
Prvi brod sa turistima danas uplovljava u Beograd: Da li će ove godine ulice ponovo vrveti od stranaca?
Da li će beogradsko proleće 2022. doneti ponovo slike ulica prepunih stranaca, da li će se uz buđenje Beograda u Knez Mihailovoj, na Trgu i Kalemegdanu ponovo mešati razni jezici, grupe ljudi, turistički vodiči sa štapovima u vazduhu voditi kolone, a puni krovovi panoramskih autobusa špartati gradom? Prvi brod sa stranim turistima danas (19. marta) prispeo je u Beograd, nadamo se da je on vesnik nove uspešne turističke sezone i povratak "na staro".
Turistička organizacija Beograda tradicionalno organizuje svečano otvaranje nautičke sezone za krstarenje kruzerima koja počinje uplovljavanjem broda „Viking Life“, 19. marta, sa 115 američkih turista i 40 članova posade, u Međunarodno pristanište Luku Beograd.
Manifestacije poput aktuelnog Svetskog dvoranskog prvenstva, odlične su za promociju našeg glavnog grada i cele države, jer one doslovno dovode svet u Beograd.
- Beograd nema izdiferenciranu turističku sezonu, a slike ulica punih stranih turista mogli smo da vidimo i za Novu godinu. Podaci za prvi mesec ove godine govore da imamo razloga za optimizam, bićemo u rangu 2019. godine, ako ne i bolji - priča za "Telegraf" direktor Turističke organizacije Beograda Miodrag Popović.
Prema najavama Međunarodnog putničkog pristaništa „Luka Beograd“ najavljeno je 700 pristajanja kruzera na koja bi trebalo da dođe oko 80.000 putnika i 30.000 članova posade. Najveći broj putnika dolazi iz Nemačke i SAD, a manji procenat čine putnici iz Kanade, Francuske, Austrije, Italije, Danske, Norveške, Holandije...
Dešavanja u Ukrajini značiće i kraće ture kruzera, koji ne mogu da uplove u Dnjepar, što bi moglo da dovede i do dužeg zadržavanja ovih turista kod nas.
Beogradski turizam zasniva se na proizvodu zvanom "siti brejk", što znači boravak stranaca (a stranih gostiju je 85 posto) u trajanju do oko četiri dana. Borbom na tržištu smo se, kaže direktor Popović, probili u "prvu ligu", a u vremenima krize u ovom sektoru nema neke naročite predvidljivosti.
- Turizam je postao najdinamičnija privredna grana, potrebno je predviđati kretanja u svetu, što uključuje i političku situaciju u svetu. Okolnosti vas usmeravaju da se prilagodite u trenutku, da uradite pravu stvar u pravo vreme. Poslovanje tokom korone zavisilo je od toga kako se ko snašao u kriznom menadžmentu. Mi smo imali smo veliku podršku države da grad ostane turistička destinacija, sada krećemo sa mnogo jačih polaznih osnova - kazao je Popović.
Primer dobrog domaćina u teškim vremenima: Kako su Indijci "spasli" sezonu
Turizam je u toku epidemije korona virusom, naravno, pretrpeo veliku štetu, ali to ne znači da gosti nisu pristizali. Turisti su i poslovni ljudi, IT stručnjaci koji su se obreli u Beogradu, ali i oni koji su kroz naš grad samo tranzitirali.
Tako smo prošle godine imali veliki broj gostiju iz Indije, koji su u Beogradu, kao gradu na "zelenoj listi" u jeku pandemije korone čekali da im se stvore uslovi da nastave dalje putovanje.
Oni su značajno doprineli privredi grada, jer su ostajali u proseku čak 10 noći u glavnom gradu i za to vreme ponašali su se kao i svi drugi turisti.
I ta pojava nije bila slučajna, jer ni Beograd nije bio jedini grad na "zelenoj listi" u tom trenutku.
- Što je šira lepeza pokušaja da se izađe na neko tržište, veće su šanse. Nemamo direktan let za Indiju i teško je dopreti do tog tržišta. Ali 2018. smo u Beograd pozvali turoperatere koji rade sa indijskim državljanima koji rade u svetu. Kada je došla pandemija, oni su imali sve informacije i opredelili su se za Beograd. To tržište je sada otvoreno za nas - priča Popović.
Reč je o ljudima koji u zemljama Zaliva obavljaju razna činovnička zanimanja i pokazalo se da troše čak i nešto više novca na proputovanju od turista iz Zapadne Evrope.
Turci i Srbi: Nit koja nas povezuje dovodi nam turiste
Turska ostaje jedno od najznačajnijih tržišta kada je u pitanju turizam Beograda. Naš grad je i zvanični partner petog po značaju turističkog sajma u svetu, koji se organizuje u Istanbulu. Let za Ankaru otvorio nam je vrata za tržište od još oko 10 miliona ljudi.

- Sličnosti i razlike između Turske i Srbije je ono što povezuje Turke i nas. Sve im je poznato, a ipak različito i oni se osećaju prijatno. Deo naše istorije je i deo njihove istorije. Mi smo za njih onaj deo Evrope koji im je prihvatljiv i razmuljiv i oni naš deo orijenta koji je prihvatljiv i razumljiv - objašnjava direktopr Popović.
Ne treba zanemariti ni čitav region - već tradicionalno stiže nam značajan broj gostiju iz Hrvatske, Bosne, Crne Gore, a imamo dobru saradnju i sa Albanijom. Gosti stižu i iz Bugarske i Rumunije, uglavnom iz Temišvara i okoline.
Kinezi vole Beograd, počeli su da se vraćaju, ali postoji i jedna razlika
Zabeleženo je i značajno povećanje broja gostiju iz Rusije, a vraćaju nam se i Kinezi.
- Politika države ima uticaj ko će i koliko dolaziti, a odnosi s Kinom su dobri. Ozbiljno se razmatra uvođenje leta Beograd Peking, koji je 2001. ukinut. Otvaranje leta za Šangaj posebno bi doprinelo razvoju turizma u Beogradu. Poslovni ljudi koji dolaze u Beograd i Srbiju i poslovni put je deo turizma.

Inače, pre korone Beograd je imao 126 hotela i 4.000 kreveta u privatnom smeštaju, a ovog meseca ima 116 hotela i čak 20.000 kreveta u privatnom smeštaju.
Umesto klasičnih turističkih agencijskih ponuda turisti, pa i oni kineski, opredeljuju se sve češće za "sopstvenu režiju", a time su i stanovi na dan postali sve popularniji.
Beograd je svet - turisti stižu na manifestacije
Svetsko dvoransko atletsko prvenstvo doneće nam 2.500 gostiju, govorimo samo o učesnicima i novinarima, a očekuje nas i Šahovski turnir i Fajnal for Evrolige u košarci, koji je 2018. doveo u eograd 22.500 gostiju.
Video: Najveća saobraćajna katastrofa u istoriji Beograda: Zla kob Dunavskog Titanika
(Telegraf.rs)
Video: Humanitarni koncert na zidiću kod Doma Omladine Beograda
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
jovo
To treba ovoj drzavi turisti Promovisanje drzave i priliv novca a ne lazne deminstracije i negaciju svega dobroga sto je napravljeno zadnjih godina.
Podelite komentar
Ja
Beograd najlepsi grad na svetu!
Podelite komentar
Raznosač pice
A turisti iz Rusije i Kine?
Podelite komentar