko zaposlenih roditelja ne moze da dobije vrtic zbog ko zna kakvih veza i vezica, pa jos bi i za dzabe. U svakoj normalnoj zemlji vrtic kosta i to mnogo vise nego u Srbiji, ali naravno sve prema standardu...
Podelite komentar
Vladimir
Sta ce tek da nam rade, ovo je nista. Ali ko se ne bori za slobodu, nije je ni zaslužio.
Podelite komentar
Раша
Приликом уписа деце родитељи који нису запослени не могу да упишу децу али кад то ураде преко везе као што сви знају добијају и повластице приликом регресирања трошкова где предшколске установе крше правила која су саме донеле. Е зато је цена вртића у Београду 9700 и највећа је у Србији. Нико неће да уради нешто како би се смањила цена у вртићима у Београду.
Podelite komentar