BEOGRADOM SE ŠIRI MISTERIOZNI SMRAD: Voda, đubrivo ili nešto treće?
Neprijatni miris koji se danima širi Beogradom ne jenjava. Najviše su ugroženi stanovnici opština Novi Beograd i Zemun, iako se poslednjih dana na nelagodan miris žale i meštani drugih opština. Sumnja se na metil fenol iz Save i Dunava. Nezvanično obaveštenje koje su meštani Novog Beograda dobili je da se miris širi od "stajskog đubriva koje seljaci u okolini Beograda posipaju po žitu".
Međutim, ono što je ovde čudno jeste što se stajsko đubrivo u ovo doba godine ne baca, a žito je požnjeveno. Takođe, stanovnici ovih opština kažu da prethodnih godina ovakvih "neprijatnih mirisa" nije bilo, iako su njive postojale i tada. Zabrinuti za svoje zdravlje, građani se pitaju na koji način nadležni vode računa o tome šta se dešava sa vodom u našim rekama, pošto se ovakve stvari događaju?
Za kvalitet vode Save i Dunava nadležna je vodoprivredna inspekcija, ali je problem što ona radi samo po prijavi građana.
- Mi reagujemo kada se desi neka havarija, neke neuobičajene pojave. Kao inspekcija radimo samo po pozivu. Kada građani, ili rečna policija primete nešto neobično na rekama jave nam i mi onda to ispitujemo - rečeno je nezvanično iz Vodoprivredne inspekcije. Najčešće se, kako navodi naš sagovornik, dešava da "rečna policja kaže da nešto "pluta" po reci".
U tom slučaju inspekcija izlazi na teren i uzima uzorak vode, a dalje se sve dešava po utvrđenom postupku. U slučaju promena na vodi, koje su vidljive okom (mrlje od nafte, prljavština, promena boje...) lako je utvrditi uzrok i zagađivača, dok sa promenama mirisa to zna da bude "teži posao".
Ono što je problem, kako kažu iz vodoprovredne inspekcije, jeste mali broj inspektora. Na nivou Beograda ima ih samo tri, i kako naš sagovornik navodi, oni ne stižu da rade drugačije, nego uz pomoć građana.
S druge strane iz Uprave za vode Sekretarijata za komunalne i stambene poslove dobili smo odgovor da ove nedelje, uključujući i današnji dan, nije bilo prijave zagađenja vodotoka Dunava i Save. Ipak, kako navode, vodni inspektor je u toku dana bio na području Novog Beograda i Zemuna i zagađenja nije bilo.
U Sekretarijatu za zastitu životne sredine kažu da s obzirom na visoke spoljne temperature i dugi period bez padavina, dolazi do povlačenja vode u priobalju, a da se ne sme zanemariti ni blizina "kolektora otpadnih i kanalizacionih voda u kojima se nalaze organske materije, tako da dolazi do isparenja i oslobađanja neprijatnih mirisa od pomenutih organskih materija usled visokih temperatura."
(M. B.)
Video: Ovako se Miša Majtan pripremao za plivanje za časni krst
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
ДАШОНИ
ДА СЕ НИСУ МОЖДА СЕ ШОШОНИ ОТОПИЛИ
Podelite komentar
dejan
Oseca se i u Cvijicevoj i. 29.tog novembra, i to vec danima unazad. Svakodnevno citam novine i prosto sam sokiran da o tome niko do sada nije nista napisao. Grad od 2 miliona stanovnika u kome se siri smrad neke potencijalno opasne hemikalije, deca to udisu, a javnost cuti. I jos sada citam da niko nije nadlezan??? Vreme je da odavde svi odemo, neka zadnji ugasi svetlo.
Podelite komentar
djux
Ma I u Ruzveltovoj je danas smrdelo ali to nije stajsko djubrivo, ali je bilo neprijatno
Podelite komentar