BG: Stanovi često nekvalitetni, a skupi

 
  • 3

Nezadovoljavajući nivo kvaliteta gradnje u Srbiji posebno je izražen u stanogradnji, gde je i najpotrebniji, tvrdi Borislav Petrović, vanredni profesor Arhitektonskog fakulteta u Beogradu

Beograd ima privilegiju da leži na ušću dve evropske reke Save i Dunava, ali grad i reke arhitektonski nisu povezane, niti celokupan građevinski izgled prestonice podseća na metropolu.

U prigradskim naseljima, haotična i nekvalitetna, mahom divlja, gradnja još je uočljivija, a i u mnogim mestima širom Srbije retko se može naći funkcionalan, arhitektonski lepo projektovan, kvalitetan, ekološki i energetski savremen objekat. Nezadovoljavajući nivo kvaliteta gradnje u Srbiji posebno je izražen u stanogradnji, gde je i najpotrebniji, tvrdi Borislav Petrović, vanredni profesor Arhitektonskog fakulteta u Beogradu i član Upravnog odbora Društva arhitekata Beograda.

On je kao čest primer naveo nekvalitetnu ugradnju izolacionih materijala ili instalacionih sistema, čemu doprinosi i uobičajen slučaj "divlje" ili "poludivlje" izgradnje sa ili bez projektne dokumentacije, gde se objekat naknadno "legalizuje", kada više nije moguće ni utvrditi sve njegove nedostatke.

Veoma je važan i kvalitet projektanskih rešenja, koji je u "tranzicionim" vremenima drastično opao.

- U ovoj oblasti smo imali period jako visokog nivoa ''Beogradske škole'' u drugoj polovini prošlog veka, kada se naša stambena arhitektura mogla porediti sa razvijenijim sredinama. Danas smo svedoci perioda u kome naši urbani prostori ubrzano i nepovratno gube kvalitet, umesto da bude obratno. Ako prihvatamo tezu o gradu kao prostornoj projekciji društva, onda moramo biti zabrinuti. Kao rezultat potrebe za izgradnjom novih "naselja", dobijamo Belvil ili, još gore, Naselje "Stepa Stepanović" - kaže Petrović.

Potpuni apsurd je i cena kvadratanog metra stana u Beogradu, koja se kreće od 1.200 evra pa na više. Stan u novobeogradskim blokovima od 70 kvadrata se prodaje za 80.000 evra, a u njega treba uložiti bar još 20.000 da bi bio u normalnom stanju. Pritom su liftovi često zgrade u raspadu, fasade je oštećena, a interfoni ne rade.

Cene objekata su nesto prihvatljivije u okolini Beograda, pa u Mladenovcu kvadrat košta oko 700 evra. Poređenja radi, isti ili kvalitetniji stanovi u Mađarskoj imaju povoljniju cenu. U Budimpešti, stan od 82 kvadrata košta 57. 000 evra.

Mnoga inovativna rešenja mogla bi da znače prekretnicu u neimarstvu, među njima i Q sistem, pogotovo kvalitetnom gradnjom po pristupačnoj ceni. Na ovogodišnjem Sajmu građevine u Beogradu predstavljen je novi Q sistem, patent kompanije Kvatro hauzis, nagrađen u Evropi kao najbolji projekat ekološke inovativne panel gradnje.

Taj sistem poštuje parametere energetske efikasnosti, ekološke, a kvalitetne gradnje, izgleda okoline, pa bi možda mogao da bude i u neku ruku prekretnica u našem građevinarstvu i arhitekturi. Jovan Nikolić, autor Q sistema, kaže da se ovim sistemom grade luksizni stanovi u izuzetno kratkom roku, sa poboljšanom termoizolacijom i cenom od 500 evra po kvadratu, po principu "ključ u ruke".

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Šarac: U pojedinim delovima Valensije nema ni vode ni hrane, saobraćajna infrastruktura je razorena

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Djuka

    11. avgust 2013 | 12:35

    Dobro došli u 21 veku. Evropski atandarti!!! Sto pre sto skuplje!!!

  • miami

    11. avgust 2013 | 19:17

    To je rezultat gradske vlasti,gde samo gradjevinska mafija ima pravo da gradi.dok ostali ne mogu da dobiju dozvole kao sto je Kempinski i Plaza (pored hotela i apartmani za prodaju),Marina Dorcol,luka Beograd,Delta apartmani na Autokomandi itd..

  • Pera

    11. avgust 2013 | 13:20

    javi se kad budes redovni profesor pa da pricamo :)

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA