HAOS NA KROVOVIMA: Antene postavlja ko i gde hoće?
Savremena tehnologija je postala svakodnevica, mreže mobilne telefonije, interneta i televizije dostupne su iz svakog kutka cele planete. U Beogradu su širenjem mreža pokriveni gotovo svi uglovi, budžaci i rupe, a na krovovima se masovno pojavljuju razne visoke antene i bazne stanice.
Da bi neka od firmi postavila svoju opremu, potrebna je saglasnost svih stanara, a dovoljna je i saglasnost 51 odsto vlasnika svih stanova ako se stavlja na zgradu, uz još neke dozvole koje su pretežno formalne prirode. Naime, cela ova oblast je poprilično (ne)definisana po sistemu "mnogo babica, kilavo dete", jer se pitaju i lokalne samouprave, RATEL, inspekcije za zaštitu životne sredine...
- Prema Zakonu o planiranju i izgradnji, postavljanje antena kao i tipskih kabineta baznih stanica spadaju u posebne vrste radova za koje nije potrebno pribaviti dozvolu nadležnog organa za gradnju, odnosno akt za izvođenje radova - kaže Milan Vuković, gradski sekretar za urbanizam i građevinske poslove.
Operateri mobilne telefonije praktično moraju da nabave "procenu uticaja na životnu sredinu". Gradske, odnosno opštinske uprave nadležne su da sprovode proceduru i donose rešenje. Operateri, zatim, od Ratel dobijaju tehničke dozvole za rad stanica, a ukupno mtrajanje procedure od sklapanja ugovora do puštanja u rad je od tri do devet meseci.
Kako glavnu reč u celoj priči vode skupštine stanara, mnogi vlasnici stanova ili parcela su napravili dobar posao. Za postavljanje tehnike i rentiranje krova, neke zgrade su rešile tekuće probleme na skupljanju novca za renoviranje i sređivanje zajedničkog prostora. Međutim, ostaje pitanje kakva su prava onih stanara, koji se ne slažu sa takvom odlukom, pre svega, ustrahu od zračenja.
- Postavili su mi antenu iznad glave, na poslednjem sam spratru na Zvezdari, pa se nešto bojim da to ne ozrači. Imam malo dete i veoma sam zabrinjut - kaže Radica Zlatković, brižna majka.
Ona sumnja da je predsednik kućnog saveta u dogovoru sa operaterom. koji je antenu postavio, ostvario dobit.
- Čujem da je predsednik našeg kućnog saveta napravio dobar posao. Mi iznajmljujemo naš krov, a oni nama plaćaju oko 600 evra u dinarskoj protivvrednosti. Zgrada od toga živi, krečimo i sređujemo ulaz, menjamo sijalice i prekidače. Ja ipak više brinem o zdravlju i o tome da krov ne počne da prokišnjava - navodi ona.
(I. M. / Izvor: Večernje novosti)
Video: Udes u Beogradu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.