Oprez za praznike prilikom boravka u prirodi: Krpelji su izmileli, 20 odsto ih je zaraženo
Predstojeći praznici, Vaskrs i Prvi maj i ovog proleća će izmamiti veliki broj naših sugrađana u prirodu, u kojoj moramo biti obazrivi i čuvati se uboda krpelja.
Doktor Ivan Aleksić, pomoćnik direktora za Službu za biocide i programe medicinske ekologije u Zavodu za biocide i medicinsku onkologiju podseća da na pojedinim lokacijama stalno ima i zaraženih krpelja koji prenose Lajmsku bolest, počev od Ade Cignalije, Topčidera, Bojčinske i Lipovačke šume. Zaraženost krpelja bude od 10 do 50 odsto, a ove godine ih je zaraženo 20 odsto.
- Krpelji su paukoliki zglavkari, široko rasprostranjeni na celoj planeti. Opstaju u svim klimatskim zonama. Naročito dobro su prilagođeni vlažnim klimatskim oblastima, a ako postoji mogućnost nalaženja plena, lako se prilagođavaju i pustinjskoj klimi.
Najviše borave u travnatim, žbunastim zajednicama (šume, stepe, savane, parkovi) i ruderalnim staništima. Lako se prilagođavaju različitim uslovima sredine, tako da neke vrste mogu da žive u objektima za smeštaj i boravak životinja, kao i u stambenim objektima. Česti su na mestima gde je velika fluktuacija životinja.
Najčešći domaćini krpelja su sisari, ali u nedostatku njih, hrane se krvlju ptica i gmizavaca - objašnjava za Telegraf.rs dr Ivan Aleksić.
Ove krvopije su aktivne čim spoljašnja temperatura bude iznad 4 stepena, što znači da se mogu pojaviti i u zimskim mesecima kada je napolju toplo.
- U našim krajevima krpelji se aktiviraju u proleće i aktivni su do početka jeseni. Njihova brojnost je najveća tokom aprila i maja (kada ima i najviše padavina), zatim opada u toku letnjih meseci. Drugi vrhunac brojnosti se beleži obično u septembru, ali je brojnost tada znatno manja nego na proleće.
Hidrometeorološki uslovi tokom proleća nisu bili povoljni za masovniju pojavu krpelja. Porast brojnosti krpelja se očekuje u narednom periodu, usled povećane vlage i najavljenog toplijeg vremena - kaže dr Aleksić.
Čuvajte se ricinusa
Kod nas je, prema njegovim rečima, najčešći običan ili šumski krpelj Ixodes ricinus. To je tvrdi krpelj koji najčešće parazitira na stoci, jelenima, psima i ostalim životinjama, kao i na ljudima. Ova vrsta nosi naziv ricinus zato što ženka, kada se napije krvi postane velika poput zrna graška a oblikom i bojom podseća na plod biljke ricinus.
- Staništa ovih krpelja su najčešće listopadne šume, travnate površine i predeli pokriveni žbunastom vegetacijom. Na vrhovima vlati trave ili listova čekaju svoj plen na koji se kače, te tragaju za pogodnim mestom na telu na kome će se pričvrstiti i isisati potrebnu količinu krvi za dalji razvoj.
U Beogradu ih najviše ima u šumama, koja su istovremeno i izletišta, kao što su Bojčinska, Manastirska i Lipovička šuma, Košutnjak, Banjička šuma, Avala, zatim na Adi Ciganliji i Adi Huji.
U gradu se mogu naći na zapuštenim i neuređenim zelenim površinama kojih ima na svim gradskim opštinama - navodi naš sagovornik.
Bolesti koje krpelji najčešće prenose su Lajmska bolest, humana granulocitna anaplazmoza i virusni krpeljski encefalitis.
- Procenat krpelja zaraženih bakterijom koja izaziva Lajmsku bolest varira od godine do godine kao i između lokacija na kojima je uzet uzorak. Ovog proleća prosečna zaraženost je oko 20 odsto, što je nešto manje nego proteklih nekoliko sezona - kaže dr Aleksić a dodaje da zbog toga što u mnogim slučajevima ubod krpelja i prvi znaci Lajmske bolesti prođu neopaženo, potrebno je svakog izvađenog krpelja iz tela analizirati na prisustvo bakterije koja izaziva Lajmsku bolest.
Dodaje da Zavod za biocide i medicinska istraživanja počev od 2014. godine za Ministarstvo zdravlja sprovodi projekat „Detekcija izazivača Lajmske bolesti, virusnog krpeljskog encefalitisa i humane granulocitne anaplazmoze na populaciji krpelja i teritorijalna distribucija na teritoriji Republike Srbije“.
- Ekipe Zavoda vrše uzorkovanje i analizu uhvaćenih krpelja sa teritorija Beograda i više gradova u Srbiji, na prisustvo bakterije spirohete iz roda Borrelia. Pored Projekta, tokom prolećnih meseci, Zavod za biocide i medicinsku ekologiju sprovodi suzbijanje krpelja na travnatim površinama svih predškolskih ustanova na teritoriji Beograda.
Vršimo i uslugu detekcije prisustva izazivača Lajmske bolesti, bakterije Borrelia burgdorferi putem Real Time PCR analize na uzorku krpelja koji je odstranjen sa kože i donešen od strane građana u Zavod. Cena jedne analize je 1.500 dinara. Rezultat analize svojim potpisom verifikuje specijalista medicinske mikrobiologije - kaže dr Aleksić.
Načini zaštite od krpelja
- Nosite garderobu dugačkih rukava i dugih nogavica svetlijih boja, jer se tako krpelji mogu lakše uočiti
- Nosite zatvorenu obuću, uvucite nogavice u čarape
- Pokrijte glavu šeširom, kačketom, maramom...
- Izbegavajte šetnju, posebno bosih nogu kroz visoku travu, žbunje, neuređene zelene površine
- Izbegavajte ležanje na zemlji ili odlaganje garderobe na neuređenim zelenim površinama
- Koristitite repelente (ali treba znati da oni ne pružaju 100 odsto zaštitu)
- Pri povratku iz šetnje po prirodi neophodno je temeljno prekontrolisati kožu, naročito one delove tela na kojima je koža nežnija tj. krpeljima lakša za ubadanje
- Ukoliko se i pored primenjenih mera opreznosti primeti krpelj na telu, neophodno je javiti se najbližoj zdravstvenoj ustanovi radi uklanjanja
- Ne preporučuje se korišćenje bilo kakvih preparata i narodnih saveta za uklanjanje krpelja (ulje, aceton, benzin, lak za nokte, krema...)
- Potrebno je adekvatno održavanje dvorišnih površina u ličnom vlasništvu
- Detaljno prekontrolišite i da li kućni ljubimci posle šetnje na sebi imaju krpelje. U prenošenju i rasejavanju krpelja iz prirode, kućni ljubimci mogi imati veliki doprinos pa je neophodno sprovesti i njihovu zaštitu (različitim repelentima u vidu oglica, tečnosti za kožu, šampona...).
Video: Lepo vreme je ponovo izmamilo ljude napolje: Beogradska izletišta ipak manje posećena nego juče
(Telegraf.rs)
Video: Đukić Dejanović: Raspust za osnovce i srednjoškolce od 24. decembra do 20. januara
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
haj
da nisu zaražene koronom
Podelite komentar
Filip
Toliko cesto imam sex, da cu sidu dobiti pre preko krpelja nego polnim odnosom...
Podelite komentar
Jasna
Pa sta, znaci, celo leto da idemo zabundani da nas ne bi ujeo krpelj, ili u skafanderima.
Podelite komentar