Sramne slike sa Save: Labudovi dočekuju mlade u gomili smeća, okolo plutaju flaše, za gnezdo se zakačile kese

   ≫ 
  • 29

Fotografija labuda koji leži, ugnežđen među granjem i smećem pored jednog splava na Savskom keju, nadomak Bloka 45, izazvala je tokom vikenda brojne negativne komentare na društvenim mrežama.

Kako su mnogi tvrdili, ovakav prizor zatiče se skoro svake godine, a neretke su situcije i kada ptice sa svojim mladuncima ostanu zaglavljene u otpadu.

Tim povodom, ekipa Telegrafa se uputila na ovu lokaciju i tamo zatekla labuda koji leži u gnezdu. Svoj "smeštaj" je napravio u rukavcu, između splava i obale, od nagomilanog granja koje se tu našlo.

Možda bi i prizor roditelja i malih ptica delovao simpatično u drugoj idiličnoj situaciji, da se oko njega ne nalazi nagomilano smeće - plastične flaše, kese, džakovi i sve ostalo što čovek neodgovorno bacio, a reka nanela.

- Svaki dan prolazim ovuda kada idem na posao i zatičem labudove od kako je krenulo ovo lepo vreme. Ima ih dvoje, mužjak i ženka. Prvo su svi mislili da su se zaglavili ovde, ali se ispostavilo da su napravili gnezdo i da trenutno čekaju mladunce. Čitavu sliku kvari ovo smeće ove, ali tako je svake godine, nagomila se i niko ga ne čisti - rekao nam je čovek koji radi na jednom od splavova u blizini.

Takođe, jedan od prolaznika na keju nam je takođe potvrdio da ove ptice čekaju prinovu.

- Video sam pre neki dan, kada sam šetao, jaje na kome leži ovaj labud. Tu i tamo zabode glavu u vodu i ulovi neku hranu. Verovatno u lov ide ovaj drugi koji pliva okolo. Nadam se da će u ovakvim uslovima sve biti u redu i da se neće zaglaviti u svom ovom otpadu.

 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
A post shared by Marko M. Dragoslavic (@dragoslavicm)

Ptice izgledaju kao da su se odomaćile. Ne obraćaju puno pažnje na prolaznike koji svako malo zastanu da ih posmatraju ili fotografišu. Vode računa o prinovi, a društvo im prave patkice koje povremeno doplivaju. Ipak, verujemo da bi im mnogo lepše bilo kada bi se neko pobrinuo za njihovu životnu okolinu.

Odgovornost na vlasnicima splavova

Kako je ranije Telegraf pisao, čišćenje otpada u rekama u priobalnom delu, gde se nalaze objekti poput splavova i čamaca, u nadležnosti je vlasnika tih objekata. Ovu informaciju su potvrdili tada iz Beogradskog komunalnog servisa (Beokom), a kasnije i iz Sekretarijata za poslove komunalne milicije i iz Sekretarijata za inspekcijske poslove.

Takođe smo saznali da je za nepoštovanje te odluke propisana novčana kazna.

- Održavanje obale uz koju su privezani plovni objekti (čamci, splavovi, pontoni) u nadležnosti je vlasnika. Dužnost vlasnika da održava komunalni red oko svojih objekata se ne odnosi samo na vodeni pojas, već i na priobalje u delu koji je objekat zauzeo. Dužni su da uklanjaju otpad, naplavine, šiblje i rastinje na potezu koji zauzimaju - rečeno je tada iz Beokoma u odgovoru na naša pitanja.

Sličan odgovor sa nešto proširenim obavezama vlasnika naveli su iz Sekretarijata za inspekcijske poslove.

- Odredbom ove Odluke propisano je da je korisnik plutajućeg objekta obavezan da plutajući objekat postavi i koristi u skladu sa odobrenjem, da ga redovno održava u ispravnom i urednom stanju, da ga bojom i drugim sredstvima štiti od korozije, vlage i vode, da uklanja otpatke i nanos oko plutajućeg objekta, da održava i da se stara o bezbednosti prilaza plutajućem objektu, kao i da se stara da izvori svetlosti na plutajućem objektu budu postavljeni i zasenjeni tako da svojim položajem i jačinom ne ugrožavaju bezbednost plovidbe - naveli su tom prilikom.

Iz Sekretarijata za poslove komunalne milicije kazali su nam tada da je u njihovoj nadležnosti postupanje prilikom kršenja odredaba Odluke o postavljanju plutajućih objekata na vodnom zemljištu na teritoriji grada Beograda, te da u tom slučaju sačinjavaju i izdaju prekršajni nalog.

Ukoliko po oceni inspekcijskog organa, postoje pretpostavke, da sprovođenje njegovih izvršnih odluka, neće biti moguće bez prisustva komunalnih milicionara, obrazloženim zahtevom će se obratiti Sekretarijatu za poslove komunalne milicije, koja će pružiti pomoć nadležnim organima Grada, kao i preduzećima, organizacijama i ustanovama koje na osnovu odluke Skupštine Grada odlučuju o pojedinim pravima građana, pravnih lica ili drugih stranaka - dodali su u svom odgovoru.

Inspekcijski nadzor nad primenom spomenute odluke, u nadležnosti je komunalne inspekcije.

Za nepoštovanje odluke propisane su i novčane kazne.

- Ista odluka propisuje i da će se novčanom kaznom od 100.000 dinara kazniti za prekršaj pravno lice ako ne postupi u skladu sa gore navedenim, odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 10.000 dinara, preduzetnik novčanom kaznom od 50.000 dinara, a fizičko lice kaznom od 10.000 dinara - stoji u odgovoru Sekretarijata za inspekcijske poslove.

Video: Labud i labudica s mladuncima ne mogu da se probiju kroz smeće u Savi: Uključite se u čišćenje reke!

(Telegraf.rs)

Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dasa

    19. april 2022 | 15:11

    A sta kaze Ministarstvo za zastitu zivotne sredine...ako ga uopste imamo jer nam se zemlja pretvorila u deponiju!!!

  • Samo pitam

    19. april 2022 | 15:23

    Gde su sada oni silni ekolozi da reše ovaj problem?

  • Bg

    19. april 2022 | 15:55

    Nismo zaslužili da ih imamo

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA