Ovo je najvažnija informacija za Hitnu pomoć: Doktorka upozorila Beograđane šta moraju da kažu kad zovu 194

M. L.
M. L.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 3

Doktorka u Hitnoj pomoći Ivana Stefanović izjavila je danas da je prilikom pozivanja Hitne pomoći na broj 194 najvažnije naglasiti gde ekipa treba da dođe, ali da se intenzivno radi i na aktiviranju broja 112, koji pomaže pri lociranju telefona sa kog je Hitna pomoć dobila poziv. Dakle, lokacija je informacija koju jasno i precizno morate reći ako zovete Hitnu.

"Osnovna pitanja su gde, kada, kako, kome i zašto. Svi sedimo u jednoj prostoriji, dispečer sedi i gleda koja je najbliža ekipa mestu događaja i to što dalje nastavljate da pričate sa operaterom ne znači da ekipa nije krenula. Kada bude zaživeo broj 112, imaćemo i GPS lokaciju i radi se intenzivno na tome", rekla je Stefanovićeva za Tanjug.

Ona je istakla da vezu ne treba prekidati ni onda kada je Hitna pomoć prikupila sve podatke, jer ona može pomoći u vođenju reanimacije, što se, kako je rekla, često dešava, i dodala da je u toj situaciji najvažnije ostati smiren.

"Ja razumem taj strah da nešto ne pokvarite, ako nikada niste prošli nijedan kurs prve pomoći, onda to zaista jeste problem. Ali kad srce stane, ne postoji ništa što možete da uradite, a da pokvarite. Samo nečinjenje vodi u smrt", kazala je Stefanovićeva.

Naglasila je da u Hitnoj pomoći postoje crveni odnosno hitni pozivi, kao i žuti i zeleni, i objasnila da su crveni pozivi oni kada je pacijent bez svesti.

"Sva stanja bez svesti su crveni poziv. Teško alkoholisano trovanje je isto crveni poziv, sva stanja sa poremećajem disanja, sva stanja sa bolom u grudima, bolom u stomaku. Treba nam neko vreme da trijažiramo da li više ide ka kardiološkom pacijentu ili nešto drugo, ali u svakom slučaju to su neka od glavnih stanja. Kada prepoznate srčani i moždani udar, to je apsolutno crveni poziv", istakla je Stefanovićeva.

Govoreći o zelenim pozivima, rekla je da oni ne bi trebalo da budu stvar Hitne pomoći i da su rezultat toga što pacijenti ne brinu dovoljno o svom zdravlju.

"Ja nekako uvek volim to da kažem, ne da bih zaplašila vaše gledaoce, nego prosto da shvatite koliko je pametnije i lagodnije da idete na redovne kontrole i da ne dođete u to stanje da moramo mi da vas zbrinemo", rekla je Stefanovićeva.

Kako je navela, trijaža poziva predstavlja najteži deo posla.

"Beograd je zaista veliki grad, mi imamo 25 ekipa, to je zaista puno. Imamo i transportne ekipe, Beograd je privilegovan, imamo pet kliničko-bolničkih centara, tako da je to za nas mnogo lakše nego u nekim drugim mestima. To je stvarno problem svugde u svetu. Za neke situacije, a to su masovne nesreće, nikad nigde nećete imati dovoljan broj ekipa i tu postoje pravila kako se ponašate - protokol za masovne nesreće", kazala je Stefanovićeva.

Navela je da je važno obratiti pažnju i na ljude kojima pozli na ulici i pozvati Hitnu pomoć, jer se toj osobi na taj način može spasiti život.

"Kad vidite da se neko tetura, jedna od posledica moždanog udara jeste ta da im noga klecne i da stvarno deluju kao da su alkoholisani, onda padnu, povrede se i niko neće da im priđe. Apelovala bih da pozovete našu službu da kažete ono što vidite, da ne okrenemo glavu koliko god da žurimo, jer to nekom može spasiti život ili pomoći da se ne razviju još teže posledice", zaključila je Stefanovićeva.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Haos s parkiranjem kod porodilišta Narodni Front: Ovo je najduži red "sva četiri žmigavca"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mile

    9. april 2025 | 16:14

    Sto ne kaze da poluzivi pacijenti cekaju satima da ih odveze sanitet kuci? Samo jedan sanitet za tu namenu u celom Beogradu

  • Mile

    9. april 2025 | 16:46

    Taj broj uvode već 10 godina. Pojedine sve donacije. Kao da je svemirski brod.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA