Sve češći sramotni prizori otpada oko splavova na Savi i Dunavu: Čija je dužnost da čisti smeće sa reka?
Inspekcijski nadzor vrši jedinica lokalne samouprave, preko opštinskih, odnosno gradskih komunalnih inspektora
Sramotni prizori otpada oko splavova i na priobaljima beogradskih reka postali su deo naše svakodnevice. Trulo granje, plastične flaše, kese, džakovi, pa čak i delovi bele tehnike, nameštaja i garderobe, ono je što možete zateći ako krenete duž nekog keja.
Poslednja ružna slika stigla je ovih dana sa Save, gde se, pored jednog splava, u gomili otpada ugnezio labud. Kako smo se i sami uverili, oko njegovog gnezda plutale su plastične flaše i kese. Neki od prolaznika rekli su nam da se dešavalo da se ptice zaglave u smeću, zajedno sa svojim mladima. Ipak, niko od njih nije bio siguran ko je zadužen za održavanje higijene oko splavova i rešavanje ovog problema.
Tim povodom, obratili smo se JVP Srbijavode odakle su za Telegraf.rs objasnili da je dužnost održavanja površine oko plutajućih objekata u nadležnosti javnog preduzeća "Beogradvode".
- U vezi sa problemom otpada oko splavova i drugih plutajućih objekata na beogradskim rekama, obaveštavamo Vas da izmenom odredaba, posao održavanja higijene oko plutajućih objekata u narednom periodu poveren je javnom preduzeću "Beogradvode", dok su vlasnici splavova dužni da plaćaju taksu za uklanjanje smeća. U skladu sa navedenim, prijave koje smo dobijali od građana u vezi sa ovim problemom smo prosleđivali nadležnom javnom preduzeću.
Kako su dalje naveli, ova vrsta poslova uređena je Zakonom o komunalnim delatnostima.
- U vezi sa uklanjanjem otpada sa priobalja reka obaveštavamo Vas da JVP "Srbijavode" nije nadležno za uklanjanje komunalnog otpada, već je ova vrsta komunalne delatnosti u nadležnosti komunalnog preduzeća. Zakonom o komunalnim delatnostima utvrđeno je da komunalna delatnost obuhvata i upravljanje komunalnim otpadom i održavanje čistoće na površinama javne namene koje podrazumevaju i priobalja. Članom 3 utvrđeno je da održavanje čistoće obuhvata uklanjanje, odvoženje i odlaganje otpada iz posuda za otpatke na javnim površinama, kao i smeća i drugog otpada sa javnih površina i pranje tih površina, dok je Članom 4 iste odluke utvrđeno da su javne površine pored ostalog i kejovi i izgrađene rečne obale - navedeno je.
Na kraju, dodaju da inspekcijski nadzor nad sprovođenjem odredaba Zakona o komunalnim delatnostima i republičkih propisa donetih na osnovu ovog zakona, kao i propisa jedinice lokalne samouprave donetih na osnovu ovog zakona, vrši jedinica lokalne samouprave, preko opštinskih, odnosno gradskih komunalnih inspektora.
Kako su za Telegraf.rs dodali iz Sekretarijata za privredu grada Beograda, u pojasu vodnog zemljišta na teritoriji grada Beograda postavljen je veliki broj plutajućih objekata različite namene.
- U njihovoj blizini sakuplja se velika količina plutajućih predmeta (plastičnih flaša, granja drveća i drugih čvrstih predmeta) kao i otpadnih voda sa plutajućih objekata, koji, osim što predstavljaju ekološki i estetski problem, predstavljaju i bezbedonosni problem za odvijanje rečnog saobraćaja, kao i budućeg linijskog rečnog prevoza putnika na akvatoriji grada Beograda. Imajući u vidu navedeno, kao i sve učestalije pritužbe građana, grad Beograd planira rešavanje ovog problema u budućem periodu.
Kako dalje navode, Skupština grada Beograda je usvojila Informaciju o potrebi uklanjanja plutajućih predmeta i naplavina oko plutajućih objekata i otpadnih voda sa plutajućih objekata na teritoriji grada Beograda.
- Grad Beograd je pristupio formiranju Radne grupe u vezi uklanjanja plutajućih predmeta i naplavina oko plutajućih objekata i otpadnih voda sa plutajućih objekata na teritoriji grada Beograda, u kojoj će učestvovati predstavnici svih relevantnih kako republičkih, tako i gradskih institucija, a u cilju usaglašavanja zakonskih i podzakonskih akata vezanih za rešavanje ovog problema, kao i predlaganja projekta čijom bi se realizacijom rešio ekološki, estetski i bezbedonosni problem na akvatoriji grada Beograda, odnosno rekama Savi i Dunavu.
Video: Nabujali Ibar nosi sve pred sobom: Od udara u most, nekoliko splavova se potpuno raspalo
(Telegraf.rs)
Video: Vučić: Vozom Beograd - Budimpešta od marta 2026. godine za 2 45 minuta
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bravo
Bravo za članak! Istina da prebacuju lopticu godinama i niko ne čisti, a plate primaju.
Podelite komentar
Sramno
Onda ako se ne zna ko je nadležan i odgovoran i ako niko nije čistio i slao inspekciju znači da niko ne radi u ovoj zemlji.Zaključak bi bio da sva tri ograna zasuku rukave i ovo očiste. I onako zive od para kojim narod puni budzet, e narod trazi da očiste.Godinama se to ne radi
Podelite komentar
A+
Sapa ce to da sredi, obec'o je. Ja mu merim vreme..a vi?!
Podelite komentar