Kršenje ove dve stvari dovodi do utapanja: "Frapantno je ponašanje roditelja sa malom decom"
Dragan Kerkez iz Udruženja spasilaca na vodi kaže da je osnovni razlog velikog broja utapanja zanemarivanje dve stvari:
- Potrebno je kupati se samo na za to predviđenim mestima i ne treba precenjivati svoje mogućnosti. Kada se prekrše ta dva postulata iste sekunde dolazimo u problem, piše Pink.rs
Kerkez kaže da je razočaran nedisciplinom, ne kod dece, nego kod roditelja.
- I to ne samo kod tinejdžera. Frapantno mi je ponašanje roditelja sa malom decom - ulaženje u vodu gde nije dozvoljeno, nošenje pomagla, poput mišića gde nije dozvoljeno, to su nedopustive stvari. Rečenica kojom nam se obraćaju: "Ne brinite, sa nama su" nam je jasan signal da nešto nije u redu. Pitanje je kakvu sigurnost pruža detetu - dodao je Karkez.
Ivan Milenović, instruktor spasilaca na vodi je ukazao da, prema podacima SZO ima 265.000 utopljenika, a najčešće su to deca uzrasta do 15 godina.
- Taj broj je i mnogo veći. Mi kao država moramo da napravimo strateguju i da na kupače utičemo pre svega edukativno - počev od škole, odnosno od dece, jer ako roditelji ne znaju šta treba da rade, kako mogu da ga nauče - istakao je Milenović.
Kako je dodao, dešava se da roditelj dođe sa decom na bazen i konzumira alkohol.
- A kombinacija alkohola, visokih temperatura i naglog ulaska u vodu može biti kobna...dok sa druge strane ni ne znamo ko ima neki zdravstveni problem, posebno sad posle korone - istakao je Milenović
Upozorio je da se deca mogu utopiti i u plićaku.
- Dete može lako da izgubi orjentir, deluje da je na površini, ali glava mu je u vodi - napomenuo je Milenović.
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.