Vesić: Rešavanje problema u Vinči civilizacijski važno za Beograd

  • 5

Srbija je poslednja zemlja u Evropi koja još uvek ima neuređenu deponiju, na kojoj se od sedamdesetih godina prošlog veka svake godine skuplja 300.000 tona otpada godišnje, i problem deponije u Vinči mora da se reši, jer je to civilizacijski važno za Beograd, poručio je danas zamenik gradonačelnika Goran Vesić.

Vesić je, gostujući na Studiju B, objasnio da se dim na deponiji u Vinči pojavljuje zbog metana koji u dodiru sa vazduhom gori, te dodao da deponija klizi i pomera se godišnje za više desetina metara prema Dunavu. Vremenom, kaže, deponija klizi prema Dunavu, kao što u reku odlaze ocedne vode koje su zagađene, pa se time celo zemljište zagađuje, pa je deponija je ekološka katastrofa.

- Sve je to znala i Vlada Srbije 2007. godine, čiji je Dragan Ðilas bio ministar, koja je tada donela odluku o njenom rešavanju, ali nisu znali kako da sprovedu tender - dodao je Vesić.

On je podsetio da je zatim, 2011. godine na predlog Ðilasa, koji je u međuvremenu postao gradonačelnik, Grad doneo odluku da se napravi spalionica, tako što će svakog domaćinstvo godišnje plaćati 127 evra od 179 miliona evra koji bi on uzeo za izgradnju spalionice. Tako bi, kaže Vesić, svako domaćinstvo bilo zaduženo 3.800 evra za 30 godina.

Goran Vesić, Dragan Đilas Foto: Tanjug/Bojan Stekić

On navodi da je u odnosu na to rešenje, aktuelna vlast sprovela tender od 2015. do 2017. godine u skladu sa svim pravilima EU i pod kontrolom Svetske banke, pa to građani necje plaćati. Učestvovalo je 20 kompanija, a 14 ili 15 njih su sigurno iz Evopske unije", a pobedio je francusko-japanski konzorcijum, dve velike kompanije Suez i Itoču, nakon čega je ugovor stupio na snagu, podsetio je on. Vesić pojašnjava da će oni potpuno da zatvore deponiju, urade betonske brane, a smeće će se spaljivati i reciklirati, kao i da više neće biti odlaganja smeća na način kako se to trenutno radi.

- Tu će biti i zelenila, neće izgledati ovako, to će biti spas za Beograd, za građane Grocke i za Dunav - rekao je zamenik gradonačelnika.

Vesić je rekao da će tek za tri godine biti uvedena taksa za preradu otpada i sa naplatom te takse biće umanjeni račini za grejanje onima koji imaju grejanje i smanjena cena naknade za odnošenje otpada, koja se trenutno plaća.

- To sve znači da će računi građana ostati isti. Građani neće plaćati dinara više zbog te takse, jer uvođenjem te nove, biće umanjene dve stare i svi će imati isti račun i time smo ih zaštitili - rekao je.

Deponija Vinča Foto: Tanjug/Filip Krainčanić

Vesić je rekao da Evropska investiciona bankae (EIB) finansira taj posao na deponiji, da je glavni finansijer posla Investicioni fond Margarita, a vlasnik 20 odsto tog fonda je EIB i oni preko svog fonda finansiraju posao na deponiji u Vinči i dodao da je vrlo začuđen, što je čuo od " raznih političkih organizacija" da EIB ne finansiraju taj posao, .

- Ako je EIB ikada rekla da ne finansira taj posao to nije tačno i to je jedna ružna zamena teza. Ako su izjave EIB zloupotrebili domaći politički mešetari, tada to treba EIB da kaže - naveo je Vesić.

On je dodaoje dodao da i EBRD takođe finasira posao, te da je njihova direktorka juče bila na deponijii.

Vesić se osvrnuo i na saopštenje Delegacije EU u Beogradu, koja je navela da bi u novom pogonu za spaljivanje otpada i proizvodnju energije moglo da se spali više od polovine komunalnog beogradskog otpada, umesto da se on reciklira, što, kažu, ne bi podstaklo recikliranje i ozbiljno bi dovelo u opasnost sposobnost Srbije da se uskladi sa zakonodavstvom EU o otpadu.

Goran Vesić, Dragan Đilas Foto: Tanjug/Bojan Stekić

Zamenik gradonačelnika je rekao da u EU postoji 400 spalionica u 23 zemlje, da samo u Beču postoje tri spalionice čiji je kapacitet 700.000 tona, skoro duplo veći nego kapacitet u Vinči.

- Jedna od tih spalionica je u centru Beča i kao što vidite niko nije napao grad Beč zbog toga. Ta spalionica je moedrnizovana 2015. godine. Kada u EU budu ukinuli 400 spalionica koje imaju, tada treba da se bave i spalionicom u jednoj zemlji koja pokušava da bude članica - rekao je Vesić.

On je da je kompanija Suez evropska kompanija koja radi u skladu sa svim pravilima i direktivama EU i da će naravno tokom izgradnje prilogađovati procese emisije gasova standardima Unije. Prema njegovim rečima, mnoge od spalionica u Evropskoj uniji imaju starije tehnologije nego što će biti ova u Beogradu.

- Moram da primetim da EU nije dala ni evro kako bismo rešili problem deponije. Drugima su pomagali - dodao je Vesić.

On je istakao da sadašnja gradska vlast rešava problem koji niko pre nije hteo, ni Ðilas, ni oni pre njega.

Deponija Vinča Foto: Tanjug/Filip Krainčanić

- Mi smo prva vlast koja to rešava, a i zato oni koji nam sada daju savete neka ne brinu. Biće sve u skladu sa regulativom EU ne zbog njih već zbog nas i naših građana - rekao je Vesić.

On je naveo da je rešavanje problema na deponiji u Vinči civilizacijski važno za Beograd. Kako kaže, prvi je predstavnik grada koji otvoreno govori o tome. Dodaje da nije normalno da ima više od 200 ispusta kanalizacije u Dunav i Savu.

- Beogradu nedostaje trećina kanalizacije, ali i to što imamo ide direktono u reke, direktno zagađujemo reke. Naš posao je da rešimo decenijske probleme Beograda, a jedan od njih je deponija Vinča - dodao je on.

Kako kaže, to nije mali posao, vredan je 330 miliona evra, a u Beogradu će to biti uređeno, kao i u drugim zemljama i vlast će se odgovorno odnositi prema tome.

- Taj problem će biti rešen, a saopštenje Delegacije nije korektno i Beograd očekuje od njih da nam pomažu, a ne da daju paušalne ocene - zaključio je Vesić.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Od ovog datuma sledi značajniji preokret vremena: Vremenska prognoza do kraja januara

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dasa

    1. novembar 2019 | 16:53

    Pa ako mora da se resi zasto ga onda ne resavate...? Bolje bi nam bilo da ste imajuca sredstva umesto u novogodisnje ukrase,jelku i ludilo usmerili na finansiranje ovako bitnog i vaznog projekta a ne da nam ovo bude neresivi problem! Treba misliti na ljude kao naj vaznije bogatstvo drzave...!

  • Сварог

    1. novembar 2019 | 18:47

    Где је градоначелник?

  • Boban

    1. novembar 2019 | 20:13

    Izjava "metana koji u dodiru sa vazduhom gori" auu kako jos to nikada nisam video da se moj ribnjak zapali sam od sebe a metana sa dna vode gde se raspada organski matrijal ima jako jako puno. i to sve manje vise izgleda kao da neko stavi kompresor pod vodu i baloncici celo vreme izlaze iz vode...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA