Veliki požar na Čukarici: Čula se eksplozija, povređeno troje dece i još 8 osoba
Poštovani čitaoci,
Molimo vas da se pridržavate sledećih pravila za pisanje komentara:
- Neophodno je navesti ime i e-mail adresu u poljima označenim zvezdicom, s tim da je zabranjeno ostavljanje lažnih podataka.
- Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni.
- Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima.
- Tekst komentara ograničen je na 1500 karaktera.
- Nije dozvoljeno postavljanje linkova odnosno promovisanje drugih sajtova kroz komentare, te će takve poruke biti označene kao spam, poput niza komentara istovetne sadržine.
- Komentari u kojima nam skrećete pažnju na propuste u tekstovima neće biti objavljeni, ali će biti prosleđeni urednicima, kao i oni u kojima nam ukazujete na neku pojavu u društvu, ali koji zahtevaju proveru.
- NAPOMENA: Komentari koji budu objavljeni predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, to jest nisu stavovi redakcije Telegrafa.
<% message.text %>
Dr Milanče Mitovski
ДА ЛИ БОЈЛЕР СТАЛНО ДРЖАТИ УКЉУЧЕНОГ ИЛИ НЕ? Ово питање се понавља из године у години. Бојлер када је стално укључен, стално и троши електричну енергију, независно дали се користи топла вода или не. Када се не користи топла вода, потрошња електричне енергије за количину одате топлоте од воде у околини. Колико је боља термоизолација бојлера толико је мања потрошња енергије. Следећа већа потрошња електричне енергије је уколико бојлер губи дела воде. Што је већа температура воде у бојлеру, већа је количина топлоте која се одаје окружењу и повећава се формирање каменца у бојлеру. Због тога најповољније је да се вода загрева до 55оC. Без намере да некога увредим, нема оправдања да се бојлер држи стално укључен на напон. Искуством породица ће сазнати за колико времена се загрева вода до момента коришћења и тако ће спроводити динамику загревања воде. Сваки утрошени kWh електричне енергије повећава биланс кућног буџета. Бојлер не може изазвати пожар у ником случају, али може да експлодира и да разнесе зидове и повреди укућане уколико не ради термостат, вентил сигурности.
Pera
Pritisak vode u pojedinim delovima grada je toliko jak da ga i ublaživači i sigurnksni ventili ne mogu obuzdati, pucaju ventili i slavine se raspadaju, bojleri eksplodiraju... Ovo nije prvi put da se dešava ovakava katastrofa, naravno nadležni će da ćute i na kraju svaliće krivicu na ljude kojima se to desilo navodno zbog neispravne instalacije.