Kako će izgledati kapetan Mišino zdanje posle rekonstrukcije? (FOTO)

 
  • 1

Radovi na Kapetan Mišinom zdanju deo su projekta "Unapređenje infrastrukture visokoškolskih ustanova u Srbiji – EU HETIP" koji EU finansira budžetom od 22 miliona evra iz pretpristupnih IPA fondova

Fasada zgrade Rektorata Univerziteta u Beogradu, čuveno kapetan Mišino zdanje, biće rekonstruisana do kraja jeseni 2013. godine. Od donacije Evropske unije, koja je za kapetan Mišino zdanje izdvojila oko 600 hiljada evra, biće renoviran deo tavana i pretvoren u nastavni prostor površine 400 kvadratnih metara, a s unutrašnje strane zdanja biće ugrađen i savremeni, panoramski lift za lakši prilaz osoba sa invaliditetom.

Ostale fotografije plana rekonstrukcije pogledajte OVDE.

Radovi na Kapetan Mišinom zdanju deo su projekta "Unapređenje infrastrukture visokoškolskih ustanova u Srbiji – EU HETIP" koji EU finansira budžetom od 22 miliona evra iz pretpristupnih IPA fondova. Od 2000. do danas, Evropska unija uložila je 64 miliona evra u sektor obrazovanja u Srbiji.

Ova zgrada stara je tačno 150 godina. Od 1863. kada je sagrađena, do početka 20. veka bila je najviše zdanje u Beogradu. Sa krova zdanja iz staklene kupole, stražar bi osmatrao grad i trubom obaveštavao vatrogasce o požaru – sve do 1919. kada je početak upotrebe telefona ukinuo potrebu za stražarevom trubom.

Zgrada je sagrađena po projektu češkog arhitekte Jana Nevole, a po odluci vlasnika, kapetana Miše Anastasijevića poklonjena je "otadžbini da služi obrazovanju". Među prvim je objektima u Srbiji koji su dobili status kulturnog dobra od izuzetnog značaja. U jednoj polovini zgrade smešten je Rektorat Univerziteta u Beogradu, a u drugoj se nalaze dva fakultetska odseka.

Fasada kapetan Mišinog zdanja izrađena je sa mnogo gotičkih i istorijskih elemenata, a na zgradi se nalazi ukupno 170 prozora. Sa obe strane glavnog ulaza u zdanje u visini prvog sprata izrađene su statue "Apolon sa lirom" i "Minerva sa kopljem i štitom".

(Telegraf.rs)

Video: Šarac: U pojedinim delovima Valensije nema ni vode ni hrane, saobraćajna infrastruktura je razorena

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Knežević Rade

    4. jun 2013 | 10:28

    Ne znam dal sam dobro razumeo, al ovo su ogromne pare! Ne mogu ni da zamislim koliko bi malih privrednika moglo da započne posao od tog! Ja prvi kažem, da zgrade po Beogradu izgledaju previše sive, i da mnoge treba "uveseliti vedrom bojom"! Al da se ne lažemo, zgrada rektorata je jedna od lepših!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA