Gde osobe sa smetnjama u razvoju u Srbiji mogu da poprave zub: Da li je Stomatološki fakultet jedina adresa?

 
  • 1

Procenjuje se da u Srbiji živi oko 20.000 osoba sa smetnjama u razvoju

Mnogima je laknulo nakon odluke da se specijalistički pregledi mogu zakazivati svaki dan, a ne samo prvih pet dana u mesecu. Najavljeno je i ukidanje lista čekanja. One posebno teško padaju porodicama osoba sa smetnjama u razvoju. Nenad ima 15 godina i najteži oblik autizma. Zbog zubobolje noćima ne spava. Kod zubara ga je sačekala lista čekanja.

"Sada će čekati do marta, a već dve nedelje ga boli više zuba", kaže Tanja Blanuša, Nenadova mama.

Priča da su pokušali kod privatnog zubara, ali da nijedan privatan lekar u Beogradu ne želi da ga pregleda ili bilo kako da učestvuje u popravljanju zuba ometenog deteta u razvoju, pogotovo ne sa autizmom.

Zato je Stomatološki fakultet za njih jedina adresa na kojoj traže pomoć. Deca sa poteškoćama u razvoju uvode se uglavnom u totalnu anesteziju, a za popravku zuba neophodno je dostaviti pregršt analiza i rezultata.

Dr Nataša Ćurčić, šef službe anestezije Stomatološkog fakulteta kaže da mogu da mu pruže prvu pomoć, a da je za kompletnu sanaciju i popravku zuba, dete dobilo regularni termin.

Termini se brzo popune. U timu je šest lekara, a dnevno pregledaju tri pacijenta, piše RTS.

"Kod nas postoji protokol rada sa ovakvim pacijentima i po prvom prijemu ovih pacijenata dešava se da ti pacijenti mogu ambulatno da se zbrinu. Tako da se ta lista stalno pomera i uglavnom su to pacijenti koji dođu, dobijaju redovno svoj termin, a u situaciji kada otkažu pacijenti, a na vreme nam jave da su se razboleli, mi ubacujemo pacijente preko reda sa liste u te termine", napominje prof. dr Jelena Mandić sa Klinike za stomatološki rad sa pacijentima sa posebnim potrebama.

To je jedinstveni centar u Srbiji gde se godišnje obavi između 300 i 350 stomatoloških intervencija. Deca, ali i odrasli, na Stomatološki fakultet dolaze iz čitave Srbije i iz regiona.

"Ne moraju deca da putuju iz Pazara, Sjenice, Tutina u 21. veku da poprave i izvade zub. Ja garantujem da svaki veći grad u Srbiji može takvu uslugu da pruži, pritom ne treba nikakva dodatna oprema, oni i kadar imaju, samo malo dobre volje od Ministarstva i Fonda da otvore salu i to je moj apel, a onda neće biti ni lista čekanja", dodaje dr Ćurčić.

A dok se to ne dogodi, Klinika koja je osnovana pre 18 godina zahvaljujući donacijama, ostaje jedina stomatološka slamka spasa za oko 20.000 ljudi sa smetnjama u razvoju, koliko se procenjuje da ih živi u Srbiji.

Video: Srpski studenti napravili letelicu i oduvali mnogo skuplje svetske projekte: Može da spasava živote

(Telegraf.rs)

Video: Podkast "Glasno", EP 3: Gost Marko Miljković

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ana

    3. januar 2023 | 08:42

    Pa strasno, je li moguce da iz cele Srbije takve osobe moraju ici u Beograd samo zbog zubara? U 21.veku! Pa otvorite te ambulante u ostalim gradovima.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA