
"Doktorka je predložila da ubijemo 2 ploda, ali ja sam čula njihova srca": Beogradske četvorke i danas se bore
Iris, Inda, Irina i Ina Gaćeša obradovale su svoju porodicu, ali i celu Srbiju 2022. godine. Tog Velikog petka na svet su stigle prve prirodno začete beogradske četvorke. Ipak, godinu dana kasnije, radost je zamenila briga, kada su tri devojčice dobile tešku dijagnozu cerebralne paralize i potrebna im je naša pomoć.
Hrabri roditelji nisu odustajali od svoje dece ni kada su lekari govorili drugačije.
"Naravno da nismo znali da ćemo dobiti četvorke, posebno što su začete prirodnim putem. U početku sam čitala komentare i baš su znali da me povrede, međutim, sada me ne dotiču. Ja sam učena da ako ne mogu pomognem da ne odmažem i kada nemam šta lepo da kažem da ćutim. Kada smo saznali da nosim četvorke, doktorka je predložila redukciju, odnosno da ubijemo dva ploda. Ja to nisam želela, jer sam čula kako njihovo srce kuca. One su Božji dar. I sada kada nas ljudi sretnu imaju lepe reči i to mi je potvrda da smo uradili dobru stvar", kaže Marija kroz osmeh", ispričala je svojevremeno mama Marija za Telegraf.
Nakon godinu dana, ekipa Beogradske hronike ponovo je u domu porodice Gaćeša kako bismo proverili kako izgleda njihov dan i kako napreduje razvoj njihovih devojčica.
Na pitanje kako izgleda život sa pet devojčica, jer pored četvorki ovaj par ima i Iskru, koja ima pet godina, Marija Gaćeša kaže da se bude oko 6 do 7 sati ujutro, kada spremaju dve devojčice za vrtić, a ostale tri u 9 i 15 časova idu - na terapiju.
"Odlazak potom kod logopeda, pa je ručak u automobilu. Dakle, od 9 do 18 sati smo po lekarima, a onda dolazimo kući. Celo jedno radno vreme", priča Marija.
Borba se nastavlja
Ovaj uigrani tim do sada je prošao već tri transplantacije matičnih ćelija. Napredak je vidljiv, ali ispred njih je još uvek neizvesna borba.
"Nikada nisam zadovoljna jer uvek može bolje i brže, ali ide polako malim koracima do velikog cilja. Došli smo do toga da dve devojčice ustaju, a jedna hoda uz pomoćni predmet. Nakon treće transplantacije, Irina pokazuje želju za hodanjem, prošle nedelje smo završile masaže. Ako pogledamo dijagnozu, super napreduju", navodi Marija.
Naravno, čeka ih još mnogo vežbi i terapeuta koji će smenjivati, ali se nadaju što boljem oporavku.
Najstarija sestra, koja ima pet godina, njihova je potpora i trudi se da kroz rad sa njima učestvuje u napretku svojih sestara.
"Iskra je izjavila da hoće da bude terapeut kad poraste. Kod kuće najbolje radi vežbe sa njima", navodi Marija.
Borba se nastavlja, nastavak transplantacije matičnih ćelija je neizvestan.
"To diktira njihov razvoj. Imali smo do sada tri transplantacije za godinu dana i njihov razvoj je vidljiv, ali se nadam da je ovo poslednja", priča majka.
Marija Gaćeša zahvaljuje svima koji su podrška Indi, Iris i Irini, uz poruku da "ko u čuda veruje, taj i čuda stvara".
Pomoć za Iris, Indu i Irinu
Iris, Inda i Irini možete pomoći slanjem SMS poruke 1637 na broj 3030, kao i uplatama na račune.
(Telegraf.rs/RTS)
Video: Nastup Beogradske filharmonije sa programom "Uzvišena muzika"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sara
Sebicni roditelji i jadna deca...
Podelite komentar