Hitna izmena naziva Ulice Emila Perške: Ipak se neće zvati po ustaškom prvaku, ovo je novo ime
Emil Perška je promovisao knjigu 'Hrvatski vojnički revolucionarni odbor za sjećanje na vojnički ustanak od 5.12.1918', i radio u NDH-zijskoj policiji
Na sednici Кomisije za spomenike i nazive trgova i ulica Skupštine Grada Beograda, koja je održana danas, usvojen je predlog za hitnu izmenu naziva Ulice Emila Perške i upućen je u skupštinsku proceduru. Predlog koji je upućen Skupštini grada jeste da Ulica Emila Perške bude preimenovana, u saradnji sa Gradskom opštinom Čukarica, a na osnovu dostavljene inicijative građana pomenute ulice, u Taraišku ulicu.
U obrazloženju inicijative građana se navodi da je Taraiš deo naselja u Železniku na gradskoj opštini Čukarica u čijoj se blizini i nalazi predložena ulica koja bi ponela to ime.
Predlog odluke o izmeni Odluke o utvrđivanju naziva ulica i drugih delova naseljenih mesta na opštini Čukarica, po kojoj će biti preimenovana Ulica Emila Perške u Taraišku ulicu, biće na dnevnom redu sednice Skupštine Grada Beograda, koja će se održati u petak, 29. novembra.
Inače, ulica kojoj je dodeljen naziv po Emilu Perški imenovana je u okviru projekta „Ažuriranje adresnog registra” zbog postojanja potrebe da se ulica imenuje, s obzirom na to da je postojala kao krak postojeće Ulice Stevana Filipovića. Ulica narodnog heroja Stevana Filipovića ostala je nepromenjena, dok su poprečni kraci, između ostalog i pomenuta ulica, morali da dobiju zvanične nazive. Tako će jedan krak koji je prvobitno nazvan po Emilu Perški biti preimenovan u Taraišku ulicu, a glavni deo Ulice Stevana Filipovića zadržao je nepromenjen naziv.
Кo je bio Emil Perška
Hrvatski Jutarnji list piše da je Perška po nacionalnosti bio Slovak, a politički – žestoki Hrvat.
- To ga ipak nije sprečavalo da između 1920. i 1928. odigra 14 utakmica i postigne dva gola za reprezentaciju Кraljevine SHS, za koju je nastupao na Olimpijskim igrama 1920, 1924. i 1928. Nakon što je 1928. Puniša Račić u beogradskoj skupštini pobio prvake HSS-a, svi hrvatski fudbaleri pa i Perška, odbili su nastupati na državnu selekciju - piše Jutarnji list.
Uskoro je Perška završio igračku karijeru i posvetio se sportskom novinartvu i publicistici.
- Po uspostavi NDH, Emil Perška je promovisao knjigu 'Hrvatski vojnički revolucionarni odbor za sećanje na vojnički ustanak od 5.12.1918', i radio u NDH-zijskoj policiji. Hrvatski desničari ga slave zbog načina kako je navodno skončao. Tvrdi se da nije pobegao pred partizanima nego ih je s oružjem dočekao u svojoj kući na Zvijezdi, i tada je ubijen. Samo, koliko je poznato, ne postoje svedoci ili materijalni dokazi, koji potvrđuju ovu priču - napominje list.
Video: Poslednje delo genija kojeg su streljale ustaše: Koju tajnu kriju Beračice Save Šumanovića
(Telegraf.rs)
Video: Marija Milutinović novinarka Telegraf.rs izveštaj iz Bele kuće
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
flamantes
Izgleda je Filipoviću pored toga što je bio partizan, neizmjerno veći grijeh što su ga objesili četnici i Njemci zajedno, pa je nepoželan i pored neizmjerno herojskog i prkosnog gesta pod vješalima. Odričete se svijetlih trenutaka svoje istorije i tonete u glib.
Podelite komentar
Rade
Ovo može samo u Zemlji Srbiji!!!
Podelite komentar
Laki
Pa koji je taj ko je predložio to ime za tu ulicu, pa dajte ljudi malo uozbiljite se.
Podelite komentar