U matematičkoj gimnaziji tek na 15 godina jedan đak ponavlja razred!
Matematička gimnazija poznata je po talentovanim đacima koji su sa međunarodnih takmičenja pokupili više od 350 medalja, a malo je poznata činjenica da u toj školi ima i loših đaka, pa čak i ponavljača, doduše po jedan na svakih deset do 15 godina.
- Od 500 učenika, oko jedan odsto, njih četiri-pet na kraju godine polažu popravne ispite i takav je slučaj i ovoga avgusta - rekao je direktor gimnazije Srđan Ognjanović.
Deca upravo ovih dana izlaze na popravne, a najlošiji su baš iz matematičkih predmeta, jer su i najteži. Dogodi se da neko padne i iz fizike, hemije, istorije, ali to su baš pojedinačni slučajevi.
- Ne bi ni bilo u redu da svi prolaze, pa i oni koji nisu radili i učili jer je to loš primer i sledećih godina verovatno bi ovakvo spuštanje kriterijuma imalo negativne posledice - rekao je Ognjanović.
On ističe da su u školi sve dobra deca, ali ukazuje da je njihov uzrast kritičan, nekom se dese neke promene, neko ima porodične probleme, pojave se druga interesovanja.
Ognjanović smatra da bi bilo prirodno da u školi za talente svi učenici, ne samo oni sa jedinicom nego ako imaju dvojke iz matematičkih predmeta, da se ispišu posle 1. ili 2. razreda.
Međutim, zakon o srednjoj školi tu mogućnost ne predviđa, pa bi ako bi prešli u drugu školu imali probleme jer bi morali da polažu diferencijalne ispite.
U školi, prema rečima direktora, ima i ponavljača, ali ne svake godine, kao što je to slučaj u većini drugih vaspitno-obrazovnih ustanova. Kako kaže, na prste jedne ruke mogu da se nabroje "ponavljači" i to za 47 godina postojanja škole.
- Svake 10. ili 15. godine desi se da neko ponavlja razred - rekao je Ognjanović, i naveo da su u tim slučajevima najčešće u pitanju porodični ili zdravstveni problemi,a ne neznanje.
Takođe, ove godine troje đaka moralo na razredni ispit, zbog velikog broja izostanaka.
Njih dvoje je uspešno prošlo, a ostala je još samo jedna devojka, rekao je Ognjanović, nadajući se da će i u njenom slučaju ishod biti povoljan.
Ipak, ova škola je nadaleko poznata po odličnim đacima, koje rado prihvataju svetski univerziteti.
Nakon Matematičke gimnazije prosečno njih desetak upiše studije u inostranstvu, najčešće u Engleskoj i Americi. Ove godine su trojica učenika dobila stipendiju za Kembridž, gde je još nekoliko njih moglo da se upiše ali nisu dobili stipendiju, pa su odustali.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Iznemogli beloglavi sup spustio se na seosku kuću: Spasavnje ugrožene vrste u selu Sedobro
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Roditelj
Direktor malo prikriva neke stvari. Od svih ucenika u Matematickoj gimnaziji njih desetak dobija nagrade i ucestvuje u takmicenjima. Koliko njih je upisano preko veze. Sta ce u Matematickoj gimnaziji deca koja ne mogu da dobiju dvojku iz matemarike. Ko im je poklonio ocene ranije, ko im je poklonio upis...kakva je njiihova buducnost. Kakoo to da je ove godine medju upisanima u prvi razreed i nekolicina, direktor tacno zna koliko, upisanih da su imali u proseku trojke iz matematike u osnovnim skolama. kako to da je kvota za upis prosle godina bila 107, a ove godine 98. O cemu se ovde radi...ta prica o talentima je podlozna novcu , kao i sve u Srbiji. Kolko je dece, odlicne, ostalo ne upisano u ovu skolu zbog talenata sa dvojkom ili trojkom iz matematike ntokom osnovne skole. Direktor zna o cemu se radi. Ima roditelja koji daju velike donacije, a i onih koji nisu u mogucnosti...
Podelite komentar
gane
Deci svaka čast, a direktora postaviti za Ministra!!!!
Podelite komentar
Mare
Zato sto 90% gimnazija izbacuje lose ucenike,tj. ako vidi da ces da ponavljas pitaju te da se prebacis u drugu skolu i pustice te....
Podelite komentar