Poštovani čitaoci,
Molimo vas da se pridržavate sledećih pravila za pisanje komentara:
- Neophodno je navesti ime i e-mail adresu u poljima označenim zvezdicom, s tim da je zabranjeno ostavljanje lažnih podataka.
- Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni.
- Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima.
- Tekst komentara ograničen je na 1500 karaktera.
- Nije dozvoljeno postavljanje linkova odnosno promovisanje drugih sajtova kroz komentare, te će takve poruke biti označene kao spam, poput niza komentara istovetne sadržine.
- Komentari u kojima nam skrećete pažnju na propuste u tekstovima neće biti objavljeni, ali će biti prosleđeni urednicima, kao i oni u kojima nam ukazujete na neku pojavu u društvu, ali koji zahtevaju proveru.
- NAPOMENA: Komentari koji budu objavljeni predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, to jest nisu stavovi redakcije Telegrafa.
<% message.text %>
Marko
Narod nije slavio raskid pakta sa Nemačkom,već ustoličennje mladog Kralja,al su to komunisti posle rata prikazali kao:"Bolje rat nego pakt"
Deda doobra
>> Jadni Srbi, šta će biti s njima? - pitao je svrgnuti knez Pavle, na putu ka Zagrebu - Ako se nalazimo u predveccerju trecyeg velikog rata, kako mnogi tvrde, ne bi bilo losse da se razjasni ko je bo blizze dobrim interesima tada... Knez [Pavle]ili general [Mirkovicy]? - Ako vodje malih drzzava budu htele ili primorane da udju u taj rat, za nas - boraniju, bitno je da se ide manje opasnom varijantom. U WW1, trebalo se, mislim, prdati ccim su Bugari presekli prirodnu odstupnicu Varadrskom dolinom. U WW2, je Knezova varijanta manje opasna bila. Mislim opet ja. - Ne mozzemo mi, boranija tu nessto uticati, ali ako ikako bude moralo da se ponovo pravi ili ne pravi neki pakt, voleo bih da postoje dve mogucynosti: a) BOLJE RAT NEGO PAKT - za sve one koji tako hocye, ali da sami uccstvuju. b) ... pristupanju Trajnom paktu nevoljno, ali u tom trenutku najracionalnije rešenje [Knez Pavle 23 Marta 1941 - partrijarhu srpskom]
blam blam
Upravnik grada Beograda Milicevic na sam dan ulaska Nijemaca obavijestio je plakatom gradjane da je vec organizirana i naoruzana srpska policija. Nekoliko dana kasnije upravnik Beograda postao je (i ostao do kraja rata) Dragi Jovanovic, istovremeno i sef srpske policije, kasnije i sef srpske sigurnosti. Kakvu je neogranicenu vlast imala srpska policija dokazuje izjava esesovca generala Haralda Turnera samo mjesec dana nakon ulaska u Beograd: “Trudio sam se da narocitom brzinom uspostavim rad policiskog aparata. Danas izvrsnu vlast u srpskoj zemlji vrsi srpska policija i zandarmerija, kojoj je dato oruzje... unutrasnji odnosi regulisu se preko domacih organa, bez nemackog mesanja”. Sam Dragi Jovanovic u jednom izvjescu Gestapou kaze: “Na beogradsku policiju okupacione vlasti su se mogle uvek osloniti. Svoje zadatke Specijalna policija je obavljala s velikim elanom i uspehom kao nijedna druga policija u gradovima okupirane Evrope”. A 1946. godine, na sudjenju u Beogradu, dodao je i ovo: “Ti rezultati su bili bolji i veci nego rezultati i samog Gestapoa u Beogradu”.