Marjanović: Na novom programu stomatologije MF VMA mesta za 10 kandidata

A. R.
A. R.    
Čitanje: oko 6 min.
  • 0

Medicinski fakultet Vojnomedicinske akademije (MF VMA) prvi put će upisati studente na program integrisanih akademskih studija stomatologije u narednom upisnom roku u junu, a kako je rekla dekanka fakulteta Sonja Marjanović, akreditacijom je predviđeno 10 mesta za kadete na novom programu.

Marjanović je za Tanjug rekla da konkurs za upis traje od 15. februara do 31. marta, a ove godine biće upisano između pet i 10 kadeta.

"Obrazovanje i usavršavanje u oblasti stomatologije ima jako dugačku tradiciju u Vojnomedicinskoj akademiji, koja je nastavna baza Medicinskog fakulteta. Mi smo decenijama bili nosioci raznih oblika usavršavanja, kao što su specijalizacije u zdravstvenoj struci, uže specijalizacije u stomatologiji i u medicini i doktorske studije iz oblasti biomedicine. Sada se ukazala potreba i za integrisanim akademskim studijama stomatologije, za šta smo već imali i kadar, opremu i prostor, tako da nam nije uopšte bilo teško da uđemo u proces akreditacije ovog studijskog programa", rekla je Marjanović.

Na pitanje šta će ovo značiti za zdravstvenu zaštitu regruta na redovnom služenju vojnog roka, Marjanović je odgovorila da ih je upravo povratak redovnog služenja vojnog roka podstakao u odluci da akredituju studijski program integrisanih akademskih studija stomatologije.

"U sklopu revitalizacije garnizonskih ambulanti, sa prijemom vojnika na redovnom služenju vojnog roka, potpuno prirodno je da njihovu stomatološku zaštitu obavljaju oficiri sanitetske službe stomatološkog usmerenja, odnosno oficiri stomatolozi", rekla je Marjanović.

Na pitanje da li postoje slični programi školovanja vojnog sanitetskog osoblja u Evropi, Marjanović kaže da srpski primer jeste specifičan, a da sličan program postoji još samo u Češkoj.

"Postoje razni oblici uvođenja lekara i stomatologa u sanitetsku službu. Međutim, na ovaj način, školujući oficire sanitetske službe kroz integrisane akademske studije, postoji samo kod nas i u Češkoj Republici, mada je tamo na malo drugačiji način organizovano. Tako da smo u Evropi jedinstveni po tome što imamo od početka školovanja na integrisanim studijama mogućnost da školujemo sanitetske oficire", navela je Marjanović.

Dodala je da će i dalje postojati mogućnost da se oficiri regrutuju kroz školu za rezervne oficire nakon završenog civilnog fakulteta i nakon toga da se aktiviraju, a postoji mogućnost i za školovanje stranih državljana.

"Strani državljani, kao i na integrisane akademijske studije medicine, mogu se upisati kao kadeti sa međudržavnim sporazumima koje imamo sa oružanim snagama, odnosno ministarstvima odbrane država koje su zainteresovane da školuju svoj oficirski kadar sanitetskog usmerenja kod nas. To su do sada bili Republika Alžir, Namibija, Angola, Bosna i Hercegovina, a sada su zainteresovani još i iz Kazahstana, Indonezije, Slovačke. Tako da mislim da će i u buduće perspektiva našeg fakulteta, zbog tih specifičnosti i jedinstvenosti, biti i u tome da školujemo kadete iz stranih država", navela je Marjanović.

Ona je rekla i da će prijemni ispit biti zajednički za kadete koji su zainteresovani za studije medicine i za stomatologiju i da on obuhvata hemiju i biologiju, ali, kako napominje, prijemni ispit je tek poslednja faza selekcije kadeta.

"Na konkurs, koji se raspisuje u februaru, mogu se prijaviti svi državljani Srbije koji su na završnoj godini srednje škole, gimnazije ili medicinske škole, srednje veterinarske škole... Oni moraju ispuniti norme koje stoje na sajtu. Prvo, u samom prijavljivanju moraju imati određeni uspeh. Moraju imati besprekoran dosije, ne smeju biti sa kaznama, ozbiljnim disciplinskim prekršajima. Zatim ulaze u proces selekcije. Selekcija za kadete se sastoji od provere zdravstvenog stanja, od psiholoških testova i od provere fizičkih sposobnosti. Sve ove faze su eliminacione i svi oni koji ispune uslove, stiču uslov da izađu na prijemni ispit", objasnila je Marjanović.

Ona podseća da kadeti po završetku MF VMA dobijaju zvanje doktora medicine, ali istovremeno, na momentu promocije, kao i svi kadeti Univerziteta odbrane, dobijaju svoj prvi oficirski čin potporučnika.

Što se tiče samog studiranja, dodaje Marjanović, ono je po programu vrlo slično programima ostalih medicinskih fakulteta u Srbiji, ali ima i svoje specifičnosti.

"Kadeti imaju dosta posebnih oblika nastave, prolaze obaveznu obuku u skijanju, plivanju, veslanju, imaju logorovanja, obuku u rukovanju oružjem, provere gađanja. Na kraju šeste godine imaju završnu vežbu, gde se simulira situacija u kojoj će oni kao mladi potporučnici bito angažovani ukoliko zatreba. To su uglavnom teroristički napadi, masovne nesreće, katastrofe, gde se oni obučavaju na terenu u zbrinjavanju povređenih i obolelih u takvim situacijama", rekla je Marjanović.

Ukazala je da Vojnomedicinska akademija, kao nastavna baza Medicinskog fakulteta, kadetima obezbeđuje pristup kabinetima, vežbaonicama, hirurškim salama, centru za hitnu pomoć, centru za transplantaciju.

"Kadeti na petoj i šestoj godini smešteni su u objektu Vojnomedicinske akademije, gde mogu da dežuraju, mogu da učestvuju u operacijama... Rad je u vrlo malim grupama i mentorski je, odnosno svaki kadet na prvoj godini dobija nastavnika, koji je zadužen za njega, koji prati njegovo napredovanje, sa kojim može da se posavetuje o svim pitanjima kadetskog života i studiranja", rekla je Marjanović.

Napomenula je da MF VMA planira ove godine da upiše ukupno 33 kadeta na oba studijska programa i da je zainteresovanost potencijalnih kadeta svake godine velika.

"Na krajnjem prijemnom ispitu otprilike imamo dva i po zainteresovana za jedno mesto, što je ohrabrujuće, jer dozvoljava da zajedno sa uspehom koji su postigli u dosadašnjem školovanju, mogu da računaju na lep prolaz", rekla je Marjanović.

Dodala je da kadeti imaju obavezu da za najviše sedam godina diplomiraju, u odnosu na šest godina, koliko je predviđeno redovno trajanje studija.

"Diploma je potpuno ravnopravna sa civilnom, s tim što kadeti imaju određene obaveze. Oni se zadužuju u toku studija i tek kada provedu određen broj godina u službi kao sanitetski oficiri i lekari, mogu bez nadoknade da napuste i pređu u civilstvo", rekla je Marjanović.

Jedan od kadeta MF VMA, student šeste godine Ivana Đurđević, navela je da je odlučila da upiše ovaj fakultet jer je želela da spoji oficirski poziv sa lekarskim.

Ona je rekla da je 2015. godine započela školovanje pri Ministarstvu odbrane, upisavši Vojnu Gimnaziju.

"Još od tada sam znala da želim da se bavim ovim najhumanijim pozivom i da spojim dve uniforme koje sa sobom nose ogromnu odgovornost, ali su takođe i velika čast za onoga ko ih nosi", rekla je Đurđević za Tanjug.

Navela je da je njena velika želja da postane specijalista anesteziologije, intezivne terapije i reanimatologije, a prema njenim rečima, velika prednost MF VMA je što još tokom studija kadeti mogu da prođu sve klinike i da razgovaraju sa lekarima koji tu rade.

"Imala sam priliku da pričam sa tim ljudima i shvatila sam da je to ono što me interesuje. Ujedno, ti ljudi su mi najveći uzor, jer pokazuju da samo dobar čovek može biti dobar lekar i da su želja za uspehom i ljubav prema profesiji krila za velika dela", zaključila je Đurđević.

Kadet Viktor Petrović, student šeste godine, naveo je da je po završetku Vojne Gimnazije želeo da nastavi školovanje na Univerzitetu odbrane, a kako kaže, MF VMA mu je omogućio da spoji odaziv prema vojnom pozovi sa strukom kojom želi da se bavi - medicinom.

"Moja željena specijalizacija je specijalizacija iz higijene sa medicinskom ekologijom. Tema završnog rada mi je iz te oblasti, a moja mentorka profesorka Sonja Marjanović mi je pomogla da steknem uvid u obaveze i dužnosti lekara specijalizacije te grane medicine i da se u tome pronađem", rekao je Petrović.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Srbijom haraju virusi i imaju neobične simptome

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA