Kako je zaista izgledao Sibinjanin Janko i da li je ovo Asteriks? Sukob oko novog spomenika
Sibinjanin Janko - visok, stamen, sa oštrim pogledom i gustim brcima, tako bi svako zamislio junaka koji je sejao strah i trepet u krstaškim borbama na tlu srednjovekovne Srbije. Srpskog junaka, mađarskog junaka, kojeg slave čak i Rumuni.
U njegovu čast, veličanstvena kula na Gardošu ponela je njegovo ime. Umro je baš u Zemunu, od kuge, nakon bitke za Beograd.
I tu je juče dobio skroman spomenik, poklon mađarske države. A poklonu se u zube ne gleda...
Ali, kada se zagledate, teško da ćete prepoznati onog plemića, Mađara i srpskog junaka, koji uzdignute glave i prsa izlazi na megdan Turcima... Na njegovom licu dominiraju i moćni su samo brkovi, dok su oči širom otvorene i pogled uprt negde ka Dunavu. Prsa mu nisu široka ni uzdignuta, a telo mu prekriva srednjovekovni oklop.
Ispod metalnog oklopa leprša mu kosa, a u ruci drži veliki mal i štit.
Asteriks? Lik iz crtanog filma? Kralj Ibi, Don Kihot, Kraljević Marko? Tako su ga "prepoznali" Beograđani u komentarima na društvenim mrežama.
U jednom postu na Tviteru, uporedili su Sibinjanin Janka u Zemunu i Janoša Hunjadija u Budimpešti. Ovaj drugi liči na gromadu koja se bori u nekoj ljutoj bici protiv Turaka.
Hunjadi Janoš u Budimpešti i Sibinjanin Janko u Beogradu. pic.twitter.com/05H1UDYwZB— Ivan Živkov (@izivkov) July 22, 2019
Međutim, šale da je u Zemunu osvanula karikatura zapravo i imaju smisla. Niko ne zna pouzdano kako je izgledao Sibinjanin Janko. Zna se samo da je bio hrabri vojskovođa, neprikosnoveni krstaš. Ali njegova ličnost u narodu postala je mit, pa tako i izgled.
I zato, može se reći, da ovaj zemunski, skroman Sibinjanin Janko, možda i vernije prikazuje njegovu ličnost nego što to naša mašta pokazuje. Uostalom, njega je umetnik tako doživeo.
- Meni super izgleda! Te groteskne crte lica su izraz umetničke slobode. Što mora sve realizam da bude? Pričam sa umetničke strane a sad da li je figura dostojna imena tog junaka to je druga tema! Lik izgleda kao mitsko biće iz Gospodara prstenova, a nisu li i mnogi istorijski događaji kod nas na granici mitologije - glasi jedan od komentara na Fejsbuku.
Zapravo, neke od istorijskih ilustracija upravo ukazuju na sitnu, žilavu građu, izražen nos i upečatljive oči.
Što se tiče same estetike spomenika, to je već tema za umetničku kritiku...
SARADNJA UMETNIKA U REGIONU
Predsednica Komisije za nazive ulica, trgova i spomenika Andrea Radulović kazala je da je spomenik poklon mađarske vlade i da je vlada u Budimpešti raspisala i umetnički konkurs za izbor rešenja za spomenik.
Prema sporazumu Beograda i Budimpešte, ističe Radulović, Srbija će Mađarskoj pokloniti spomenik Nikole Tesle, koji će raditi srpski umetnici, kao što je nedavno otkrivena bista Vuka Karadžića u Ljubljani, poklon Beograda, a posle rekonstrukcije skvera na uglu Džordža Vašingtona i Palmotićeve biće postavljena bista Jerneja Kopitara, poklon Ljubljane Beogradu.
ČUVARI HRIŠĆANSTVA U EVROPI
Sibinjanin Janko etnički je pripadnik mađarskog naroda, bio je plemić kojeg su istorijske okolnosti čvrsto vezale za Srbe. Umro je pre tačno 562 godine u Zemunu, od kuge, ubrzo nakon velike bitke za Beograd. Njegova vojska pobedila je tada otomansku na Kalemegdanu kod Sahat kule.
- Ako govorimo o kontekstu evropske istorije, to je možda najznačajniji datum za srednjovekovnu istoriju. Tako da, obeležavanje ovoga bi trebalo da preuzmu i današnji Beograđani na sebe - kazala je istoričarka Ana Radaković za RTS.
Vojničku karijeru započeo je u službi despota Stefana Lazarevića, gde se istakao kao najbolji vojnik. Nizao je uspehe: u Beogradu, Sibinju, Erdelju, Kruševcu. Ipak, na Kosovu je pretrpeo veliki poraz 1448. godine. I danas je u narodu ostala izreka "Kasno Janko na Kosovo stiže".
A za taj poraz bio je i kažnjen od strane despota Đurađa Brankovića, koji nije učestvovao u toj bici, jer je procenio da srpskoj strani odnos snaga ne ide na ruku. Sibinjanin Janko ga je zato smatrao neprijateljem, ali ga je srpski despot sačekao u povratku sa Kosova i zarobio u Smederevu, a od Mađara je zatražio otkup na ime učinjene štete od strane vojske. Ipak, Branković ovog heroja nije želeo da preda Turcima, a sa Mađarima se nagodio oko odštete.
VIDEO: 1448. Sibinjani Janko učsetvuje u drugom Kosovskom boju
(M. Beljan)
Video: Iznemogli beloglavi sup spustio se na seosku kuću: Spasavnje ugrožene vrste u selu Sedobro
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
🔴🔵⚪
Zar je bitno kako izgleda?? Važno je da je spomenik napravljen a onih dokonih kritičara će uvek biti!
Podelite komentar
Aca
I danas je u narodu ostala izreka "Kasno Janko na Kosovo stiže ovakva izreka ne postoji kod Srba. Pobrkali ste loncice
Podelite komentar
Stanojka
Ovaj spomenik bi mogao da se izmesti na drugu lokaciju na primer mogao bi da krasi madjarsku ambasadu.
Podelite komentar