ZA POVREDE U GSP: Odšteta od 4.000 do 16.000 evra!
Maksimalni iznos za privremenu sprečenost za rad i troškove lečenja je 4.000 evra, kod trajnog invaliditeta 16.000, a u slučaju smrti porodici preminulog se isplaćuje 8.000 evra
Putnik koji doživi nezgodu u vozilima GSP "Beograd", u zavisnosti od težine povreda, može da naplati odštetu od 4.000 do 16.000 evra. To pravo je od početka ove godine iskoristilo 240 putnika povređenih u vozilima GSP-a.
U sudaru dva autobusa na linijama 96 i 23, pre nekoliko dana, lakše su povređene tri putnice, kada je pokrenuto pitanje kada i na koji način sugrađani koje se povrede u javnom prevozu mogu da naplate odštetu.
- Prema zakonu o obaveznom osiguranju, povređeni putnik mora odmah da se javi vozaču koji je upravljao vozilom. Vozač je dužan da stane, pozove Hitnu pomoć i policiju. Od dokumentacije je potrebna izjava vozača, zapisnik policije i nalaz lekara. Ako povređeni ne može da sačeka policiju, pri javljanju lekaru mora da objasni da je povređen u javnom prevozu. Zahtev za odštetu putnik šalje GSP "Beograd", koji to prosleđuje nama - kažu u "Dunav osiguranju", koji sa GSP-om ima ugovor o osiguranju svih putnika u vozilima ovog preduzeća, bez obzira na to da li su se vozili s kartom ili bez nje.
Visina odštete zavisi od težine povrede i dužine lečenja. Na iznos takozvane premije utiče i broj godina povređenog ili kome se isplaćuje novac.
- Naš lekar-cenzor daje nalaz, ocenu i mišljenje o procentu invaliditeta i vremenu sprečenosti za rad. Maksimalan iznos za privremenu sprečenost za rad i nužne troškove lečenja je 4.000 evra. U slučaju trajnog i najtežeg oblika invaliditeta najveća odšteta prema zakonu iznosi 16.000 evra, a ako je putnik preminuo, naknada porodici je 8.000 evra - ističu u "Dunav osiguranju" i dodaju da se odšteta plaća u zakonskom roku od 14 dana od utvrđene osnovanosti zahteva, odnosno kada su pruženi svi relevantni dokazi.
Nema odštete za pretrpljeni strah
U "Dunav osiguranju" tvrde da do sada nisu imali slučajeve simuliranja povreda.
- U ovoj godini odbačena su svega dva zahteva zbog nedostatka dokazne dokumentacije. Inače, putnici nemaju pravo na odštetu za pretrpljeni strah - pričaju u tom osiguranju.
Potrebna dokumentacija:
1. Izjava vozača koju mora da overi dispečer GSP;
2. Zapisnik policije s uviđaja;
3. Lekarski nalaz.
Visina odštete
Do 4.000 evra iznosi odšteta za privremenu sprečenost za rad i nužne troškove lečenja, za trajni invaliditet do 16.000, dok je 8.000 evra visina odštete u slučaju smrti.
(Telegraf.rs/24.sata)
Video: Konferencija za medije povodom filma "Volja sinovljeva
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ruzica Zivanovic
Desila mi se povreda na desnoj nozi pri izlasku iz autobusa br.70oko 15h i 20minuta,na sam ci autokomanda.Pri iskoraku iz autobusa na zadnja vrata prvim iskorakom na bankinu gubim ravotezu i zatezanjem stopala da bi izbegla pad puca mi misic na listu desne noge.Dali imam pravo na odstetu od GSP_a.Osetila sam pucanje u nozi i jak bol,da mi nije palo na pamet da zovem policiju ili bilo koga osim porodice
Podelite komentar