Šapić: U budžetu za 2025. blizu 250 miliona evra za socijalne mere, ne odustajemo ni od jednog važnog projekta

M. B.
M. B.    
Čitanje: oko 6 min.
  • 6

Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić, pred današnju sednicu Skupštine grada na kojoj se usvaja budžet za 2025. godinu, rekao je da se po pozicijama u predloženom budžetu jasno može videti da se ni od jednog važnog projekta nije odustalo, a da će za socijalne mere izdvajanja biti blizu 250 miliona evra.

– Nastavljamo sa svim stvarima koje smo radili u protekle dve i po godine. Podsećam vas da smo prošle godine devet meseci imali Privremeni organ, pa ni tada nismo odustali ni od jedne mere, a Beograđani su najmanje osetili okolnosti u kojima je grad funkcionisao. Očekujemo da će u 2025. intenzitet nekih stvari biti jači, ali postoje neke za koje ćemo morati malo da sačekamo jer zavise od objektivnih okolnosti, kao što je Bulevar patrijarha Pavla, za šta su tokom dve godine padale javne nabavke. Naravno da u tom slučaju nismo ostavili sva sredstva, jer ne znamo kada će početi da se troše.

Upravo zbog toga, po ranijoj praksi, i tokom naredne godine radićemo stalno preraspodelu sredstava, što je u skladu sa trendovima najrazvijenijih, najboljih i najvećih kompanija koje rade preseke i nekoliko puta u toku godine, a sve sa ciljem da bi nam iskorišćenost budžeta bila bolja i efikasnija. Ali, ponavljam da se ni od jedne stvari nije odustalo. Strateški najvažnije što definiše ovu gradsku upravu

jesu socijalne mere. Od 1. januara u Beogradu je besplatan prevoz, a nastavlja se i mera besplatnog boravka u vrtićima, što je značajna stavka u budžetu za 2025. i iznosi 90 miliona evra. Malo je gradova na svetu u kojima se ne plaćaju vrtići.

Za đačku pomoć, koju dobijaju svi školarci, odvajamo preko četiri milijarde dinara, a nastavlja se i besplatan ulazak na bazene, za šta su planirana izdvajanja oko tri miliona evra, kao i novogodišnji poklon-vaučeri, treću godinu zaredom, uz iskorišćenost procentualno više od 95 odsto. Za besplatne usluge socijalne zaštite obezbeđena su sredstva za personalne asistente i za one kojima je pomoć neophodna. Ona iznose oko četiri i po miliona evra, što je takođe uvedeno pre dve i po godine. Blizu 250 miliona evra iz budžeta biće obezbeđeno za sve ove socijalne mere – precizirao je Šapić.

Podsetio je i da je zahvaljujući odluci Vlade Srbije drugu godinu zaredom došlo do povećanja plata za zaposlene, za šta se odvaja još petnaest milijardi dinara, te da Grad na to daje još šesnaest odsto na plate vaspitačica, koje sada u Beogradu sa sedmim stepenom stručnosti imaju platu veću od sto hiljada dinara. Solidarna pomoć za zaposlene, koja je iznosila 25 hiljada dinara, sada

je 41 hiljada dinara.

Što se tiče saobraćajne infrastrukture, gradonačelnik je istakao da će Grad nastaviti da rekonstruiše i gradi ulice, a u ovih godinu i po dana obnovljeno je više od 500 ulica.

– Unapređujemo saobraćaj koliko god nam to uslovi dozvoljavaju, tako da smo napravili značajne pomake, naročito na Novom Beogradu gde uslovi to dozvoljavaju. Nadamo se da ćemo biti u prilici da proširimo Bulevar vojvode Mišića, Drajzerovu, uz naravno saglasnost Zavoda za zaštitu spomenika kulture, jer ne želimo da ugrožavamo kulturno-istorijsku baštinu. Očekujemo takođe

izgradnju kružnog toka na Bulevaru vojvode Mišića, odnosno na pravcu od Sajma ka Savskoj, ka mostu „Gazela” – rekao je Šapić, naglasivši da su za sve ovo obezbeđena sredstva u gradskom budžetu.

Nastavljeno je i sa proširivanjem i izgradnjom parking-mesta, kojih je za dve godine na godišnjem nivou 15 puta više otvoreno nego za prethodnih 15 godina, a trebalo bi da se do kraja godine završi 440 parking-mesta na Novom Beogradu, istakao je prvi čovek prestonice.

On je pomenuo i akciju „Gradske čistoće”, koja pomera kontejnere i pravi posebne niše za njih, pa se na taj način očekuje oko hiljadu parking-mesta, a pored toga grade se i podzemne garaže.

Gradonačelnik je istakao i da se nastavlja sa unapređenjem javnog prevoza, te da se Beograd trenutno razvija najbrže u svojoj novijoj istoriji, bez obzira na to što bi neki želeli da pokažu kako se ništa ne radi.

– Nastavljamo da obezbeđujemo sredstva, da nabavljamo nova vozila, kao i da donosimo odluke takve da nema više privilegovanih i povlašćenih, jer ko želi da vozi za Grad Beograd, mora da ispunjava određene uslove. Pokušaćemo da do kraja mandata imamo samo nove tramvaje i autobuse. Jedna ne tako beznačajna odluka, koja je na dnevnom redu sednice, jeste i ta da ćemo Gradu dati mogućnost

da pređe sa trolejbuskih na električna vozila, jer ova prethodna koče razvoj grada – rekao je Šapić.

Nastavljaju se radovi na izgradnji stanične zgrade nove autobuske stanice na Novom Beogradu, kao i stanična zgrada za železnički saobraćaj, čime će se kompletirati veza autobuskog i železničkog saobraćaja.

Kada je reč o uvođenju reda u priobalje, Šapić je napomenuo da je i ta oblast poprilično uređena.

– Vađenje splavova iz vode nije jednostavan posao. Nebezbedno je i veoma teško izvaditi „Fristajler” splav, čije je uklanjanje u toku. Nemojte da nas potcenjujete, nismo zaboravili, skupo je i komplikovano, moraju da se ispoštuju različite zakonske procedure. Najveći broj splavova je uklonjen, nastavljamo sa tim poslom, sa uređivanjem beogradskih obala i uvođenjem reda – naglasio je

Šapić.

Nastavljamo, dodao je, sa projektom komunalno-bezbednosnih stanica.

– Mnogi izmišljaju da neko uvodi paravojnu policiju, što je neistina. Zar nekome smeta što želimo da imamo dodatni nadzor, što želimo da imamo produženu ruku policije. Ušli smo u taj projekat radi podizanja bezbednosti u Beogradu još pre velike tragedije u „Ribnikaru” i Mladenovcu. U pitanju je veoma ozbiljan projekat video-nadzora svih škola i vrtića. Danas je taj projekta uveliko u toku i grad će imati najmoderniji centralni video-nadzor svih školskih dvorišta sa softverom koji ne postoji u Evropi, a koji upozorava na oružje ili neki tvrdi predmet. Komunalno-bezbednosne stanice će biti povezane na škole i vrtiće koje su u toj zoni. Obezbedićemo i službu koja će da nadgleda i obilazi škole i vrtiće jer „Beli” nemaju ljudstva. Grad će da obezbedi ono što se u najrazvijenijim gradovima sveta posebno plaća u ekskluzivnim delovima – pojasnio je Šapić.

Govoreći o infrastrukturnim radovima, Šapić je istakao da će biti nastavljeno proširivanje i obnavljanje ulica i ocenio da do sada nikada nije više ulagano u infrastrukturu u Beogradu.

– Od toga nećemo odustati, bez obzira na postojanje ljudi koji smatraju da bi trebalo sve da se zaustavi. Ovim budžetom ćemo nastaviti tamo gde smo stali. Nadam se da će izgradnja novog mosta preko Save ići predviđenom dinamikom. Takođe, pokušavamo da „ubrzamo” radove na izgradnji tunela od Ekonomskog fakulteta do Bulevara despota Stefana, u delu koji vodi prema Pančevačkom mostu – rekao je Šapić.

Prema njegovim rečima, Grad će pokušati da tokom sledeće godine završi projektovanje 20 novih vrtića.

– Ne bi trebalo zaboraviti ni osam objekata za vrtiće, čije je projektovanje u toku, kao i tri koja su završena. Planiramo da nastavimo i druge kapitalne projekte, poput proširenja Grčke ulice, Gandijeve, kao i pešačke zone u Knez Mihailovoj. Raspisan je i međunarodni konkurs za izmeštanje Zoološkog vrta, a naravno da sve stvari koje imamo nameru da uradimo ne mogu da budu završene tokom 2025, već u narednih nekoliko godina. Kada je razvoj Beograda u pitanju, uradićemo sve što je do nas da obezbedimo sve uslove i onima koji posle nas budu vodili grad kako bi ga nesmetano razvijali. Naša i moja obaveza je da Beograd ostavimo u što boljim uslovima onima koji nas budu nasledili – istakao je Šapić.

(Telegraf.rs)

Video: Šapić: Sa Đilasom ću drugačije razgovarati

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • @@@

    25. decembar 2024 | 13:30

    bravo za socijalne mere jer kapitalizam i bespostedna trka za novcem kakva prevladava i kod nas i u svetu dovodi do sve vecega socijalnoga raslojavanja drustva. pa neki imaju vise stanova, auta, para... dok mnogi tesko sastavljaju kraj sa krajem.

  • Dorćolac

    25. decembar 2024 | 15:21

    Pitam se koliko neko mora biti pakosan da nema razumevanja prema invalidima i onima koji im pomažu i olakšavaju svakodnevni život. Kada god mogu ustanem im u tramvaju ili busu, pomognem preći ulicu itd. Ali to su pojedonačne geste i dobro je da se njima sistemski pomogne i olakša svakodnevni život.

  • Borko

    25. decembar 2024 | 14:17

    Napravite ulicu na trosarini banjica , kod lidla i nove zgrade , sto pripada urbanistickom planu !! Guzve velike !! Hvala puno !😘

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA