Tople postelje na dve adrese za beskućnike kojima je potreban spokojan san: Tokom ledenih dana više noćenja

E. B.
E. B.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Ledeni talas protekle nedelje napunio je beogradsko Prihvatilište, ali i privremeno prenoćište za Beograđane koji žive na ulici. Viđamo ih po podzemnim prolazima, na autobuskim stanicama, parkovima, u tvrđavi ili napuštenim objektima, a kada osete potrebu, mogu da posete i tople prostorije otvorene za njih u kojima imaju i postelju.

Iz Sekretarijata za socijalnu zaštitu grada Beograda kazali su za "Telegraf" da su oni, kao i sve ustanove socijalne zaštite, spremno dočekali hladan talas i najavljene niske dnevne temperature.

"Prihvatilište za odrasla i stara lica, jeste ustanova socijalne zaštite koja preko Centra za socijalni rad zbrinjava lica koja se nađu u stanju socijalne potrebe, teške ugroženosti ili nekoj drugoj situaciji iz koje ne mogu samostalno da izađu. Kapacitet Prihvatilišta je 104 mesta, a trenutno boravi 71 korisnik. U ovom momentu nije povećan broj dolazaka potencijalnih korisnika", naveli su.

Ali ovo Prihvatilište nije jedino mesto gde u toku zime beskućnici i ljudi koji nemaju osnovne uslove za život mogu da prenoće.

"Sekretarijat je u saradnji sa Crvenim krstom Beograda, drugu godinu za redom otvorio Privremeno prenoćište za lica bez krova nad glavom na Autokomandi. Ova usluga korisnicima omogućava prenoćište u bezbednom i toplom okruženju, kupanje, obroke, čistu garderobu. Uslugu Prenoćišta od otvaranja, 20. novembra, koristilo je 85 različitih lica od čega 12 žena, i ostvarili su 1.726 noćenja. Radno vreme Prenoćišta je svakog dana od 20 do 8 časova. Kapacitet je 40 kreveta, i do sada je to bilo dovoljno da primi sva lica koja su zatražila uslugu", kazali su.

U Lominoj ulici beskućnici mogu da provedu dan.

"U okviru ovog Centra omogućava se dnevno zadovoljavanje potreba u vidu toplih obroka, napitaka, dostupna je čista garderoba. Centar radi svakog dana od 11 do 13 časova i zabeležio je od otvaranja (13. decembra) ukupno 483 posete. U proseku na dnevnom nivou oko 25 korisnika", kazali su nam u Sekretarijatu,

Kako podvlače, trenutni kapaciteti su dovoljni da odgovore na potrebe, a ukoliko bude potrebe kapaciteti će se dodatno uvećavati.

(Telegraf.rs / Danijela Nikolić)

Video: Živi na ulici, greje se u tramvaju, plaši se zime, voli da peva: Ovo je ispovest Brene, koja tumara

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ana

    15. januar 2024 | 12:43

    Lepo je to sve,ali oni se opet vracaju na ulicu u 08h i sve do 20h,treba im trajno resenje,nek drzava napravi neki dom za takva lica...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA