Razotkrivamo "misteriju" vodotornja kod Gazele: Decenijama ovde niko nije kročio, evo šta kriju debeli zidovi

 
 
 
Čitanje: oko 1 min.
  • 1

Mesto koje je decenijama tavorilo, zakonom zaštićen spomenik kulture Ložionica, sada konačno dobija svoj puni sjaj. Na mestu ložioice i okretnice lokomotiva podiže se velelepni kompleks namenjen kreaticima i inovatorima, a originalna arhitektura potpuno je očuvana.

Deo ovog kompleksa je i vodotoranj, koji je, istina, izgrađen nešto posle okretnice i ložionice, a bar pola veka nije u funkciji. Zapravo, služio je dugo za bilborde koje su vozači gledali pre prelaska Gazele.

Ovo je i jedan od najintrigantnijih objekata, budući da je reč o zatvorenoj, neobičnoj kuli, pa je velika nepoznanica kako ovaj prostor izgleda iznutra. U toku su kompleksni radovi na uređenju, zbog čega osim majsotra niko ne može da kroči u kulu, ali smo dobili fotografije koje svedoče o unutrašnjosti vodotornja neposredno pred početak radova.

Prostor je poprilično skučen i taman, a opeka i uski prozori iznutra koji propuštaju zrake svetlosti asociraju na neki srednjovekovni objekat. Ipak, reč je o modernom indusrijskom naseđu, jer su se pre i neposredno posle Drugog svetskog rata ovde vodom napajale parne lokomotive, u ložionici su se pokretale i okretale, pa je ovo mesto bilo pravi simbol razvoja i industrijalizacije Beograda.

Vodotoranj će u multifunkcionalnoj ložionici služiti za digitalne i multimedijalne izložbe.

Projekat se realizuje zahvaljujući nacionalnoj platformi "Srbija stvara".

(Telegraf.rs)

Video: Ložionica postaje najmoderniji kreativno-inovativni centar: Ovako će izgledati nakon rekonstrukcije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • JS

    26. septembar 2024 | 23:11

    Da ste imali malo ljubavi prema zemlji, mogli ste da se informišete da smo jo 1894. godine imali vozove, oruge, Železničku stanicu u Beogradu. Svi prateći objekti, koje su išli uz vozove, pa i onaj Orijent ekspres, su bili tu. Gde nam ode istorija? Sve ste razturili, zarad bogaćenja. A znalo se koliika blaga posedujemo. Neznalice!!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA