ZABORAVLJENI HEROJ: Učitelj koji je spasao Savski most od Nemaca! (FOTO) (VIDEO)

 
  • 7

Zarić nije bio pripadnik vojske, nego običan građanin koji je, primetivši pripreme Nemaca za rušenje, uspeo da deminira Savski most. Išao je u Bogosloviju, ali je napustio zbog sukoba sa Nikolajem Velimirovićem. Preživeo je povlačenje preko Albanije u Prvom svetskom ratu

Miladin Zarić  je bio učitelj iz Beograda, najpoznatiji po tome što je tokom operacije oslobađanja Beograda u Drugom svetskom ratu, u zoru 20. oktobra 1944, presekavši žice detonatora spasao od rušenja minirani Stari savski most u Beogradu.

Zarić nije bio pripadnik vojske, nego običan građanin koji je živeo u blizini mosta. Primetivši pripreme Nemaca za rušenje, rešio je da iskoristi svoje deminersko znanje stečeno u Balkanskim ratovima i Prvom svetskom ratu. Za svoje zasluge, Zarić je dobio veći broj jugoslovenskih i stranih odlikovanja i drugih priznanja.

NAPUSTIO BOGOSLOVIJU ZBOG SUKOBA S NIKOLAJEM VELIMIROVIĆEM!

Zarić je upisao Bogoslovski fakultet u Prizrenu, ali zbog neslaganja s Nikolajem Velimirovićem napušta sveštenički poziv i postaje učitelj. Učestvovao je kao rezervni oficir u Balkanskim ratovima, kada je deminirao most na reci Šemnici kod Bitolja, kao i u Prvom svetskom ratu, tokom koga je preživeo povlačenje preko Albanije.

Za zasluge u tim ratovima dobio je zlatni i srebrni Orden za hrabrost „Miloš Obilić", Krst kralja Petra prvog i Albansku spomenicu. Nakon rata, bio je učitelj u Kovilju i Užicu, kasnije i upravnik osnovne škole u rodnom Kosjeriću. Zatim je premešten u Žarkovo, tada selo pored Beograda, a potom u osnovnu školu „Janko Veselinović" na Dorćolu, gde je radio i u toku Drugog svetskog rata.

Po svedočenjima njegovih učenika, Zarić je bio moralan i plemenit čovek, ali i posvećen učitelj koji se trudio da svojim učenicima i u vreme rata prenese što više znanja i u njih usadi pozitivne životne vrednosti, bez obzira na ratno vreme i teškoće s kojima su se svi suočavali.

SPASAVANJE MOSTA

Tokom rata, Zarić je živeo u stanu u Karađorđevoj ulici broj 69. Kada su se oktobra 1944. zahuktale borbe za oslobođenje Beograda, tada pedesetpetogodišnji Zarić je s prozora svog stana primetio je da nemački vojnici miniraju Stari savski most.

Taj most je predstavljao praktično jedinu vezu centralne Srbije sa Sremom (izuzev mosta u Šapcu, koji je bio u veoma lošem stanju) i, ako bi ga srušili, Nemci bi dobili dragoceno vreme za povlačenje. Zato je Zarić, kad je nakon nekoliko dana borbi u blizinu došla sovjetska vojska, a glavnina nemačkih trupa se povukla, 20. oktobra ujutro izašao iz skloništa i pronašao grupu vojnika Crvene armije.

S njima se uputio ka mostu. Međutim, pošto je samo on znao položaj detonatora i žica, popeo se na most, uzeo ašov koji je ležao kraj jednog mrtvog nemačkog vojnika i njime prekinuo detonatorsku žicu koja je već bila zapaljena.

Nemci, koji su se utvrdili s druge strane Save na Starom sajmištu, shvativši da miniranje mosta nije uspelo, pokušali su zatim ponovo da ga unište, gađajući ga iz daljine, ali su jedinice sovjetske armije uspele da pređu most i zaštite ga. Na taj način, sprečeno je rušenje Starog savskog mosta, koji je, uz most Ludendorf na Rajni, ostao jedini veliki most u Evropi koji Nemci u povlačenju nisu uspeli da sruše.

Most Ludendorf se, međutim, zbog teških oštećenja, srušio desetak dana nakon što ga je saveznička vojska zauzela. Samim tim, Stari savski most je jedini veliki evropski most koji je izbegao rušenje prilikom nemačkog povlačenja, a da o tome na njemu ne postoji ni spomen-ploča. Poređenja radi, ostaci mosta Ludendorf pretvoreni su u muzej.

Već 18. decembra 1944. Zarić je odlikovan Ordenom za hrabrost, a zatim i bugarskim odlikovanjem, kao i sovjetskim Ordenom Lenjina. Po završetku rata, postavljen je za predsednika Trećeg rejona grada Beograda, ali se protivio nacionalizaciji i u znak protesta napustio je funkciju. Proživeo je još trideset godina u Beogradu, u blizini mosta koji je spasao. Preminuo je 1976. godine, u osamdeset sedmoj godini života.

Dve godine nakon Zarićeve smrti, 1978, njegov podvig je jedini put ekranizovan, doduše indirektno. U pretposlednjoj epizodi TV serije Povratak otpisanih, po imenu „Most", lik zasnovan na Zariću, Zaharije S. Jovanović (koga glumi Nikola Milić) spasava Stari savski most presecanjem žica detonatora, pretekavši tako glavne junake serije koji imaju istu nameru.

(M. Babić)

Video: Adam: Za 20 godina spasilačkog rada, nisam doživeo ovakvu intervenciju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Tutor

    9. novembar 2013 | 21:48

    Za njega zna svako ko je ikad gledao “Otpisane“. Smrt fašizmu i domaćim izdajnicima!

  • abc

    9. novembar 2013 | 22:27

    E, stvarno se ponosim što sam Srpkinja. I inače i dok ovo čitam. Prvi put sam čula za njega u "Beograd - večiti grad". Pogledajte emisiju ako vas zanima naša istorija, odlično je urađena i veoma gledljiva. Mislim da se ponovo dalje nedeljom pre Jovana Memedovića.

  • Che

    9. novembar 2013 | 18:12

    Partizanska odlikovanja ne zaboravimo to... Vasa nacijonalisticka su da na komandu fasista ljude saljete u hag i mrtvace pobeglih izdajnika uvozite

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA