
Prvi MAXI supermarket prilagođen slepim i slabovidim osobama: U Zemunu postavljene oznake na Brajevom pismu
Odlazak u prodavnicu je svakodnevna potreba tokom koje svi kupci treba da se osećaju ugodno, a upravo to omogućava MAXI supermarket na adresi Cara Dušana 115a u Zemunu, koji je postao prva trgovina u Srbiji prilagođena slepim i slabovidim osobama. Taktilne oznake - Brajevo pismo olakšavaju kupcima kretanje, kao i pronalaženje željenih artikala, pa zahvaljujući tome slepi i slabovidi sada mogu samostalnije da obavljaju kupovinu.
Ova inovacija je primer inkluzivnosti u praksi i dokaz da svaka polica može biti pristupačna, a svaki korak lakši. Jedna od ključnih novina u ovoj radnji je taktilna tabla na kojoj je prikazan celokupni raspored prodavnice, omogućavajući kupcima da se lakše kreću i orijentišu u prostoru. Pored toga, sve kategorije proizvoda obeležene su tablama na Brajevom pismu, čime je osobama sa oštećenim vidom dodatno olakšano pronalaženje željenih proizvoda.

Iza ovog pionirskog projekta stoji petočlani tim talentovanih đaka Škole za učenike oštećenog vida "Veljko Ramadanović" iz Zemuna koji su osmislili rešenje za poboljšanje kvaliteta života slepih i slabovidih osoba u Beogradu. Prepoznavši vrednost ove inicijative, trgovinski lanac Delez Srbija, je u saradnji sa UNICEF-om i udruženjem Dostignuća mladih u Srbiji pružio podršku ovom projektu. Tako je omogućeno da svakodnevna nabavka u MAXI prodavnici, smeštenoj u neposrednoj blizini škole, postane lakša i dostupnija za učenike i sve slepe i slabovide osobe koje tu kupuju.
Prilikom obilaska radnje, Jelena Vukić, direktorka Škole za učenike oštećenog vida "Veljko Ramadanović" istakla je važnost ove inicijative i prve MAXI prodavnice koja je prilagođena slepim i slabovidim osobama.
-Postavljanjem taktilne mape i kategorizacijom proizvoda na Brajevom pismu omogućili smo veću samostalnost i olakšali snalaženje u prodajnom prostoru. Ovaj projekat predstavlja važan iskorak ka inkluzivnijem društvu, a posebno zahvaljujemo MAXI-ju na podršci i prepoznavanju značaja pristupačnosti. Takođe, izražavamo zahvalnost organizaciji Dostignuća mladih u Srbiji i UNICEF-u na saradnji i podršci u realizaciji ovog važnog poduhvata. Verujemo da će ovakve inicijative postati standard u stvaranju ravnopravnijeg okruženja za sve građane - istakla je Jelena Vukić.

Ideja o prvoj prodavnici prilagođenoj slepim i slabovidim ugledala je svetlost dana na UPSHIFT radionici, koju je organizovao UNICEF u Srbiji sa ciljem da osnaži mlade ljude da svojim idejama i inicijativama menjaju svet oko sebe i aktivno učestvuju u osmišljavanju rešenja za izazove u svojoj zajednici. UPSHIFT je UNICEF-ov globalni program za adolescente i mlade koji podstiče omladinski klimatski aktivizam, spaja društveno preduzetništvo, inovacije i timski duh i osnažuje mlade da se angažuju na lokalu. Delez je odmah prepoznao značaj ovog projekta i podržao mladi kreativni tim da njihova ideja postane realnost.
-Ponosan sam što sam bio deo ovog važnog projekta, od njegove ideje pa sve do realizacije i veoma mi je drago što smo uspeli da ga sprovedemo. Smatram da je ovo sjajan primer pozitivne prakse i da će motivisati i druge da naprave nešto slično - izjavio je Konstantin Nečeski, učenik Škole za učenike oštećenog vida "Veljko Ramadanović" iz Zemuna.
(Telegraf.rs/PR)
Video: Joana Paraskevopulu nastupila u Bitef teatru sa predstavom "Mos"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mila
Bravo
Podelite komentar