Šapić: Izgradnja Linijskog parka predstavlja deo ukupnog uređenja beogradskog priobalja

M. B.
M. B.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 1

Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić obišao je nastavak radova na izgradnji Linijskog parka koji će se prostirati duž desne obale Save i Dunava u dužini 4,6 kilometara. Šapić je istakao da je u pitanju izuzetno veliki projekat koji je sastavljen od deset delova.

– Prva faza je završena relativno brzo, dok su pre svega pripreme za drugu, treću i četvrtu iziskivalo malo više vremena, ali su sada i sve one u toku. Svi ovi radovi suštinski su deo uređenja priobalja, kao i uklanjanja nelegalnih splavova, koje smo započeli pre više od godinu dana. Takođe, ne bi trebalo zaboraviti ni aspekt vraćanja važnosti srpske kulturno-istorijske baštine budući da se zna kako danas izgleda Spomen-park braniocima Beograda, a kako je izgledao do samo pre godinu i po dana unazad. Dosta je vremena prošlo u rešavanju imovinsko pravnih pitanja koja su bila jako kompleksna i komplikovana i zato se period između prve faze i ove malo odužio, pre svega jer je postojalo više od 1.200 predmeta koji su rađeni u hodu. Ono što je najvažnije da smo i to konačno rešili i krenuli sa radovima – rekao je Šapić.

Prema njegovim rečima, za ove tri zone je specifično da se paralelno odvijaju i važni arheološki radovi koji će trajati najmanje deset meseci.

– Gde god je uključena arheologija, gde god su u posao uključeni Republički i Gradski zavod za zaštitu spomenika kulture, rokovi su znatno duži u odnosu na „obične“ radove. Najvažnije je da smo konačno ušli u drugu fazu, sa kojom se paralelno rade treća i četvrta. Radovi će biti nastavljeni i na mestu gde se nekada nalazila železnička pruga, pored teniskih terena u okviru SRC „Milan Gale Muškatirović“. Na mestu sadašnjeg parkinga kod Sportskog centra radiće se velika garaža, a tu je imovina takođe rešena. Pod zemljom će biti garaža, dok će na površini biti park i zelena površina – dodao je gradonačelnik Šapić.

On je podsetio da je deo oko „Beton-hale“ uređen, pa preostaje potez od Ade Ciganlije do Beograda na vodi“.

– Ono što je krajnji cilj je da onog momenta kada čitav Linijski park bude završen, a ukupna dužina bi trebalo da bude 4,6 kilometara, za pešake i bicikliste od Pančevačkog mosta do Ade Ciganlije imate stazu za nesmetanu šetnju, vožnju biciklom i uživanje. To je ono o čemu smo govorili godinama unazad, da ono što nam je Bog dao, da ležimo na obalama i ušću dvaju reka, da ih konačno privedemo nameni i stavimo na raspolaganje kako svim Beograđanima tako i onima koji dođu da posete naš grad – rekao je Šapić.

Gradonačelnik je naglasio da je projekat Linijskog parka izuzetno kompleksan ali da je važno da su radovi u toku.

– Radi se po instrukcijama koje su date od Republičkog zavoda za zaštitu spomenika a jedan deo obale će morati da bude podignut jer je ovaj deo bio često plavljen. U okviru uređenja priobalja uklonili smo divlje „splavove”, kojih je konkretno na ovom potezu bilo 25, a projektom je predviđeno da može sada da ih bude svega pet. Uređujemo obalu i dalje i veoma sam zadovoljan što smo uveliko u radovima koji će ovaj deo povezati sa onim koji je već urađen a što će omogućiti svim sugrađanima da koriste ovaj prostor i uživaju u njemu – rekao je Šapić.

Glavni urbanista Marko Stojčić je naveo je da su celine 1, 2 i 3, koje su fizički povezane, zasigurno najvažnije od deset koliko će ih imati Linijski park. To je potez od oko kilometar i po, koji je od velikog značaja za sve Beograđane i posetioce koji obilaze Kalemegdansku tvrđavu. Ovo potonje je i razlog zbog čega se poslu pristupa temeljno jer je prostor osetljiv zbog ostataka tvrđave, istakao je Stojčić.

– Celine 1, 2, 3 i 4 nemaju nijednu više prepreku, radovi će ići svojim tokom, a za ostale celine rešavamo dokumentaciju, u smislu velikog broja predmeta za upis u katastar, ozakonjenja, imovinskih pitanja i drugo. Ali i na tome nastavljamo aktivno da radimo – istakao je Stojčić.

Predsednik opštine Stari grad Radoslav Marjanović je rekao da je ovo najznačajniji projekat za ovu opštinu s obzirom na to da će direktno unaprediti kvalitet života građana.

– Dobijamo veliki park sa zelenim površinama, sadržajima za rekreaciju i uživanje. Zapušteni industrijski prostori postaju zelene površine, parkovi, to je ono što smo građanima i obećali. Ovaj projekat se realizuje uz podršku Grada i gradonačelnika i od izuzetne je važnosti za građane Starog grada, ali i one koji budu posećivali našu opštinu – istakao je Marjanović.

(Telegraf.rs)

Video: Ovako teku radovi u Bulevaru kralja Aleksandra: Kraj se očekuje oko 1. juna

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Riki

    9. april 2025 | 15:11

    Kad dolazi na red infrastruktura na Trosarini , Banjica !! Zgrade nazidane !! Saobracajni kolaps svaki dan !! Hvala !!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA