Ovo je mesto na Novom Beogradu gde će Agostino Neto dobiti spomenik
Spomenik se podiže sredstvima ambasade Angole
Skupština grada usvojila je juče odluku o podizanju spomenika Agostinu Netu u Beogradu.
Prvi predsdednik Angole, pesnik koji se borio za nezavisnost ove afričke države, odavno ima ulicu u Beogradu, a baš u njoj uskoro bi trebalo da se nađe i njegov spomenik.
Odlučeno je da se spomenik podigne u parku u Ulici Agostina Neta, između brojeva 22 i 44.
Spomenik se podiže sredstvima ambasade Angole.
O sprovođenju odluke staraće se Sekretarijat za kulturu, Zavod za zaštitu spomenika kulture grada, Urbanistički zavod i "Zelenilo Beograd".
"Razlog za donošenje ove Odluke je inicijativa Ambasade Republike Angole u Beogradu da se podigne spomenik dr Agostinu Netu, doktoru, pesniku i prvom predsedniku Narodne republike Angole. Konzervatorske uslove dao je Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda. Precizan predlog mikrolokacije za postavljanje spomenika izradio je Urbanistički zavod Beograd, dok je JKP "Zelenilo" Beograd dalo parkovske uslove za postavljanje spomenika.
Komisija za spomenike i nazive trgova i ulica na sednici održanoj 6. jula 2017. godine, razmatrala je i usvojila inicijativu Ambasade Republike Angole u Beogradu, da se podigne spomenik dr Agstinu Netu.
Dr Antonio Agostino Neto (1922-1979) je bio prvi predsednik Angole, pesnik i osnivač Narodnog pokreta za oslobođenje Angole i jedan od vođa borbe za nezavisnost Angole. Nakon 14 godina borbe Angola je zvanično proglašena nezavisnom 11. novembra 1975. godine, a Agostino Neto postao je njen prvi predsednik", navodi se u obrazloženju odluke.
Rođendan Agostina Neta, 17. septembar, u Angoli je državni praznik - Dan nacionalnih heroja.
Video: Vučić se sastao sa ministrom policije Angole: Negujemo dobre odnose
(Telegraf.rs)
Video: Adam: Za 20 godina spasilačkog rada, nisam doživeo ovakvu intervenciju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
I
Zasto je on bitan nama?
Podelite komentar
trtoje
moj deda je ratovao u drugom svetskom ratu 3 godine za srbiju pa nista,a dizu spomenike nekima koje nepoznajemo.
Podelite komentar