BG: Stanovi često nekvalitetni, a skupi
Beograd ima privilegiju da leži na ušću dve evropske reke Save i Dunava, ali grad i reke arhitektonski nisu povezane, niti celokupan građevinski izgled prestonice podseća na metropolu.
U prigradskim naseljima, haotična i nekvalitetna, mahom divlja, gradnja još je uočljivija, a i u mnogim mestima širom Srbije retko se može naći funkcionalan, arhitektonski lepo projektovan, kvalitetan, ekološki i energetski savremen objekat. Nezadovoljavajući nivo kvaliteta gradnje u Srbiji posebno je izražen u stanogradnji, gde je i najpotrebniji, tvrdi Borislav Petrović, vanredni profesor Arhitektonskog fakulteta u Beogradu i član Upravnog odbora Društva arhitekata Beograda.
On je kao čest primer naveo nekvalitetnu ugradnju izolacionih materijala ili instalacionih sistema, čemu doprinosi i uobičajen slučaj "divlje" ili "poludivlje" izgradnje sa ili bez projektne dokumentacije, gde se objekat naknadno "legalizuje", kada više nije moguće ni utvrditi sve njegove nedostatke.
Veoma je važan i kvalitet projektanskih rešenja, koji je u "tranzicionim" vremenima drastično opao.
- U ovoj oblasti smo imali period jako visokog nivoa ''Beogradske škole'' u drugoj polovini prošlog veka, kada se naša stambena arhitektura mogla porediti sa razvijenijim sredinama. Danas smo svedoci perioda u kome naši urbani prostori ubrzano i nepovratno gube kvalitet, umesto da bude obratno. Ako prihvatamo tezu o gradu kao prostornoj projekciji društva, onda moramo biti zabrinuti. Kao rezultat potrebe za izgradnjom novih "naselja", dobijamo Belvil ili, još gore, Naselje "Stepa Stepanović" - kaže Petrović.
Potpuni apsurd je i cena kvadratanog metra stana u Beogradu, koja se kreće od 1.200 evra pa na više. Stan u novobeogradskim blokovima od 70 kvadrata se prodaje za 80.000 evra, a u njega treba uložiti bar još 20.000 da bi bio u normalnom stanju. Pritom su liftovi često zgrade u raspadu, fasade je oštećena, a interfoni ne rade.
Cene objekata su nesto prihvatljivije u okolini Beograda, pa u Mladenovcu kvadrat košta oko 700 evra. Poređenja radi, isti ili kvalitetniji stanovi u Mađarskoj imaju povoljniju cenu. U Budimpešti, stan od 82 kvadrata košta 57. 000 evra.
Mnoga inovativna rešenja mogla bi da znače prekretnicu u neimarstvu, među njima i Q sistem, pogotovo kvalitetnom gradnjom po pristupačnoj ceni. Na ovogodišnjem Sajmu građevine u Beogradu predstavljen je novi Q sistem, patent kompanije Kvatro hauzis, nagrađen u Evropi kao najbolji projekat ekološke inovativne panel gradnje.
Taj sistem poštuje parametere energetske efikasnosti, ekološke, a kvalitetne gradnje, izgleda okoline, pa bi možda mogao da bude i u neku ruku prekretnica u našem građevinarstvu i arhitekturi. Jovan Nikolić, autor Q sistema, kaže da se ovim sistemom grade luksizni stanovi u izuzetno kratkom roku, sa poboljšanom termoizolacijom i cenom od 500 evra po kvadratu, po principu "ključ u ruke".
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Sastanak Brnabić sa novoimenovanim predsednikom Venecuele
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Djuka
Dobro došli u 21 veku. Evropski atandarti!!! Sto pre sto skuplje!!!
Podelite komentar
miami
To je rezultat gradske vlasti,gde samo gradjevinska mafija ima pravo da gradi.dok ostali ne mogu da dobiju dozvole kao sto je Kempinski i Plaza (pored hotela i apartmani za prodaju),Marina Dorcol,luka Beograd,Delta apartmani na Autokomandi itd..
Podelite komentar
Pera
javi se kad budes redovni profesor pa da pricamo :)
Podelite komentar