Tužne slike sa groblja u Beogradu, izlomljene ploče i iskrivljeni spomenici: "Ko to može da radi?"

   ≫ 
  • 24
mozaik, groblje Foto: Privatna arhiva

Kada je na Pobusani ponedeljak, pravoslavni praznik posvećen umrlima, Ana Micin otišla na Centralno groblje da obiđe večnu kuću svojih najmilijih, zatekla je, kako kaže, prizor koji ju je uznemirio i izrevoltirao. Nadgrobne ploče bile su potpuno izlomljene, spomenici nakrivljeni i oboreni.

Na nekim od fotografija koje nam je dostavila, vidi se i kako se jedan spomenik potpuno izvalio iz ležišta i pao na ploču.

- Otišla sam na groblje sa decom. Umalo se nisam srušila. Grobovi su skroz nakrivljeni, samo čekaju kada će da popadaju. Koliko pamtim, tu se decenijama ne čisti redovno - kaže za Telegraf.rs Ana.

Kako objašnjava, od nadležnih je dobila odgovor da se na spomenik neko naslonio, te da je tako, usled starosti, i srušen. Međutim, ona je nepoverljiva.

- Vreme je pojelo te spomenike i tačno je da je dovoljno dva čoveka da gurnu i da se sruši. Ali ko to može da radi? - pita se Ana.

Iako je svesna da će troškove za nabavku novog spomenika morati da snosi sama, budući da je to njena odgovornost, ipak je brine šta će se desiti sa ostalim spomenicima koji su nakrivljeni, kako navodi, neretko zbog drveća koje ih svojim korenovima podriva.

- Kad smo otišli, rekla sam deci da se sklone, ko zna šta može da se desi.

Dok naša čitateljka smatra da je scena koju je zatekla na groblju ljudsko maslo, iz JKP "Pogrebne usluge" Beograd za Telegraf.rs kažu da su poslednji slučaj namernog rušenja i oštećivanja nadgrobnih obeležja, poslednja ovakva situacija je zabeležena 2003 -2004. godine na Novom groblju.

- Dešava se, posebno na starijim grobljima u nadležnosti našeg preduzeća da sugrađani prijve ovakve situacije. Do rušenja ponekad dolazi prilikom pokušaja krađa bisti i metalnih predmeta sa grobnih mesta. Međutim, u daleko najvećem broju slučajeva radi se o starijim spomenicima, koji su izrađivani primenom zastarele tehnologije, tako da se dogodi da pod uticajem vremena, erozije terena i dotrajalosti veziva na spojevima, padnu, polome se i pri tom oštete susedne spomenike i grobna mesta - objašnjavaju iz ovog preduzeća.

Konkretno, kada je beogradsko Centralno groblje u pitanju, koje je četvrto najstarije groblje u glavnom gradu osnovano 1939. godine, postoje određene otežavajuće okolnosti, navode.

- Ograničenje u pogledu održavanja ovog groblja predstavlja činjenica da se radi o starijem groblju, koje se nalazi na specifičnom terenu, uključujući i značajan broj zapuštenih grobnih mesta o kojima se niko ne stara. Razlozi za ovo su različti: izumrle porodice, korisnici koji su promenili mesto prebivališta tako da ih ne možemo kontaktirati, kao i oni koji jednostavno ne brinu o poslednjim počivalištima svojih najbližih. S obzirom na važeće propise, jedino što naše preduzeće u ovakvim slučajevima može da uradi je da obavesti nosioce prava korišćenja u pisanoj formi o potencijalnom bezbednosnom riziku i potrebi sanacije, a u najkritičnijim slučajevima da bezbedno položi nadgrobno obeležje preko grobnog mesta.

Ipak, ostaje pitanje, kome da se obrate građani koji imaju sumnje da je neko namerno uništio neki spomenik?

Iz JKP "Pogrebne usluge" kažu da o pomenutim slučajevima treba obavestiti njihovu Službu obezbeđenja.

- Treba i podneti prijavu protiv NN počinilaca u područnoj policijskoj stanici na opštini gde se groblje nalazi. U slučaju Centralnog groblja, u pitanju je policijska stanica Voždovac. Što se tiče posledica koje mogu snositi počinioci za koje se utvrdi da su "lomili i rušili spomenike i ploče", to je već pitanje za policijske i pravosudne organe - rečeno je.

Pitanje nadležnosti

Iz JKP "Pogrebne usluge" Beograd objašanjavaju da u ovom trenutku u nadležnosti imaju deset prestoničnih grobalja.

- Prema važećim propisima koji regulišu oblast sahranjivanja i održavanja grobalja, održavanju grobnih mesta i nadgrobnih obeležja na njima staraju se isključivo njihovi korisnici, porodica i srodnici.

U nadležnosti koje pripadaju ovom preduzeću, kako nam je rečeno, a koje se odnose na uređenje i održavanje površine groblja, spadaju opremanje prostora za sahranjivanje, uređivanje, opremanje i održavanje objekata i uređaja na groblju koji služe za obavljanje pogrebne usluge (krematorijum, kapele, čuvarske kućice, javni toaleti, javne česme i sl.), uređivanje i održavanje puteva i staza unutar groblja, održavanje zelenila, javne rasvete, čistoće i reda na groblju, uklanjanje snega i leda unutar groblja izgradnja novih parcela.

Za održavanje pojedinačnih grobnih mesta i nadgrobnih obeležja, što je isključiva obaveza nosilaca prava korišćenja, rekli su.

Video: Dirljiv prizori na grobovima kućnih ljubimaca: Nakon što uginu rađa se novi život

(Telegraf.rs)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ja

    18. maj 2021 | 23:06

    Plaća se održavanje a ne održavaju ga stave rešetkaste korpe za đubre Ovi kad ih nose ono ispada iz tih rešetaka po grobovima gaze preko grobova i ništa se pametno na tom centralnom groblju ne radi šta god sam tražila da urade nisu uradili drveće ono unutar groblja navodno ne mogu da ga iseku jer treba specijalna dozvola samo ne treba specijalna dozvola za plaćanje sramota kako je groblje staze katastrofalne

  • Lule

    18. maj 2021 | 21:55

    Diskusija o nadleznosti nema smisla. Lopovluk na teritoriji Srbije nije dozvoljen.Ttacka. Hapsite i kaznjavajte. Tacka.

  • Molder

    18. maj 2021 | 22:28

    Pa rade I sami radnici na groblju groblje je bez kamera, pa da se uzme neki novac od naroda

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA