Za Novu godinu žele čokoladicu: Sve više dece dolazi u Svratište, traže toplu obuću i kuvan obrok
I predstojećeg vikenda meteorolozi najavljuju niske temperature i sneg. Uprkos tome, samo u Beogradu će više od stotinu dece i naredne dane provesti na ulici. Iz Svratišta za decu upozoravaju da je sve više novih najmlađih korisnika i da se njihov broj povećava, prenosi RTS.
Kuvan obrok, toplu obuću i po neki slatkiš, više od 150 dece svakog vikenda potraži na dve adrese Svratišta u Beogradu. Oni koji svakodnevno rade sa najmlađima ukazuju da je broj siromašne dece na ulici sve veći.
- Nama su se ti neki dnevni proseci na godišnjem nivou povećali za po 15-20 dece koja nam svraćaju svakoga dana. Sve brojke su nam povećane i to koliko deca sati provode u programu, i to koliko nas građani posećuju i to koliko dece dolazi i to koliko roditelja dolazi, tako da je sve intenzivnije nego što je bilo ranije - kaže Mina Medić, koordinatorka Svratišta za decu.
Protekle godine kroz Svratište je prošlo blizu 400 mališana od kojih su neki tu došli prvi put.
- I dan danas, a posebno početkom ove 2021. posećivala su nas deca koju mi ne poznajemo uopšte, koju nikada ranije nismo sreli ali koja su čula od drugara da postoji neko mesto na koje može da se svrati da se dobije odeća, obuća, da se okupaju i da jedu - navodi Medićeva.
Pomoć najčešće zatraže dečaci i devojčice romske nacionalnosti od 9-13 godina. Hladno vreme i korona dodatni su izazovi za rad Svratišta.
- Moramo nekako da ubrzamo sve te potrebe koje deca ovde zadovoljavaju. Tako da se te potrebe kreću od zadovoljavanja bazičnih potreba, kao što je kupanje kao što je hrana do opet nekih viših potreba kao što je podrška u obrazovanju. Naravno sve nam je ograničeno i značajno onemogućeno zbog epidemioloških mera ali nekako se snalazimo - ističe Jelena Mitić Pantić, specijalni pedagog Svratišta za decu.
Zato je svaka pomoć građana Svratištu dobrodošla – najpre očuvana odeća i obuća za hladne dane. Novogodišnje želje dece sa ulice su skromne: čokoladica ili po neka igračka.
Video: Posetili smo Prihvatilište za decu na novoj adresi
(Telegraf.rs)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Vu
Znači samo u BG 150 dece živi na ulici. Pa gde je taj centar za socijalni rad koji decu iz porodica i kakvog takvog smeštaja i brige o njima izmešta u hraniteljske porodice. Zar se deca sa ulice prvenstveno ne bi trebala smestiti u hraniteljske porodice? Ili gospoda koja žive od biznisa hraniteljstva ne žele udomiti decu sa ulice.
Podelite komentar
Moje mišljenje
Napišite lepo odkad država daje bolje rečeno plaća roditeljima da rađaju decu otada se u svratište javlja više dece zna se ko to koristi, potroše pare i državi na vrat a tek će da bude navala sa novim merama i plaćanjima što je najavljeno, pa kod mene u komšiluku u familiji prosek jedno max dvoje dece u porodici i nemaju potrebe da idu u svratište, tu su zakazale mnoge službe počev od centra za socijalni rad pa redom, pojedinci žive u nehumanim uslovima a imaju prosek petoro dece a nema da kupi danas ni najosnovnije većina tu nema socijalnu svest da nađe bilo kakav posao (nije da baš toliko nema posla) nego se oslonili na kakvu takvu nečiju pomoć ne bitno kolika je. Pojedinci što potpaljuju gladni smo žedni smo neka pogleda oko sebe a što je baš on u takvom stanju biće da je do pojedinca a ne do društva. Meni je u svemu tome žao dece jer ona nisu ništa kriva.
Podelite komentar
U
U mnogim srpskim selima i provincijama zivi se mnogo gore nego u svratistima, i romskim mahalama
Podelite komentar