Problem Svratišta i dalje bez rešenja

  • 0

Na jučerašnjem sastanku predstavnika Sekretarijata za socijalnu zaštitu Grada i Centra za integraciju mladih nije rešen problem opstanka Svratišta za decu.

Izvršna direktorka Centra za integraciju mladih koji je osnovao Svratište Milica Đorđević kaže za Radio slobodnu Evropu da je na potezu Ministarstvo za rad i socijalnu politiku koje bi trebalo da odluči da li će i na koji način pružiti podršku Gradu za dalje finansiranje Svratišta.

- Ukoliko izostane ta podrška, ako u toku ove nedelje ne budemo znali na koji način Svratište može da bude finansirano kao usluga, biću slobodna da kažem da odgovornost za zatvaranje Svratišta neće biti na Gradu već na Ministarstvu za rad i socijalnu politiku. Ono što u tom slučaju možemo da uradimo je da stvari koje smo dobili u dogovoru sa donatorima ostavimo u ovom prostoru za neke druge organizacije koje bi u takvim uslovima možda mogle i želele da vode Svratište. Nažalost, dok se ta organizacija ne nađe, ta deca neće imati gde da dođu već će biti prepuštena na milost i nemilost ulici - rekla je Đorđević.

U saopštenju CIM se navodi da je "usluga Svratišta predstavljala neophodnu kariku podrške deci uključenoj u život ili rad na ulici".

Takođe, zaključeno je da je dosadašnji način finansiranja preko projektnih aktivnosti, iako u sadašnjim okvirima jedino zakonski moguć, za realizaciju ove usluge neodgovarajući.

U zimskom periodu, kada su zbog velikih hladnoća kapaciteti ove ustanove često premali da prime sve kojima je pomoć potrebna, dnevno u Svratište u Krfskoj ulici na topao obrok i odmor dođe i do sedamdesetoro dece koja žive i rade na beogradskim ulicama, prose ili obitavaju po napuštenim objektima. U Svratištu se u prijatnoj atmosferi druže, igraju i uče uz asistenciju stručnog tima, a onima kojima je preko potreban noćni počinak na raspolaganju su i četiri kreveta.

Ukoliko se ne nađe prihvatljivo rešenje za sve strane u ovoj priči, Centar za integraciju mladih, Gradski sekretarijat za socijalnu zaštitu i Ministarstvo za rad i socijalnu politiku, prvi rizici za korisnike Svratišta, ako ostanu bez njegovih usluga, biće to da će im biti ugroženo zdravlje jer neće imati gde da održavaju higijenu i da će se zbog siromaštva najveći broj njih vratiti na ulicu kako bi zaradili za preživljavanje.

Nenad Matić, gradski sekretar za socijalnu zaštitu, rekao je za RSE da nema razloga za strahovanje da će Svratište biti zatvoreno.

- Grad Beograd voljan je da nastavi da finansira rad Svratišta, samo je potrebno da pronađeno adekvatan način i zakonski okvir za to. Zainteresovani smo da zajedno sa Centrom za integraciju mladih nastavimo pružanje te vrste usluge. Na poslednjem sastanku sa predstavnicima Svratišta u kabinetu gradonačelnika postignut je dogovor da se u saradnji sa Ministarstvom za rad i socijalnu politiku nađe odgovarajući model finansiranja. U narednih sedam dana trebalo bi da postignemo konačan dogovor o tome - najavio je Matić.

(Telegraf.rs / Izvor: B92, Radio slobodna Evropa)

Video: Protest ispred RTS-a

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA