Đilas: Beograd će ubrzati proces legalizacije
Grad Beograd će se aktivno uključiti u proces legalizacije objekata koji, po našoj želji, treba da dovede do toga da ljudi konačno imaju evidentiranu svoju imovinu, izjavio je danas gradonačelnik Beograda Dragan Đilas.
- Naše iskustvo je takvo da je veliki broj građana podneo zahtev za legalizaciju, ali aktivno u tome ne učestvuje, uglavnom zbog teške ekonomske situacije. Zato smo u glavnom gradu za nekoliko godina uspeli da procese legalizacije dovedemo do kraja za oko 18.000 predmeta. Spremni smo da učestvujemo u promenama koje će dovesti do ubrzanja čitavog procesa - rekao je gradonačelnik Beograda Dragan Đilas na današnjem skupu „Kako brže do legalizacije” u Centru "Sava”.
On je naglasio da će se u Beogradu u narednom periodu promeniti još neke stvari koje su ostale iz prošlosti, a primer za to je naknada za uređenje gradskog građevinskog zemljišta koja je veća za poslovni nego za stambeni objekat.
- Naknade ćemo izjednačiti u želji da se one i smanjuju jer vremena su takva da sve ono što je nekad u Beogradu vredelo i nekoliko hiljada evra po kvadratu sada vredi samo pola od toga. Treba da budemo svesni da je ekonomska kriza do toga dovela. Naša želja je da u saradnji sa Ministarstvom građevinarstva i urbanizma i Vladom Srbije učinimo sve što možemo da se što više pojednostavi donošenje svih dozvola, a sa opštinama da se radi na ubrzanju procedure. Ukoliko zajedno budemo radili na ovom i drugim projektima, to će biti u korist građana Srbije, gradova i opština, koji su nam dali poverenje - kazao je gradonačelnik Đilas.
Velimir Ilić, ministar građevinarstva i urbanizma, rekao je da u Srbiji ima više od 700.000 objekata koji nisu uknjiženi, zbog čega je veoma važna podrška i zajednički rad svih gradova i opština kako bi se proces legalizacije što efikasnije završio. On je najavio promenu zakona iz ove oblasti koji bi trebalo da se nađe u skupštinskoj proceduri za dvadesetak dana.
Planirano je da se, između ostalog, ostavi žalbeni rok između 60 i 90 dana za sve one eventualne sporne slučajeve, kojih prema sadašnjim procenama nema mnogo svega tri do četiri odsto. Građani bi trebalo da plate samo taksu za uknjiženje, koja bi, prema rečima ministra, za stambene objekte trebalo da iznosi stotanak evra. Brz i efikasan proces legalizacije uslov je koji od nas traže mnoge važne evropske i svetske institucije, poručio je Ilić.
Povod za skup na koji su pozvani svi gradonačelnici i predsednici opština je namera Ministarstva građevinarstva i urbanizma da se pronađe rešenje za otklanjanje prepreka u vezi sa legalizacijom bespravno izgrađenih objekata na teritoriji Republike Srbije, kao i formiranje saveta koji će se baviti analizom do sada započetih i završenih postupaka i prikupljanjem predloga iz svih jedinica lokalne samouprave koje će savet usvojiti i predložiti za buduća zakonska rešenja u postupku izmene Zakona o planiranju i izgradnji.
(Telegraf.rs/Beoinfo)
Video: Muzej grada Beograda otvorio izložbu o nobelovcu Ivi Andriću u Pekingu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.