Beo zoo vrt ima prinovu: Orla bradana ima samo 1.600 u celoj Evropi, u Srbiji ih nema već 70 godina
Zaželeli smo se prirode i lepog vremena, pa je veliki broj ljudi pohrlio u zoo-vrt, ali još nisu mogli da vide pravu atrakciju. Beogradski zoo-vrt dobio je prinovu, ovog puta pile orla bradana.
Nakon prethodna dva jajeta, ovo je prvo koje se izleglo. Među nebeskim vladarima, bradan je najređi. Procenjuje se da ih u Evropi ima oko 1.600. I zbog toga u zoološkom vrtu sa velikom pažnjom brinu o Bumbaru, gnezdo obilaze dvaput dnevno, dok ostatkom dana razvoj ovog ptića prate preko kamera.
Pile orla bradana još je sakriveno u gnezdu, a kamere ga nadziru 24 sata, bez prestanka.
- Veterinari i moja malenkost danonoćno nadgledamo mališana preko kamera, i dva puta dnevno idemo gore u gnezdo da vadimo pticu da je merimo, pratimo njen razvoj i ako treba da je dohranimo sa malo vrlo ukusnog pacovskog mesa, jer je to trenutno najkvalitetnija hrana koju pile bradana može da dobije - rekao je za RTS Kristijan Ovari, biolog beogradskog zoološkog vrta.
I ptice su poput ljudi, traže svog pravog partnera, objašnjava Ovari. Ovaj par bradana prvo je morao da nauči kako da napravi gnezdo, brine o jajetu, a zatim i svom piletu koje prvih par dana teško glavu drži uspravno i time roditeljima otežava hranjenje. Sada već iskusni, o svom Bumbaru, na smenu brinu skoro mesec dana i izgledaju vrlo uvežbano.
Mama i tata kao da imaju ugrađene satove
- Neverovatni su, rade kao po satu. Dok mi završimo jutarnji sastanak u 8 sati ona je već nahranila pile i mirna je, spremna za pregled. Tako da mi već između 8.15 i 8.30 sati možemo da radimo sa njima. Ukoliko poranimo samo petnaestak minuta bude opšti haos - istakao je Kristijan Ovari.
Nažalost, u Srbiji bradana u prirodi nema već 70 godina, pa nas ne iznenađuje što mnogi posetioci koje smo sreli u zoološkom vrtu nisu čuli za ovog orla.
Beograđani će Bumbara videti do kraja godine
U planu je da poput Španije i Austrije, i Srbija bude među zemljama koja je bradatog supa vratila u prirodu. Ipak, da bi se to ostvarilo potrebno je dosta vremena, jer za njihovu polnu zrelost mora da prođe od 5 do 7 godina.
Sa trenutnih 800 grama naša beba bradana lepo napreduje. Iz zoološkog vrta kažu da će do kraja godine ovo pile ponosno pokazati svoja krila Beograđanima, a mi ćemo ga tada ponovo obići.
Video: Nije za osetljive: Seksi cica mrtvim pilencetom nahranila orlušinu
(Telegraf.rs)
Video: Dačić se sastao sa potpredsednikom Vlade Republike Kazahstan
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Kole
Verovatno su pobegli od ratova. Te prvi pa drugi.
Podelite komentar
BHM
Taman su im javezi da rasire krila i to je to!Nema veće nesreće za zivotinje nego da se zateknu zlom sudbinom u beogradskom zoo vrtu!Najnehumaniji uslovi za jadne i onolike bolesne zivotinje.Mozda nisu bas izgladnele ali prostori su toliko nehumani da je ljudska samica za njihove uslove hotel sa 5 zvezdica!Drzati vukove u 10 kvadrata betona,pantera u 8 kvadrata betona,nilske konje u 200 kvadrata betona i cigle sa bazenom u kiji koze da stane samo jedan???Lesinari,orlovi,sove...kavezi mali i za obicnog oapagaja a ne za te gospodare neba kkji nemogu da polete ni metar!Kad god se prevarim i odem do tamo izadem mnogo tuzan i besan jer ne mogu da shvatim kako se niko od politicara ne zainteresuje da sve te jadne zivotinje pokloni drugim vrtovima koji imaju normalnije uslove za zivot ili im obezbedi prostor gde bi mogli da imaju komfor i normalne uslove?Barem zemlje i prostranstva imamo samo treba voje,ideje i novca da se sve to sprovede ne mora biti zoo vrt u centru grada gde zivotinje slusaju saobraćaj,buku i vibracije pa tako uznemirene i preplasene verovatono oboljevaju i imaju manji procenat uspesnog razmnožavanja.Pod hitnobtreba pomoći tim stvorenjima!
Podelite komentar