Piramida koja čuva sećanje na herojstvo: Kapetan Gradimir Branković izdržao je do kraja i nikada nije priznao

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Mračno doba svetskog rata odnelo je mnoge žrtve, a nebo se zacrnilo i iznad Jugoslavije aprila 1941. Tokom okupacije pretrpeli smo velike vojne i civilne gubitke, a jedan od onih koji su u ratu herojski nastradali bio je kapetan prve klase Vojske Kraljevine Jugoslavije Gradimir Branković.

Ovo je priča o herojstvu, izdržljivosti, ponosu i na kraju misteriji. Da li je njegova smrt bila čista odmazda okupacionih snaga ili način da se osujete planovi okupatora, nikada nećemo saznati.

Tokom Aprilskog rata branio je teritoriju Kraljevine i mada su napadi Nemaca, Bugara, Mađara i Italijana bili praktično nezaustavljivi, uspeo je da preživi. Više od godinu dana kasnije biva uhapšen zbog optužbe za nešto za šta on, prema njegovim rečima, nikada nije čuo.

Nemačka komanda u Beogradu dobila je informaciju da je, tada prekomandovan oficir u Kladovo, Gradimir bio predviđen za visoku poziciju u pokretu otpora Draže Mihajlovića i da je već pomagao diverzije separatista. Novembra 1942, podvrgnut je stravičnim mukama ne bi li priznao involviranost, ali jedine reči koje je tokom "golgote" ponavljao bile su "Nikada nisam čuo da sam pretpostavljen za tako nešto, niti sam ikada imao kontakt sa Mihajlovićem".

Budući da nije znao ništa ili da nije želeo da oda poverljive informacije, štiteći borbu za slobodu, prebačen je u logor na Banjici, gde je, u okviru odmazde, streljan u decembru iste godine.

Posmrtni ostaci Gradimira Brankovića i drugih streljanih rodoljuba sahranjeni su u Aleji zaslužnih građana na beogradskom Novom Groblju, gde počivaju do dana današnjeg.

Vermaht je detaljno vodio Gradimirov dosije. Od najosnovnijih informacija do svake reči koju je tokom brutalnog mučenja izgovorio. Nikada nećemo saznati da li su te optužbe bile lažne ili se mladi kapetan žrtvovao zarad slobode i do poslednjeg daha prkosio okupatoru. Te spise, danas možete videti i pročitati u Arhivu grada Beograda.

Nakon oslobođenja, nova vladajuća struja pokušavala je duboko da zakopa sećanje na sve što se kosi sa njihovim političkim i socijalnim programom. Gradimirovo, kao i imena onih sličnih njemu, nestalo je na nekoliko godina. Ipak, vlasti su brzo popustile i uručile Gradimirovoj porodici spomenicu.

Sećanje na pakao rata i herojstvo onih koji su iza kulisa pružali otpor okupatoru ostalo je ispod piramide, okruženo slavnima i obasjano večitim plamenom Aleje stradalih rodoljuba i banjičkih logoraša na Novom groblju.

(Telegraf.rs)

Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA