UPOZNAJTE BEOGRAD: Najmlađi beogradski trg, od komunističkih mislilaca do predsednika kraljevske vlade (FOTO)

 
  • 0

Na mestu nekadašnje livade, nakon Drugog svetskog rata nići će mali trg, koji će godinama kasnije postati poznat po svojoj fontani, ali i kao još jedna tačka na kojoj "stara" i "nova" istorija nisu mogle da se "dogovore"

Trg na kojem se leti osvežavamo vodom, zimi klizamo, a u međuvremen zakazujemo sastanke, danas nosi ime gradonačelnika Beograda koji je zaslužan za kaldrmisanje glavnih ulica. Kada je nastao, najmlađi beogradski trg naziv je dobio u slavu velikih nemačkih filozofa, koje su decenijama "svojatali" komunisti.

Tokom prve polovine 19. veka ovde je  pusta livada koju preseca Carigradski drum. Taj deo druma postepeno se pretvara u ulicu, koja se najpre zove Sokače kod "Zlatnog topa" (po istoimenoj kafani u blizini), a zatim Markova ulica. Nedaleko odavde nalazi se jedna od najvećih turskih džamija Batal-džamija, koja će biti srušena 1869. godine.

Nakon Prvog svetskog rata ovde su uglavnom prizemne i jednospratne zgrade. U jednoj od njih smešten je i sud za Srez beogradski, poznatiji kao "Seljački sud". Međutim, nova okupacija ovoj zgradi namenjuje drugu ulogu -ona postaje zloglasni zatvor Gestapoa.

Pet godina nakon oslobođenja Beograda, komunistička vlast u blizini rekonstruisanih Terazija, počinje da gradi novi trg. Teren koji su odabrali toliko je brdovit, da je najpre neophodno ukloniti ogromnu količinu zemlje, a zatim i srušiti postojeći zgradu Gestapoovog zatvora. Shodno vladajućoj ideologiji, novi trg nosiće ime Karla Marksa i Fridriha Engelsa.

Trg je već 1953. godine popločan i dobija fontanu, a već sledeće godine i zgradu Doma sindikata Jugoslavije. U čast prve konferecije Pokreta nesvrstanih, održane u Beogradu 1961. godine, ovaj trg dobija i neobičan obelisk.

Narednih godina, broj automobila u Beogradu raste, pa je jasno da je neophodno formirati parking. Upravo na tom mestu je jedan od najvećih u Beogradu.

Ipak, nakon pada Berlinskog zida 1989. godine i pada ideologije komunizma u Srbiji, u istoriju su otišli i nemački filozofi. Umesto po njima, trg nosi ime po Nikoli Pašiću, gradonačelniku Beograda, predsedniku Vlade kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca i osnivaču Narodne radikalne stranke. Godine 1998. trg dobija i spomenik Nikoli Pašiću.

Nedaleko od ovog spomenika, u prolazu "Bezistan", nekada je bio bioskop "Kozara".

(M. S. / Foto: Fejsbuk)

Video: Vučić sa Kopmanom o ubrzanju evropskog puta Srbije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA