Jedan klik za saučešće, sveću ili cveće: Ovako će izgledati e-čitulje, imaće i GPS lokaciju grobnice

 ≫ 
  • 0

Najtužnije trenutke u životu, poslednje pozdrave, misli i emocije vezane za voljene osobe koje smo izgubili, ali i informacije o njihovom ispraćaju tradicionalno delimo u novinama. Ipak, moderne tehnologije dovele su do toga da slike pokojnika, sa nešto dužim i od srca ispisanim porukama, viđamo i na fejsbuku. Jednostavno je, to će videti svi prijatelji.

JKP "Pogrebne usluge" osmislilo je projekat koji će omogućiti postavljanje elektronskih čitulja na posebnom sajtu. I to neće biti samo reči sačuvane od zaborava, sećanja i fotografije, već će grobno mesto voljene osobe moći da se mapira. Svako ko bude želeo moći će lakše da pronađe grobno mesto osobe koja mu je značila, ali i da pogleda kratak elektronski zapis o njoj, da se podseti njegovog života i datuma smrti, osećanja porodice i sećanja drugih prijatelja.

Link sa sajta lako će moći da se podeli na društvenim mrežama, a da ostane u formi dostojnoj takvog trenutka.

Servis će probno početi da radi na leto, a već od septembra svi građani imaće prilike da na taj način odaju poštu preminulim članovima porodice, rođacima, prijateljima...

- U toku je i izrada projekta mapiranja svih grobnih mesta na grobljima u našoj nadležnosti, kao i na unapređenju postojećih baza podataka i izradi aplikacije koja će omogućiti građanima pronalaženje grobnih mesta preminulih, naručivanje i polaganje cveća i paljenje sveća u njihovo ime, kao i ugovaranje ostalih usluga - bez dolaska na groblje - izjavio je Vladan Ðukić, v. d. direktor JKP "Pogrebne usluge".

Našoj redakciji ovo preduzeće poslalo je primer elektronske čitulje. Tako, kada biste pretražili grobno mesto pilota pukovnika Milenka Pavlovića, dobili biste broj parcele i tačnu lokaciju grobnog mesta na njoj.

Na ekranu se pojavljuje njegova slika, datum rođenja i smrti kao i kratka biografija.

Usluge koje će biti dostupne su: "Pošalji cveće", "upali sveću", "video galerija", "izjavi saučešće"... ali i objava čitulje na nekim portalima.

Inače, Milenko Pavlović je i znamenita ličnost, žrtva NATO agresije 1999. godine, pa bi njegovo grobno mesto mogli da posete i svi poštovaoci.

Oni koji ne znaju o kome se radi, preko e-čitulje mogu da se podsete.

"Ovaj vitez srpskog neba napustio nas je zauvek 4. maja 1999. godine, tačno u četiri minuta nakon podneva. Kada se komandant 204. lovačko-avijacijskog puka Milenko Pavlović sa batajničkog aerodroma vinuo u nebo, odleteo je pravo u legendu. Bio je to pukovnikov poslednji let, ali i poslednji let do kraja NATO agresije. U nadljudskoj, neravnopravnoj borbi protiv daleko nadmoćnijeg neprijatelja, poginuo je braneći svoju otadžbinu, izvršavajući najsvetliji ali i najsvetiji čin, žrtvujući sebe za slobodu svog naroda."

Svi podaci biće dostupni i u audio formatu.

Video: Pređite što pre na e-fiskalizaciju, ne čekajte poslednji tren

(Telegraf.rs)

Video: Od početka godine na putevima Srbije poginulo 25 osoba, posebno ugroženi pešaci

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA