NOVA HITNA POMOĆ: Zbrinjavanje pacijenata iz Gradskog centra za obaveštavanje (FOTO)

  • 0

Zbrinjavanje pacijenata kojima je neophodna hitna medicinska pomoć ubuduće će se kooordinirati iz Gradskog centra za obaveštavanje Uprave za vanredne situacije. Ovaj centar, smešten u zgradi Starog dvora, tokom vikenda su posetili gradonačelnik Beograda Dragan Đilas i predsednik Skupštine grada Aleksandar Antić.

Pošto Centar objedinjuje sve sisteme telekomunikacionih veza i rad svih profesionalnih službi u vanrednim situacijama, predviđeno je da zdravstvene ustanove dostavljaju podatke Centru, koji se potom prosleđuju Gradskom zavodu za hitna medicinska stanja, kako bi ekipe hitne pomoći na terenu u svakom trenutku imale informaciju gde su slobodni kapaciteti i gde mogu prevoziti pacijente. Na ovaj način postiže se ravnomerna opterećenost kapaciteta zdravstvenih ustanova, a pacijenti dobijaju bržu i kvalitetniju uslugu.

Đilas je podsetio da je zbog velikog priliva pacijenata u beogradski Urgentni centar, a na predlog direktora te ustanove, rešeno da se Gradski centar za obaveštavanje dodatno osposobi.

- Na taj način bi svakodnevno do 14 časova pristizale informacije o svim raspoloživim bolničkim kapacitetima u gradu, kako bi sa ovog mesta svi sugrađani koji se obrate Hitnoj pomoći bili zbrinuti u najkraćem roku, a mnogima bili i sačuvani životi - istakao je gradonačelnik.

On se posebno zahvalio direktorima Urgentnog centra i Kliničko bolničkog centra Srbije, kao i svima drugima koji su dali svoj doprinos da za samo sedam dana, što, kako je naglasio, nije praksa u Srbiji, ova ideja bude realizovana.

Direktor Urgentnog centra Zlatibor Lončar je, takođe, izrazio zadovoljstvo jer se sa predstavnicima grada za kratko vreme došlo do rešenja.

- Suština je da ćemo u ranim popodnevnim časovima imati presek tačne situacije u zdravstvenim ustanovama u Beogradu, što dosad nismo imali, posebno za urgentna stanja. Ovo je veoma bitno, jer kada imamo životno ugrožene ljude, potrebno je da uštedimo na vremenu, kako bi što pre došli do lekara i bila im pružena adekvatna pomoć - ukazao je Lončar.

Takođe, svakodnevno sa Centrom sarađuju MUP, Vojska, Aerodrom, Beograd put, GZZZ, komunalne službe i drugi. Gradski kliničko-bolnički centri su opredelili od 15 do 20 odsto posteljnih kapaciteta za prijem pacijenata u hitnim stanjima, što prevazilazi i svetske standarde.

Gradski centar za obaveštavanje nastao je 70-ih godina prošlog veka, da bi 2004. godine uz pomoć Grada Beograda bio renoviran i opremljen najsavremenijom opremom. Tada je uloženo 40.000 evra u modernizaciju ove operativno-tehničke jedinice, nabavku savremenog monitoriga, sistema telekomunikacijskih veza i računarske opreme.

(M. S. / Foto: Beoinfo/Predrag Mitić)

Video: Održan svečani defile na Trgu Krajina u Banjaluci u okviru obeležavanja Dana Republike

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA