Skinuta spomen-ploča Tomu Buzovu na Novom Beogradu: Ubijen jer je hteo da zaštiti otete putnike iz voza za Bar
Pre mesec dana nepoznati počinioci su skinuli spomen-ploču posvećenu Tomu Buzovu, koja je otkrivena 2016. godine na zgradi na Novom Beogradu u kojoj je Buzov živeo.
Ovu informaciju za "Telegraf" potvrdio je njegov sin Darko.
Tomo Buzov ubijen je 27. februara 1993. u mestu Štrpce kod Višegrada, na deonici pruge koja prolazi kroz Bosnu i Hercegovinu. Tada je iz voza Beograd-Bar, izvedeno je dvadeset putnika koji su opljačkani, mučeni, ubijeni i bačeni u Drinu. Svi osim dvojice bili su bošnjačke nacionalnosti, građani Srbije i Crne Gore iz Prijepolja, Bijelog Polja i Bara.
Buzov, oficir JNA u penziji koji je išao u posetu sinu Darku, koji je bio u vojsci u Podgorici, jedini od svih putnika pokušao je da spreči izvođenje Bošnjaka iz voza. Završio je kao i oni: posmrtni ostaci nikada nisu pronađeni.
"Nakon što sam pročitao razgovor Dejana Anastasijevića u nedeljniku 'Vreme' sa Tominom udovicom Koviljkom, predložio sam Aleksandru Šapiću da postavi spomen-ploču posvećenu Tomi Buzovu na zgradu u Ulici Milutina Milankovića 42", piše na svom Fejsbuk profilu Robert Čoban.
Za manje od mesec dana Šapić je tu ideju realizovao i otkrio ploču u prisustvu Tominog i Koviljkinog unuka i Darkovog sina, Tome Buzova Mlađeg.
U ponedeljak 27. februara će biti 30. godišnjica zločina u Štrpcima, a ploču koje je podsećala na herojski čin Tome Buzova koji ga je koštao života.
Podsetimo, zločin, kolokvijalno poznat kao "Otmica u Štrpcima", odigrao se pod komandom Milana Lukića, a za zločin su do sada pravnosnažno osuđeni Nebojša Ranisavljević i Mićo Jovičić.
Ranisavljević je osuđen pred Višim sudom u Bijelom Polju 2003. godine na petnaestogodišnju kaznu zatvora. Jovičić, protiv koga je vođen postupak pred Sudom Bosne i Hercegovine, priznao je krivicu i osuđen je na kaznu zatvora u trajanju od pet godina.
Za ovaj zločin trenutno su u toku postupci pred sudovima u Bosni i Hercegovini i Srbiji.
Prvooptuženi u predmetu, bivši komandant Vojske RS-a Luka Dragičević, oslobođen je krivice.
Pred sudom u Beogradu u toku je suđenje protiv Gojka Lukića, Ljubiše Vasiljevića, Duška Vasiljevića, Jovana Lipovca i Dragana Đekića. Oni su optuženi zbog sumnje da su, kao saizvršioci, počinili ratni zločin protiv civilnog stanovništva u mestima Štrpci, Prelovo i Mušići u Bosni i Hercegovini 27. februara 1993. godine. Optužnica navodi da su učestvovali u otmici i ubistvu 20 putnika iz voza koji je saobraćao na relaciji Beograd-Bar.
Video: Štrbac o Oluji: Rasvetljena je sudbina 1.227 žrtava, 654 osobe i dalje se vode kao nestale
(Telegraf.rs)
Video: Vučić u Hramu Svetog Save na pomenu patrijarhu Irineju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Razlika
Nije isto, pogledajte humanog coveka bivseg oficira JNA kako zastitnicki reaguje i zbog toga i sam gubi zivot a muslimanski ili bosnjacki oficiri i vojska prvo izveli oficire i podoficire iz kolone u Dobrovoljackoj i likvidirali po kratkom postupku, prethodno prekrsili dogovor o mirnom izlasku kolone JNA i napustanju Sarajeva, sad ce filozofi da me napadaju ali i u ratu treba biti covek i drzati rec, i naravno svim zlocincima mesto je u zatvoru...
Podelite komentar
Striko
Tu bagru treba pohapsiti i direktno transportovati u Kineske rudnike.
Podelite komentar
Dorćolac
Lako se iživljavati nad slabijima od sebe. Zato čast i slava našem hrabrome sugrađaninu Tomi!
Podelite komentar