"Živ je Draža, umro nije", ori se! Bećković otvorio muzej Mihailoviću: Taj spomenik ne treba njemu, nego nama
U Beogradu je danas otvorena spomen soba i otkriven spomenik Draži Mihailoviću u Bregalničkoj ulici. Spomen soba je na mestu porodične kuće Mihailovića, a spomenik je otkrio akademik Matija Bećković.
Sa razglasa su odzvanjale četničke pesme, a neki od prisutnih nosili su majice i obeležja Ravnogorskog pokreta i Dražinog lika.
Među okupljenima su, između ostalih, bili i Dražin unuk Vojislav Mihailović, Marija, ćerka Blagoja Jovovića, Mlađan Đorđević...
Video: Svečano otvoren spomenik i muzej Draži Mihajloviću
Sa prvog sprata zgrade nastupao je guslar Boško Vujačić. Prethodno su okupljeni pozdravljeni rečima: "Pomoz' Bog, braćo i sestre". Okupljeni su otpozdravili uglas: "Bog ti pomogao".
"Ophrvan sam emocijama, ne znam šta bih vam rekao osim da pred vama stoji dečak sede brade koji je dosanjao svoj dečački san. Ovaj današnji događaj vratiće našem narodu ono malo vere što je ostalo. Danas niko ne pita iz koje ste stranke. Ne tražimo carstvo Dušanovo, ali ne želimo da ostanemo ni na ovome. Živela Srbija", obratio se prisutnima Igor Braunović.
Utom je usledilo obraćanje akademika Bećkovića.
"Braćo i sestre, dame i gospodo, u Bregalničkoj ulici, na mestu gde mu je bila kuća, otkrivamo spomenik bezgrobnog generala. Njegova ulica se mogla zvati i Cerska i Kajmakčalanska. Taj spomenik ne treba njemu nego nama. General Mihailović nema premca među srpskim novomučenicima. Proglašen je izdajnikom, a time i srpski narod izdajnički", rekao je Bećković dodajući da se Mihailović nije odrekao nikoga, a da je ostavljen od svih.
"Ponavljao je samo jedno, nikada, nigde i ni po koju cenu pod mojom komandom nije bilo saradnje sa okupatorom. Otkrivanje istine zovu revizijom. Bez pomirenja nema nade ni spasenja", nastavio je Bećković.
"Živeo čiča!", čuje se posle govora Bećkovića.
Video: Ćerka Blagoja Jovovića stigla na otvaranje spomenika čika Draži
Spomenik četničkom đeneralu podižu udruženja "Naša Drina" i Boračka organizacija Srbije i Srpske. Na čelu oba udruženja je v.d. direktora javnog preduzeća "Srbijašume" i poslanik Socijalističke partije Srbije – Igor Braunović. On je organizovao otkup Dražine kuće. Mihailović je, inače, kuću u prestonici kupio 1931. godine kada je dobio prekomandu iz Skoplja u Beograd, u Gardu. U njoj je živeo sa suprugom Jelicom, sinovima Brankom i Vojislavom i ćerkom Gordanom. To je bio njihov porodični dom sve do 1941. godine i početka Drugog svetskog rata u Jugoslaviji.
Muzej posvećen komandantu JuVO imaće 110 kvadrata, a goste će dočekivati istoričari.
U spomen sobi biće izložene stvari koje je imao kod sebe dok se skrivao, tokom Drugog svetskog rata i pred hapšenje. Između ostalog, biće tu nekoliko pari naočara, perorez, torba, foto-aparat.
Autor spomenika Draži Mihailoviću je vajar Dragan Radenović, član Ruske akademije likovnih umetnosti, on je autor i skulpture posvećene Slobodanu Miloševiću postavljene u Moskvi. Mihailović stoji ispred nalonja (crkveni stalak za Bibliju), oslonjen jednom rukom na nju kao da se zaklinje, a nogama ne dodirujući zemlju, levitirajući iznad nje. Kao da se, kaže autor, i dalje "zaklinje da će dužnost obaviti do kraja".
Savez komunističke omladine Jugoslavije (SKOJ) pozvao je Ministarstvo kulture Srbije da spreči otvaranje "nelegalnog muzeja" komandantu Jugoslovenske vojske u otadžbini i vođi četničkog pokreta Dragoljubu Draži Mihailoviću, i podsetio da "prema članu 84, stav 1 Zakona o muzejskoj delatnosti, jedino Ministarstvo kulture Republike Srbije ima nadležnost da otvara muzeje".
Kao i muzeji, i spomenici se ne mogu podizati bez saglasnosti nadležnih, što je u ovom slučaju Grad Beograd. Udruženje "Naša Drina" dostavilo je Komisiji za spomenike i nazive trgova i ulica inicijativu da se u Bregalničkoj postavi spomenik đeneralu Mihailoviću, ali su zbog nepotpune dokumentacije odbijeni.
Draža Mihailović, komandant Kraljevske vojske u otadžbini, osuđen je 1946. godine na smrt zbog ratnih zločina i kolaboracije s nacističkom Nemačkom, nakon čega je streljan. U maju 2015. godine rehabilitovao ga je Viši sud u Beogradu. Kako su tada obrazložili, suđenje Mihailoviću bio je političko-ideološki proces komunističkog režima. Istovremeno, sudsko veće se oglasilo nenadležnim za utvrđivanje da li je Mihailović bio ratni zločinac.
(Telegraf.rs)
Video: Pored murala Ratka Mladića osvanuo i Draža Mihailović dok je Miša Tumbas nestao ispod Vojvode
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
CH
Jadna smo drzava i jos jadniji narod.Ovaj covek i njegova nazovi vojska je ubijala i Srbe po' Srbiji i bih.A vi sad pisite minuse koliko vam volja.Ali to je istina.
Podelite komentar
Laki
Pokretac bratoubilackoga rata. Po njegovom naredjenju cetnici su napali sa ledja partizane sa kojima su se do tada zajedno borili protiv nemackih uzurpatora. A u partizanima su takodje vecinu cinili Srbi.
Podelite komentar
Чича Глиша
Нека му музеј отворе усташе. Против њих није ни једну битку војевао осим понеке локалне чарке у вези поделе заједничкога плена. Са НДХ био добар комшија који бољега нису могли ни пожелети.
Podelite komentar