Tinejdžeri gube i po 3 sata vremena u prevozu: Centar Beograda košnica obrazovanja, periferija pusta
Najveći broj srednjih škola u Beogradu nalazi se na Starom gradu - čak 22 srednješkolske ustanove i 10.533 đaka. Po broju stanovnika Stari grad je jedna od manjih gradskih opština, što znači da veliki broj beogradskih srednjoškolaca putuje svakodnevno iz jedne u drugu opštinu, a mnogi prelaze i više desetina kilometara.
Kako u Beogradu ima 62.299 srednjoškolaca, to znači da na Starom gradu uči skoro 17 posto đaka. Ako se doda centralna opština i Savski venac sa 18 škola i 6.811 učenika, potom Vračar sa 9 škola i 4.685 učenika, ali i Palilula sa 6 škola na desnoj obali Dunava, jedna u Krnjači i ukupno 4.320 učenika, dobija se računica da u se samo u centru grada školuje ukupno 26.349 đaka ili 42,29 posto.
Prednosti školovanja u centru grada je što postoji mogućnost školovanja na specifičnim smerovima ili u elitnim školama, koje su manje-više podjednako udaljene od obodnih naselja, ali i razmena i interakcija učenika iz različitih delova grada, pa i Srbije.
Centar Beograda tako je prava košnica srednješkolskog obrazovanja u celoj zemlji. Zanimljivo je da se, inače, u Beogradu nalazi 115 srednjih škola, a 518 u celoj Srbiji, dakle - više od petine. Skoro polovina škola je u centru grada.
U Srbiji ima ukupno 10.134 odeljenja i 30.124 nastavnika, a u Beogradu 2.571 odeljenja i 7.000 nastavnika.
Međutim, s obzirom na razuđenost beogradskih preigradskin opština i naselja, pojavljuje se poseban problem učenika koji putuju iz njih. Naime, u Barajevu postoji samo jedna srednja škola, sa 24 odeljenja. U njoj ima 494 učenika. U Grockoj, takođe, postoji samo jedna srednja škola sa 26 odeljenja i 646 učenika. U Sopotu postoje dve srednje škole i 625 đaka, a neki učenici putu iz susednog Mladenovca. U Mladenovcu takođe postoje dve srednje škole sa 1.276 učenika, a u Lazarevcu ima tri škole i 1.603 đaka.
U Obrenovcu postoje 3 srednje škole sa ukupno 1.603 učenika, a u Poljoprivrednu školu u ovoj opštini školuju se i neki Surčinci.
U Rakovici ima 4 srednje škole i 2.110 učenika.
Međutim, nijedna srednja škola ne postoji u Borči, poprilično dugo putovanje čeka i stanovnike Koteža, a o Padinskoj Skeli i Ovči da ne govorimo. Ni Batajnica nema školu, a poneki učenici opredeljuju se da umesto u Beograd putuju u Staru Pazovu, mada većina nastavlja školovanje u Zemunu i na Novom Beogradu.
Surčin je jedina prigradska opština koja nema nijednu srednju školu, a treba napomenuti i da postoje mnoga udaljena mesta poput Petrovčića ili Progara.
Srednja škola svakako nedostaje i u Kaluđerici, a možda i u Sremčici. Tu stanuju đaci-putnici kojima na putovanje dnevno prolazi i više od 3 sata slobodnog vremena. To je, inače, vreme koje bi mogli da posvete sportskim aktivnostima ili da rade domaće zadatke.
Posebno je teško đacima iz prigradskih opština, kojima izbor u lokalnoj sredini ne odgovara potrebama, pa se i oni upućuju u centar grada.
Osim Starog grada, Palilule, Savskog venca i vračara, dosta škola imaju i neke opštine u širem gradskom jezgru.
Na Zvezdari postoji 9 srednjih škola, a ima ukupno 7.271 učenika.
U Zemunu je 10 srednješkolskih ustanova. Ima 7.359 đaka.
Na Voždovcu postoji 7 srednjih škola sa 5.160 učenika.
Video: Udovičić: Nakon 134 godine obezbedili smo deci najbolje uslove za bavljenje sportom
(Telegraf.rs)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Crni
Batajnici je najpotrebnija, budući da je saobraćanje vozom limitirano od 10 do 14h. Dok je vožnja autobusom pravi pakao, jer je večito gužva pre Pupinovog mosta.
Podelite komentar
Ha
Pa ne vide ljudi perspektivu na periferiji i selu..
Podelite komentar
Zeljko
A sto se ne presele u Beograd na vodi???
Podelite komentar