KULA NEBOJŠA: Biser Kalemegdana pored koga počivaju žrtve Jasenovca!
Kulu Nebojša su putopisci nazivali Bela ili Temišvarska kula, da bi kasnije dobila ime koje nosi i dan danas. Iako je među većinom ustaljen naziv Nebojšina kula, pravo ime joj je zapravo Kula Nebojša, nastalo negacijom glagola „bojati se", u smislu da je neuništiva i neosvojiva.
I prilično je opravdala ime. Postoji legenda da se, kada su Turci osvojili Kalemegdan, vinula i premestila na Donji Grad, gde i dan danas stoji, neosvojena. Ruku na srce, zbog svog položaja i značaja, kao i zbog otvora za topove često je bila na udaru neprijateljske artiljerije, ali je svaki put obnovljena i ponovo izgrađena.
Kasnije je za vreme Turaka bila pretvorena u tamnicu, i u njoj su živote ostavili mnogo viđeniji ljudi toga doba, među najpoznatijim je Riga od Fere, kao i mitropolit Metodije.
Postoji još jedna legenda koja se tiče njenog naziva, a to je da je turski dželat koji je boravio u kuli jedino od srpskog znao osuđeniku pred smrt da kaže „Ne boj še".
Kasnije, za vreme Drugog svetskog rata oko nje su sahranjivane žrtve logora u Jasenovcu koje se Sava izbacivala, a ribari zakopavali u masovnu grobnicu.
Iako je ceo „životni vek" prati razaranje i smrt, Kula Nebojša je jedan od pravih simbola istrajnosti i odbrane, rušena i izgrađivana iznova i iznova, i dalje ponosno stoji na svom mestu, čuvajući Beograd i sve njegove stanovnike.
(N. C.)
Video: Pepeo i garež je sve što je ostalo od dva spaljena automobila na Novom Beogradu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sandra
Bas lep tekst, I poucan.Eto posle 39 godina zivljenja u Bgd naucih nesto novo o svom gradu
Podelite komentar
Bojan
Bravo za tekst.
Podelite komentar
Dejan
Mnogi su proživeli život u Beogradu, a da za ovo nisu znali. Mnogo toga značajnog se krije, a podmeću nam se svakojake gluposti za tupljenje vijuga.
Podelite komentar