Vandali vozili kvadove nad kostima streljanih u Jajincima: Slede krivične prijave

 
  • 17
Spomen park Jajinci Foto: Wikimedia/Snežana Negovanović

Javno komunalno preduzeće "Zelenilo Beograd" podnelo je prijave protiv N. N. lica koja su uništila zelene površine Spomen-parka JajinciŠteta će biti otklonjena u toku februara ili marta kada će travnjak biti vraćen u prvobitno stanje.

I nadležne ekipe "Zelenila" po prijavi su utvrdile da su oštećenja nastala kao rezultat vožnje motornih vozila.

- Konstatovali smo oštećenja ubrzo po njihovom nastanku i s obzirom na to da počinioci nisu zatečeni, sačinili smo prijavu protiv N. N. lica - navode u "Zelenilu". - Oštećenja po travnjaku je moguće sanirati i to će biti učinjeno čim nastupe povoljni vremenski uslovi.

Spomen-park Jajinci našao se proteklih dana na meti vandala koji su kvadovima prelazli preko humki. Šare od guma vidljive su oko spomenika, a krateri od vožnje napravljeni su duž i okolo zelene površine, pišu Novosti.

Ovo nije prvi put da ovo mesto opsedaju nesavesni građani, koji, osim što im travnjak služi kao poligon za vožnju, neretko ovde prave i piknike. Nadležni su više puta upozoravali da spomen-park nije izletište, već stratište na kom su stradali Srbi, Romi i Jevreji u Drugom svetskom ratu.

- Napominjemo da se u Spomen-parku Jajinci često zatiču tragovi nesavesnog ponašanja ili vandalizma pojedinih građana - kažu u "Zelenilu". - Do sada smo uspevali to da suzbijemo u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova.

Gradska komunalna inspekcija nije bila obaveštena o ovom slučaju, ali su obećali da će obaviti vanredni inspekcijski nadzor, navodi medij. U Opštini Voždovac takođe, uveravaju da će preduzeti mere iz svoje nadležnosti da se ovo mesto više ne bi ružilo.

Spomen-park Jajinci nalazi se na listi Zavoda za zaštitu spomenika kulture od 1986. godine.

- U Jajincima su ubijani, iz genocidnih pobuda, Jevreji i Romi, te revolucionari i rodoljubi, pripadnici svih jugoslovenskih naroda. U naznačenom periodu ubijeno je oko 68.000 ljudi. Želeći da ukloni tragove zločina, Gestapo je od 8. novembra 1943. do 2. aprila 1944. vršio ekshumaciju i spaljivanje leševa.

Strelište u Jajincima, tokom rata pretvoreno je u stratište nevinog stanovništva, posle rata je uređeno kao spomen-park. Spomenik na ulazu u strelište, rad vajara Stevana Bodnarova i arhitekte Leona Kabilja, postavljen je 7. jula 1951. godine.

(Telegraf.rs)

Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Tt

    7. februar 2021 | 16:00

    Kvadovima su odnekle dosli i to ne iz daleka. Verovatno postoje kamere pa ako hoce, nadlezni vandale mogu brzo pronaci. Tim pre sto kvadova u tom kraju nema mnogo.

  • Dzesika

    7. februar 2021 | 16:07

    Ti dripci, nemaju postovanje ni prema mrtvima, ni prema zivima

  • Jana

    7. februar 2021 | 16:06

    Stoka nepismena, kaznila bih ja njih da godinu dana održavaju, čiste, kose...park oko spomenika.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA