Uhvaćene dve osobe u stanici Novi Beograd: Hteli da kradu zaštitnu ogradu sa brze pruge, traže se stroge kazne
U železničkoj stanici Novi Beograd sinoć su uhvaćene dve osobe u pokušaju krađe zaštitne ograde duž brze pruge Beograd - Novi Sad, saopštila je "Infrastruktura železnice Srbije" .
Kako navode, lopove je na delu uhvatila čuvarska služba Kineskih železnica, koje izvode radove na izgradnji brze pruge, i predala ih MUP-u Srbije.
Zbog toga, izneli su i zahtev da svi oni koji pokušavaju da ukradu ili oštete železničku imovinu na brzoj pruzi budu izuzetno oštro kažnjeni i sankcionisani visokim novčanim ili zatvorskim kaznama.
Proteklih dana zaštitna ograda duž brze pruge bila je nekoliko puta probijena i oštećena i na deonici, gde radove izvodi ruska kompanija RŽD Internešnl, kako bi se napravila "prečica" za prelazak preko pruge na mestima gde je to strogo zabranjeno i nedopušteno.
Standardima na prugama za brzine od 200 km/sat predviđeno je postavljanje zaštitnih ograda duž pruge upravo da bi se omogućio nesmetani saobraćaj vozova velikih brzina i kako bi se u najvećoj mogućoj meri sprečile nepredviđene situacije na koloseku. Trenutno su na brzoj pruzi u toku probna testiranja, ali već u martu između Beograda i Novog Sada kreće redovan putnički saobraćaj vozova brzinom od 200 km/sat i ovakve situacije mogu da dovedu do tragičnih i nesagledivih posledica. Krađa zaštitne ograde duž brze pruge predstavlja direktno ugrožavanje bezbednosti saobraćaja i života ljudi.
"Infrastruktura železnice Srbije" zato zahteva da se svi ovakvi postupci, u skladu sa zakonskim rešenjima, tretiraju kao krivična dela i ugrožavanje javne bezbednosti u saobraćaju i samim tim najstrožije kažnjavaju. Svi oni koji pokušavaju da ukradu ili oštete železničku imovinu na brzoj pruzi, biće izuzetno oštro kažnjeni i sankcionisani visokim novčanim kaznama ili će zbog toga završiti u zatvoru, naveli su.
"Bilo ko ko pokuša da ukrade ili ošteti delove brze pruge, mora da bude svestan da će snositi najteže posledice i da će zbog toga platiti drastične novčane kazne ili biti procesuiran i završiti iza rešetaka. Tu izuzetaka neće i ne sme da bude!", stoji u saopštenju.
Zaštitne ograde duž brze pruge deo su ovog projekta i u isključivom su interesu bezbednosti građana i železničkog saobraćaja. "Infrastruktura železnice Srbije" očekuje od građana da čuvaju i poštuju novoizgrađenu prugu za velike brzine koja nam je na ponos i koju ćemo svi koristiti.
"Ali ovakvi nezakoniti, divljački i neodgovorni postupci pojedinaca ugrožavaju uspešnost čitavog projekta izgradnje pruge za velike brzine, i direktno mogu da dovedu do stradanja ljudi. Duž brze pruge Beograd – Novi Sad 'Infrastruktura železnice Srbije' je povećala čuvarsku službu, izvođači radova takođe redovno obilaze svoje deonice, a pojačano je i prisustvu predstavnika MUP-a."
Podsećamo da oštećivanje, uništavanje ili krađa delova železničke infrastrukture predstavlja krivično delo i da u takvim situacijama počinilac može biti kažnjen zatvorom od tri meseca do pet godina. Ukoliko je u takvim situacijama došlo do teških telesnih povreda nekog lica ili imovinske štete velikih razmera kazna zatvora može da bude od jedne do osam godina, a ako je tom prilikom nastradalo neko lice počinilac može biti kažnjen i do dvanaest godina zatvora. Fizička lica za manje prekršaje mogu biti kažnjena i do 100 hiljada dinara, dok je kazna za prelazak preko pruge na mestima gde to nije dozvoljeno i do 80 hiljada dinara.
(Telegraf.rs)
Video: Vatrgosana ekipa napustila TC Ušće
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
B
Ma ovde ne vredi nista ni graditi niti pokusavati s nekim razvojem... ovde je narod primitivan sa mentalitetom pecinskih ljudi... ostavite tako kako je, nije zvaka za seljaka i kraj price..
Podelite komentar
Vu
U nekim državama je to rešeno tako što se krađa železničke imovine tretira kao pokušaj ubistva, tako da su kazne ogromne. Od tada nemaju problema sa krađom.
Podelite komentar
Miloš
Zar već? Pa znaju li nesrećnici koliko tu može biti ugroženih života? Dakle u Srbiji ne vredi menjati vlast nego narod ili bar ovakve kažnjavati na duge kazne sa prinudnim radom da bar ne koštaju državu.
Podelite komentar