"Ovde žive dobri ljudi": Neobičan natpis na ulazu novobeogradske zgrade, za sve je "kriv" jedan Velja
"Imamo ovde grožđa, neprskanog, pravili smo naše vino. Uvek ima voća, tu su trešnje, crni i beli dud, jabuke, šljive..."
Prolazimo kroz ovaj vrt na kom uvek ima mesta da se sedne, tu je i jedna fontanica, stari bicikli ukrašavaju zidove susednog objekta, a razni natpisi, rekviziti i biljke ukazuju na to da se o njemu neko brižljivo brine. Ali, ne govorimo o nekoj sojenici na Adi, niti vikendici, kući na selu - već o soliteru u Bloku 28.
Milutina Milankovića 124 - šesnaestospratnica sa oko 250 stanara i neobičnim natpisom na ulazu "Ovde žive dobri ljudi". Sve ono što smo opisali, bašta, voćke i loza, to se nalazi na parceli kraj zgrade. Dok smo fotografisali ulaz, kroz prozor kancelarije upravnika dozvao nas je glas Velizara Rankovića.
- Jeste ulazili da vidite kako je unutra? Sve to sam ja radio, bavim se time već 8-10 godina - pričao nam je.
Srpska zastava, slike, prava umetnička dela, skulpture i ukrasi odaju utisak da smo s ulice ušli pravo u nečiji stan, a ne u hodničak sa poštanskim sandučićima. Tu je i citat patrijarha Pavla "Budimo ljudi", koju je na staklu uradio sam Velja.
I još mnogo slika, fotografija, poruka...
Ispisano je i kada je zgrada projektovana (1968), kada je useljena (1972) i kolika je njena površina.
- Ja sam penzioner, bio sam oficir u vojsci, pa sad imam vremena da se bavim zgradom - priča Velizar, koga svi znaju kao Velju.
Veliki natpis da u zgradi žive "dobri ljudi" nije "konstatacija", već "motivacija", priča naš sagovornik.
Organizovati stanare da u slozi održavaju svoj zajednički prostor nije lak posao, ali Velja je našao način da ih sve ujedini. A onda, kad pročitaju na ulazu da su "dobri ljudi" ili kada sednu u parkić ispred zgrade nazvan "Park dobrih ljudi", neće zaboraviti da je dobar odnos sa komšijama i pažnja prema zajedničkom dobru ono što predstavlja kulturu življenja u jednom soliteru.
A kada dođe lepo vreme - kreće druženje.
- Vinovu lozu ne prskamo da bi deca mogla da beru grožđe. A onda se udružilo nas 5-6 i napravili smo 30 litara vina. Kosimo zajedno, sve sami održavamo. Okupljamo se zajedno, a tradicionalno organizujemo i paljenje badnjaka, umesto da ljudi bacaju i sami pale svoje badnjake, lepo smo organizovali da ih svi zajedno spalimo - priča Velja.
A u zgradi se zna red - svi podstanari su "provereni" i prijavljeni i uklopili su se u život zgrade. Kad je situacija s koronom bila najteža, zgrada se dezinfikovala 3 puta dnevno. Asepsola i alkohola nikad ne manjka.
Sve to u malom prstu drži Velja, učen vojničkom disciplinom, ne dozvoljava da mu ništa promakne - u svoju svesku upisaće sve što zapazi u okolini zgrade.
Video: Najtužniji zid u Srbiji: Na igralištu u Požegi murali posvećeni poginulim mladićima
(Telegraf.rs)
Video: Brnabić: Iduće nedelje biću na Odboru za obrazovanje, pitaću koji je izlaz za studente
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Če
Bas mi drago.Pozdrav Velji i stanare zgrade.Dobri ljudi.
Podelite komentar
tonka
Velizar proveren lik. Bio deminer u cojsci. Divan čovek.
Podelite komentar
Saciri
Standardna prica za vojne penzionere.Nista u zivotu korisno nisu radili samo neke gluposti.Pa sad kad su u penziji prave kasarne od zgrada.
Podelite komentar