Zajednički rad na poboljšanju položaja žena u Beogradu: "Važno je da razgovaramo o problemima"
Dajana Paunović, osnivačica Fondacije koja nosi njeno ime, ukazala je u razgovoru sa građanima GO Čukarica da je za unapređenje demografske slike i položaja žena u Beogradu i Srbiji od suštinskog značaja to što državne institucije i organizacije civilnog sektora, više nego ikada ranije, zajednički rade na ostvarivanju ovih važnih ciljeva.
- Samo zajedničkim snagama države, nevladinog sektora i čitavog društva možemo da ostvarimo ciljeve koje smo zacrtali i koji će nam omogućiti da živimo u društvu kakvo naši građani zaslužuju. Važno je da naglasimo da je mnogo toga do sada dobrog urađeno, iako se u javnosti mnogo više govori o problemima nego o postignutim rezultatima. Važno je da razgovaramo o problemima, ali moramo i da odamo priznanje za sve ono što je do sada urađeno u čemu Stari Grad, kao primer dobre prakse, prednjači među beogradskim opštinama - istakla je Paunovićeva.
Ona je poručila da je pred našim društvom još mnogo posla na rešavanju nasleđenih problema, ali da je sazrela svest o važnosti njihovog rešavanja. Paunovićeva je posebno podvukla da je cilj svih onih koji su angažovani na rešavanju postojećih problema u društvu da se otklone prepreke koje stoje između državnih mera i podsticajnih sredstava i njihovih krajnjih korisnika, a koji ih iz različitih razloga još uvek nedovoljno koriste, piše u saopštenju Fondacije "DP".
Nada Jelić, koordinatorka za rodnu ravnopravnost GO Čukarica, istakla je da je ova beogradska opština među prvima, još od 2016. godine, počela sa uvođenjem rodno osetljivog budžetiranja i usmeravanja sredstava na projekte iz ove oblasti.
- Takođe, naša opština je od 2016. imenovala koordinatorku za rodnu ravnopravnost koja je prošla adekvatnu obuku Nacionalne akademije za javnu upravu. Skupština naše opštine je obrazovala i Savet za rodnu ravnopravnost kao telo koje se konstantno bavi praćenjem i unapređenjem mera u ovoj oblasti. Mnogo toga je urađeno i u potpunom izjednačavanju različitih polova u radno-pravnim odnosima, kako od jednakih plata za iste dužnosti, preko rodno osetljive sistematizacije radnih mesta, a uveli smo i službu za pružanje besplatne pravne pomoći ugroženim grupama stanovništva, pre svega žena - ukazala je Jelićeva.
Ona je poručila da opština ima značajne planove i za naredni period kako bi se dalje unapredio položaj žena, ali i podstakla briga o deci i mladima te majkama sa više dece maksimalno olakšao položaj u društvu.
Marko Matić, predsednik UO Fondacije "Dajana Paunović" ukazao je na veoma važnu ulogu lokalnih samouprava u sistemu kreiranja i sprovođenja modela politike rađanja.
- Svaka sredina ima specifične probleme i karakteristike i zato je najvažnije da kreiramo fleksibilan model kojim ćemo omogućiti da ono što izdvaja država bude plasirano na pravi način kako bismo postigli optimalne rezultate. Zbog toga je najvažnija dobra koordinacija između države i lokalnih samouprava, a izdvajanja za pospešivanje politike rađanja moraju se posmatrati ne kao pomoć ili socijalno davanje već kao isplativa investicija u našu budućnost i ekonomski razvoj - poručio je Matić.
Serija tribina u organizaciji Fondacije “Dajana Paunović” na temu populacione i politike rodne ravnopravnosti u Srbiji nastaviće se tribinama u beogradskoj opštini Zvezdara, Vrbasu i još petnaestak lokalnih smouprava širom Srbije.
Video: Kakav je položaj žena 75 godina posle dobijanja prava glasa: Sve je to samo na papiru
(Telegraf.rs)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Lola
Tri razreda srednje skole ...
Podelite komentar