Ambasador Izraela posetio Muzej Nikole Tesle u Beogradu

  • 0
Muzej Nikole Tesle Postavka Muzeja / Foto: Muzej Nikole Tesle

- Svaka zemlja treba da bude ponosna na svoje velikane i čuva podatke o njima. U ovom Muzeju to je urađeno na pravi način, a nadam se da će bogatstvo kolekcije tek biti istaknuto kada Muzej dobije veći prostor - zaključio je ambasador Vilan, prilikom posete Krunskoj 51.

Njegova ekselencija ambasador Izraela u Srbiji, Jahel Vilan, zajedno je sa svojom suprugom Širi posetio Muzej Nikole Tesle na Vračaru prošle nedelje.

Posetu Muzeju počeli su pregledom kratkog dokumentarnog filma o životu i radu Nikole Tesle, a nakon toga su, u pratnji gospodina Branimira Jovanovića, zamenika direktorke Ivone Jevtić, jednog od najboljih poznavalaca Teslinog rada i života, obišli postavku muzeja u prizemlju. Najviše ih je zadivio Teslin transformator. Nakon toga imali su priliku da vide i deo Tesline biblioteke i da porazgovaraju sa gospodinom Jovanovićem o Nikoli Tesli i o planovima muzeja u narednom periodu.

Muzej Nikole Tesle Zgrada u Krunskoj / Foto: Muzej Nikole Tesle

Gosti svakako nisu došli "praznih ruku". Na poklon Muzeju doneli su neobični portret Nikole Tesle, delo jednog od vodećih savremenih izraelskih umetnika, Amita Šimonija.

Kako sami kažu, ostali su zadivljeni poštovanjem na koji je zaostavština Nikole Tesle prezentovana u ovoj ustanovi.

- Na putu do Muzeja, razmišljao sam kako prikazati tako velika dela kao što su Teslina. Uverio sam se da je to ovde učinjeno na odličan način - kazao je on, dok je njegova supruga dodala i "veoma dostojanstveno, poučno i sačuvano sa mnogo poštovanja".

Nj.E. Jahel Vilan, Ambasador Izraela u Srbiji Njegova ekselencija Jahel Vilan i bivši direktor Muzeja Nikole Tesle, Branimir Jovanović / Foto: Nikola Tomić

- Svaka zemlja treba da bude ponosna na svoje velikane i čuva podatke o njima. U ovom Muzeju to je urađeno na pravi način, a nadam se da će bogatstvo kolekcije tek biti istaknuto kada Muzej dobije veći prostor - zaključio je ambasador Izraela u Srbiji.

Podsetimo, Muzej Nikole Tesle u Beogradu je otvoren za javnost 20. oktobra 1955. godine i bio je prvi tehnički muzej u Jugoslaviji.

Ipak, godina 1957. može se smatrati početnom godinom muzeološke delatnosti Muzeja Nikole Tesle jer je tek tad, urnom koja je doneta u muzej, bila upotpunjena stalna postavka.

Muzej Nikole Tesle je danas po svemu jedinstvena institucija nauke i kulture u Srbiji, a i u svetu. Jedini je muzej koji čuva originalnu i ličnu zaostavštinu Nikole Tesle. Poseduje sledeće izuzetno vredne kolekcije: preko 160.000 originalnih dokumenata, preko 7000 knjiga i časopisa, preko 1200 istorijsko-tehničkih eksponata, preko 1500 fotografija i staklenih fotoploča originalnih tehničkih, preko 1000 planova i crteža.

Muzejsku kolekciju čini devet zbirki. U kolekciji su sačuvani originalni tehnički predmeti iz oblasti mašinstva i elektrotehnike, lični i odevni predmeti Nikole Tesle, medalje i ordenje kojima je bio odlikovan kao i predmeti likovne i primenjene umetnosti iz njegove ostavštine.

Uviđajući univerzalni značaj Nikole Tesle i njegovog stvaralaštva, Unesko je 2003. godine Teslinu arhivu, kao deo pokretnog dokumentarnog nasleđa čovečanstva, uvrstio u Registar “Pamćenje sveta”, što predstavlja najviši oblik zaštite nekog kulturnog dobra.

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA