Meduze preplavile Adu, ljudi ih slikaju i snimaju: Evo da li su opasne i kako su tu zapravo dospele
Oni koji dobro poznaju naša jezera, znaju da meduze nisu nikakva retkost
Zahvatite li malo vode iz Savskog jezera u čašu, moguće je da ćete spaziti beličasta, gotovo providna stvorenja koja živahno plivaju vodom - to su meduze koje su se i ovog leta pojavile na Adi!
Reč je o sitnijim (do 2 centimetra) i jedva primetnim stvorenjima koje možete osetiti prilikom kupanja, neki tvrde da mogu malo i da pecnu, ali nikako da naude.
Poslednjih dana na društvenim mrežama mogu da se vide brojni snimci i slike meduza na Adi. Ronioci sa lampama prate njihov "ples" u vodi, a kupači ih snimaju u čašama ili u plićaku.
Karakteristično za meduze koje možete videti na Adi i u drugim našim slatkim vodama jeste da se pojavljuju tek kada se ona poprilično zagreje, pa je ovo tropsko leto za njih pravi raj. Meduze će nestati čim se voda rashladi. Narednog leta, ako ponovo bude toplo, a voda ostane čista, čudnovata stvorenja ponovo će zaplivati.
Ova vrsta inače je u Evropu stigla iz Indije, ali su kao autohtona vrsta poreklom iz Kine, iz dolina reke Jangcengjang.
- Jedna neobičnost. Čak i naučnici priznaju da se neki put pojave u vodenom prostoru gde to nikada ranije nije dokumentovano. Poseduju žarne ćelije (hrane se zooplanktonom), ali za ljude su bezopasne. Budući da svako jutro plivam par kilometara na Adi, sporadično osetim karakteristično žarenje meduze. Ne bih da se kao laik suprostavim mišljenju naučne zajednice, ali... samo vam se kaže - napisao je Zoran na svom fejsbuk profilu Multi kreativni studio Zoran, koji nam je ustupio video snimak.
Oni koji dobro poznaju naša jezera, znaju da meduze nisu nikakva retkost.
- Ja ih se sećam još iz 80-ih... u Beloj Crkvi smo ih, kad smo bili klinci, iz jezera vadili rukama i stavljali u čašu pa vraćali nazad u vodu... To radimo i dan danas, deca i ja... nikad nisam osetila peckanje... preslatke su - stoji u jednom komentaru.
Veruje se da je ova vrsta u Evropu stigla sa podvodnim ukrasnim biljem, kojima su se ukrašavala jezera u Zapadnoj Evropi, da bi se potom širila dalje po kontinentu.
Meduze se, kaže profesor dr Aleksandar Hegediš, mogu naći u mnogim slatkim vodama širom sveta, lako se šire, iako se veruje da su dokaz čiste vode, ipak to nije tako.
- U tom slučaju bi sve te vode na svetu bile čiste, a znamo da mnoge nisu. Meduza ima više kada je vreme toplo, manje kada je hladno, to je kao sa šljivama, jedne godine dobro rode, druge godine manje. Ali, te meduze su potpuno bezopasna, bezazlena bića, nemaju te vrste osobina svojih vrlo opasnih rođaka po Australiji i u drugim delovima sveta - kazao nam je Hegediš.
On, međutim, kaže da ova vrsta meduza jednostavno nije opremljena da nekoga opeče.
- Meduze imaju veoma složen ciklus. Inače, lako se prenose čamcima, na opremi pecaroša i sl. pa ih zato ima u gotovo svim slatkim vodama, ali na Adi ima najviše kupača, pa su i najviše primećene.
Hegediš ističe i da postoji svega nekoliko vrsta slatkovodnih meduza.
(Telegraf.rs)
Video: Ovde je uhapšen muškarac sa bakljom: Policija okupirala Kapitol
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Maja
Ima ih na Adi vec nekih mesec dana.
Podelite komentar
Rada
Samo su nam one jos falile......
Podelite komentar
Nice
Polako Ada postaje more
Podelite komentar