Škola plivanja za odrasle nikad popularnija, duga lista čekanja na Tašu: Ovako izgleda čas i prava je milina

 
 
 
Čitanje: oko 3 min.
  • 1

Polaznici koje smo snimili prevazišli su ono najteže - početni strah

Živo popodne na Tašu - dok se poslednji zraci sunca probijaju pored Crkve Svetog Marka, a kupači rekreativci svoj dan u žamoru privode kraju, pod krovom zatvorenog bazena učenici vežbaju svoje prve poteze u vodi. Ali, ti učenici imaju trideset pet, četrdeset, pa i više od 50 godina!

Škola plivanja za odrasle toliko je popularna da postoji duga lista čekanja. Oni koji su propustili da ovu veštinu usavrše kao deca, sada to čine s malo više truda, ali su istrajni i po pravilu svi uspešni, samo je pitanje vremena.

"Gde je dno, gde su mi noge, gde su mi ruke, nije lako savladati strah", prokomentarisala je jedna polaznica.

Većina njih, ipak, nije želela da daje izjave, već su želeli svoj mir - mi smo ih posmatrali dok uživaju u svojim uspešnim potezima, okreću se s leđa na trup, podižu ruke u vodi ili zaranjaju glavu. Sve to radili su skladno i reklo bi se, s uživanjem i zadovoljstvom.

I to se, zapravo, prvo uči.

"Disanje je tehnika za probijanje straha. Važno je da oni zavole vodu i da voda zavoli njih. Ne treba biti grub sa vodom. Jer je ona onda duplo grublja prema tebi", priča nam trener Miloš Pantić.

Polaznici koje smo snimili prevazišli su ono najteže - početni strah, koji je najveća ograda koja razdvaja plivače i neplivače. Kada se opustite, savladate disanje i osetite bliskost sa vodom, a nelagodu zamenite prijatnošću, možete da počnete i da plivate.

I zaista, prema vodi su i te kako "nežni". I ne čini se da ona može da ih zavara.

Neki od polaznika dolaze ovde i godinama, ali ne zato što nisu naučili da plivaju, već smatraju da tehniku mogu još da usavrše ili im jednostavno prija rekreacija pod nadzorom predanih instruktora.

A trenerima ne promiče nijedan pokret...

"Potrebno je mnogo strpljenja i fokus 45 minuta. Ovaj trening za nas je mnogo naporniji nego sa decom. Razlika je velika u smislu da ovi ljudi dolaze već sa nekim svojim strahovima od vode, problemima, dok decu kroz animaciju i kroz igru lakše možete naučiti da plivaju. Ovde je potrebna velika koncentracija, stpljenje, naravno, obučen trener"

Među ovim učenicima ima i mnogo Rusa, Ukrajinaca, ali i Engleza, Nemaca... Mnogi koji se nađu u Beogradu, poslom ili životnim prilikama, a ne znaju da plivaju imaju prilike da to nauče na Tašu.

Šta su ovi "veliki" učenici čekali do sada?

"Razloga je mnogo. Od nedostatka bazena u mestu gde su rođeni, pa do savremenog načina života, porodičnih obaveza, posla... i do najozbiljnijih razloga, a to je da su nekad, u nekom delu svog života, kao dete ili odrasla osoba, doživeli neprijatni kontakt s vodom", priča trener.

Ili, mnogo jednostavniji razlog:

"Roditelji ih nisu upisali na plivanje".

Zato je važna svest roditelja, ali i nastavnika.

"Više of 59 posto starijih od 18 godina ne ume da pliva. Oni ne mogu da se kupaju slobodno ni na bazenu ni na plaži. To je ono gde mi možemo, tereneri i uopšte prosvetni radnici, da utičemo na roditelje da upišu decu na plivanje jer je to najbolji način da se oni pravilno razvijaju i rastu", kazao je trener.

Kako kaže, na Tašmajdanu radi i škola plivanja za decu, na svim nivoima: od neplivača, poluplivača do plivača, a postoji i program sportskog plivanja za decu koja ne žele da se takmiče, već da usavrše tehnike.

(Telegraf.rs)

Video: Kupače na Adi motri 75 spasilaca, a na vodi su i skuteri

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA