Otkriven razlog zašto je uginulo 28 labudova i drugih životinja u Jojkićevom dunavcu
Analiza vode sa leve obale Dunava iz Jojkićevog dunavca, koju je sprovela Inspekcija za zaštitu životne sredine, pokazuje da su labudovi, nađeni u tom kanalu u poslednja dva meseca, uginuli najverovatnije zbog nedostatka kiseonika u kanalima, kao i prisustva pesticida sa obližnjih farmi.
Direktor Agencije za zaštitu živote sredine Filip Radović rekao je Tanjugu da je analiza uzoraka vode, koja je uzeta dva kilometra od uliva u Dunav, pokazala da je na dve od tri lokacije došlo do promene organoleptićkih svojstava vode, odnosno boje i mirisa, kao i da je voda bila lošeg kvaliteta.
Previše azota, premalo kiseonika, otpadne vode
Takođe, naveo je da je na sve tri lokacije bila povećana količina amonijačnog i nitritnog azota, ali i da je u vodi nedostajalo kiseonika.
Radović je rekao i da na Dunavu, gde je i došlo do uginuća oko 28 labudova i drugih životinja, postoji decenijski problem kanalizacione mreže, kao i otpadnih voda.
Pojasnio je da se često dešava da i zbog lokalnih farmi, živi svet i ribe u kanalima uginu, a da mnogi građani koji se bave poljoprivredom nisu edukovani o opasnosti koji pesticid može da izazove po živi svet.
Radović je naveo da će inspekcija za zaštitu životne sredine utvrditi koje mere treba preduzeti.
Zabrinjavajuće na Dunavu
Slobodan Knežević iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije rekao je Tanjugu da Društvo nije imalo uvid u analize vode nakon uginuća labudova na levoj obali Dunava, ali da je sigurno da je leva obala reke zagađena, a da je smrt labudova indikator zabrinjavajućeg ekološkog stanja u vodama na Dunavu.
Napominje da je reč o zaštićenim vrstama i da treba preduzeti sve mere da se zaštite životinje.
(Telegraf.rs)
Video: Zlatibor: Sneg pada od podneva, napadalo novih 15 centimetara
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sale
I šta? Nikom ništa. Gde su i ko su odgovorni za to stradanje predivnih labudova. Gde su stručnjaci koji moraju voditi računa da do toga nikako ne sme da dođe. Imamo stručnjake na Fakultetu tehničkih nauka sa smerom Zaštita životne sredine. Ne zapošljava te ih. Štedite. Svojevremeno je za vreme Tadića država dobila ogroman novac od EU i baš da ga uloži u zapošljava je Inženjera zaštite životne sredine. Kao svaka firma mora imati stručnjaka tog profila. Tadićeva vlada je od tih para nakupovala zelene kese i lično Tadić ide da skuplja otpad pored reka. Kao brine se o okolišu. A ogromni ostatak para u neviđeno. I tako do danas. Sramota da nam reke trujete pesticidima i kanalizacijom i država to mirno gleda.
Podelite komentar
Filipe,Filipe
Zašta ti dečko primaš platu, i laiku je jasno da Jojkićevom dunavcu treba jedno čišćenje u širinu i dubini. I veliki prokop na uliv u Dunav da bi voda iz Dunava mogla da ulazi u kanal. Tu je i Čapljara a tu je i prirodno mrestilište riba. Obiđi žitelje J. Dunavca i oni će ti reći sve probleme u vezi Jojkićevog kanala.
Podelite komentar
Teška
Glupost, da im je nedostajao kiseonik odleteli bi, struja, brale, struja, krivolov ribe strujom. .!
Podelite komentar